Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: omówienie wyników finansowych Alior Bank S.A. po I kwartale 2015

Czat inwestorski

Temat czata:

Omówienie wyników finansowych Alior Bank S.A. 

po I kwartale 2015

15 maja 
godzina 13:00

Alior Bank

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Wojciech Sobieraj, Prezes Zarządu Alior Bank S.A.

Wojciech Sobieraj, Prezes Zarządu Alior Bank S.A.

Wojciech Sobieraj od kwietnia 2008 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Alior Bank S.A. W latach 2002-2006 zajmował stanowisko Wiceprezesa Zarządu Banku BPH S.A., gdzie był odpowiedzialny za Pion Bankowości Detalicznej. W okresie zatrudnienia w Banku BPH S.A. pełnił również funkcje Przewodniczącego Rad Nadzorczych Górnośląskiego Banku Gospodarczego S.A. oraz BPH Banku Hipotecznego S.A. Od 1997 do 2002 roku był pracownikiem, menedżerem i partnerem The Boston Consulting Group (BCG) w Bostonie i Londynie oraz jednym z twórców biura BCG w Warszawie, gdzie pełnił funkcję partnera i Wiceprezesa. W BCG zajmował również stanowisko Dyrektora Usług Finansowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Był także ekspertem w dziedzinie przejęć i połączeń oraz rynku płatności bankowych. W latach 1991-1994 Wojciech Sobieraj był właścicielem firmy Central European Financial Group w Nowym Jorku zajmującej się analizą rynków kapitałowych Europy Wschodniej. W tym samym okresie zdobył licencję maklera na Wall Street oraz pracował jako asystent w Departamencie Finansów i Operacji na New York University. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. W 1993 podjął naukę w New York University, Stern School of Business i w 1995 roku uzyskał dyplom Master of Business Administration.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim, który odbędzie się w dniu 15 maja o godzinie 13:00. Na pytania internautów odpowidać będzie Wojciech Sobieraj - Prezes Zarządu Alior Banku S.A. Zachęcamy do zadawania pytań off-line już dziś.

 

Moderator: Witamy Państwa na czacie z Wojciechem Sobierajem – Prezesem Alior Banku. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

Anna: Na jakim etapie jest proces fuzji z Meritum Bank?

 

Wojciech Sobieraj: Po Walnym Zgromadzeniu, które odbędzie się 25.05 spodziewamy się pozytywnej decyzji KNF-u. Później fuzja prawna (wkótce po WZ) i zamknięcia fuzji operacyjnej w trakcie IV kwartału bieżącego roku.

 

 

Olgierd: Czy może Pan skomentować niedawne doniesienie o potencjalnym zainteresowanie PZU przejęciem Alior Banku?

 

Wojciech Sobieraj: Nie komentujemy żadnych doniesień dotyczących sprzedaży pakietu Carlo Tassara.

 

 

TAI: Jak bank radzi sobie z historycznie niskimi stopami procentowymi?

 

Wojciech Sobieraj: Bank wychodzi obronna reka walcząc z negatywnym wplywem niskich stóp procentowych w pierwszym kwartale NIM spadł do poziomu 4,3 ale jednak jest to wciąż najwyzszy poziom w sektorze bankowym. optymalizujemy koszty oraz staramy się przekonać klientów by alior stał się dla nich bankiem pierwszego wyboru.

 

 

ferdynand: Na jakiej zasadzie bank współpracuje z T-Mobile w Alior Sync?

 

Wojciech Sobieraj: Alior Sync jest częścią T-Mobile Usługi Bankowe. Alior odpowiada za całą operacyjną działalność Banku, zaś T-Mobile za działalność marketingową i sprzedażową.

 

 

warius2000: Czy nie uważa Pan, ze przejęcie Aliora przez Getin Holding byłoby największą porażką Aliora ? Szkoda marki i pracy !!!!

 

Wojciech Sobieraj: Jak już wcześniej wspominałem nie mogę komentować przebiegu procesu sprzedaży pakietu akcji przez Carlo Tassara.

 

 

eryk: Kiedy Pana zdaniem należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych?

 

Wojciech Sobieraj: Według mnie nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku, ale to pytanie nie do mnie.

 

 

technik: Witam, czy wyniki dawnego Synca są konsolidowane przez Alior ? Czy to było optymalne posunięcie, czyli współpraca z T-Mobile pod brandem dawnego Synca ?

 

Wojciech Sobieraj: Wyniki T-Mobile Uslugi Bankowe sa konsolidowane przez Alior Bank, jestesmy zadowoleni ze współpracy z T-Mobile, a Alior Sync stał sie cześcią T-Mobile Uslugi Bankowe.

 

 

Oligarcha: Do jakich wielkości Pana zdaniem mogą wzrosnąć stopy procentowe w perspektywie kilku najbliższych lat? Czy jest możliwość aby powróciły lokaty oprocentowane na 8%?

 

Wojciech Sobieraj: Oczywiście, natomiast nie sądzę aby było to możliwe w ciągu następnych pięciu lat.

 

 

Yoko: Czym był spowodowany wzrost wyniku odsetkowego?

 

Wojciech Sobieraj: Konsolidacja wyników Meritum Banku pozwoliła na wzrost wyniku odsetkowego.

 

 

Yoko: Jakie perspektywy ma przed sobą sektor bankowy?

 

Wojciech Sobieraj: Nieunikniona konsolidacja, migracja klientów do bankowości elektronicznej, długotrwałe środowisko niskich stóp procentowych, tzn. będzie się działo :).

 

 

gracjan: Jakie są plany dalszego rozwoju usług bankowych T-Mobile?

 

Wojciech Sobieraj: W zakresie planów rozwojowych planujemy oddać Klientom nowy interfejs bankowości mobilnej, nową usługę MyWallet oraz rozszerzyć ofertę produktową o usługi skierowane do firm. Planujemy również rozbudowę sieci sprzedaży store in store.

 

 

sandacej: Jaki potencjał do poprawy wyników ma przed sobą Alior bank?

 

Wojciech Sobieraj: Więcej klientów, więcej klientów traktujących Alior jako Bank pierwszego wyboru, dalsze innowacje, osiągnięcie pozycji nr 2 na polskim rynku kredytów ratalnych oraz rozszerzenie z T-Mobile.

 

 

Oligarcha: Prezentacja w języku polskim, czat inwestorski, z czego wynikają takie zmiany w komunikacji z rynkiem i inwestorami?

 

Wojciech Sobieraj: Cały czas doskonalimy nasze sposoby komunikacji z rynkiem i inwestorami. Nie zapominamy o inwestorach indywidualnych.

 

 

gotycki: Jak ocenia Pan sytuację związaną z kredytami we frankach szwajcarskich? Czy państwo powinno ingerować w ten problem?

 

Wojciech Sobieraj: Nie powinna. Zdecydowanie.

 

 

Zenon: Co wpłynęło na przyrost klientów w T-Mobile Usługi aż o 60 tys ?

 

Wojciech Sobieraj: Atrakcyjność naszej oferty produktowej w połączeniu z potencjałem naszego partnera, czyli T-Mobile.

 

 

isis: Współczynniki wypłacalności w bankach w Polsce są na wysokich poziomach, przekraczają wymagane minima. Z czego to wynika? I czy taka sytuacja jest korzystna?

 

Wojciech Sobieraj: Tak, taka sytuacja jest korzystna, ponieważ daje polskim Bankom możliwość zwiększania akcji kredytowej dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw oraz sprawia, że polski sektor bankowy jest przygotowany na wzrost PKB.

 

 

gotycki: Jakie plany dalszego rozwoju ma Alior? Rok 2015 to dokończenie fuzji z Meritum. Co dalej?

 

Wojciech Sobieraj: Kolejne fuzje.

 

 

Anna: W polskim sektorze bankowym panuje nadpłynność. Dlaczego tak się dzieje? Czy banki „nie mają komu dawać kredytów”? Czy wymagania odnośnie kredytów są zbyt wysokie?

 

Wojciech Sobieraj: Nie. Dopiero od kwietnia widzimy zdecydowany wzrost popytu na kredyty dla firm. Sądzę że boom inwestycyjny jeszcze przed nami. Uruchomienie środków unijnych z pewnością wpłynie pozytywnie na rozwój akcji kredytowej.

 

 

Kaliwooda: Czy uważa Pan, ze sektor bankowy jest za bardzo nasycony, i konieczna czy też mile widziana byłaby konsolidacja wewnątrz sektora?

 

Wojciech Sobieraj: Wielokrotnie wspominałem, że konsolidacja sektora jest nieunikniona. Za klilka lat dominującą pozycję w sektorze będzie miało kilku kluczowych graczy, co obserwujemy na wielu rozwiniętych rynkach zachodniej Europy. Bardzo istotną rolę w tym procesie odegra nasz nadzór bankowy (KNF).

 

 

kondziu: Wskaźnik C/I wyniósł na koniec 49,6%. Jaka jest średnia rynkowa? Do jakiej wartości wskaźnika dąży bank? Jak wpłynie na niego program zwolnień grupowych?

 

Wojciech Sobieraj: C/I na koniec roku spadnie do 48%. Oczywiście redukcja pokrywajacych sie sieci placowek oraz redukcja zatrudnienia wpłyną na obniżenie tego wskaźnika.

 

 

isis: Cała Grupa ma już niemal 3 mln klientów. Czy jest to dużo? Spełnia Pana oczekiwania? Jaki jest potencjał do pozyskiwania nowych klientów?

 

Wojciech Sobieraj: Nadal możemy wzrastać w tempie 400 tys. rocznie, natomiast ważniejsze jest aby klienci Ci traktowali Alior jako bank pierwszego wyboru, aby w pełni cieszyć się z szerokiej i bardzo atrakcyjnej oferty banku.

 

 

Gero: Jakiej wielkości oszczędności spodziewa się osiągnąć bank poprzez program zwolnień grupowych?

 

Wojciech Sobieraj: Przewidywane synergie na ten rok 36mln. 2016 -77 mln 2017 -85 mln część z nich ale nie większosc zostanie osiągnieta poprzez redukcję zatrudnienia.

 

 

kondziu: Jakie synergie wynikają z przejęcia Meritum Bank?

 

Wojciech Sobieraj: Przewidywane synergie na ten rok 36mln. 2016 -77 mln 2017 -85 mln część z nich ale nie większosc zostanie osiągnieta poprzez redukcję zatrudnienia.

 

 

tony1900: Czy planujecie Państwo i w jakim czasie wprowadzić na rynek produkty leasingowe dla swoich klientów ?

 

Wojciech Sobieraj: Bardzo ciekawa uwaga, nie odrzucamy takiej możliwości.

 

 

Powera: Czy widzi Pan Prezes zmiany mentalne klientów banku ? Od tradycyjnej bankowości po internet ? Czego należy spodziewać się teraz lub za 3-5 lat ?

 

Wojciech Sobieraj: Tak widzę i to od wielu lat. Odpowiedzią na te zmiany było, między innymi, powstanie Aliora. Bankowość i potrzeby Klientów zmieniają się na naszych oczach. W perspektywie 3-5 lat istotnie zmieni się udział i znaczenie poszczególnych kanałów dystrybucji

 

 

sandacej: Co głównie zaważyło na tak dobrym wyniku netto, dużo lepszym od konsensusu ?

 

Wojciech Sobieraj: Udało nam się zmitygować spadek marży odsetkowej do poziomu 0,2. Pomogła tez konsolidacja z Meritum.

 

 

kolago: Czy planujecie wprowadzić produkty będące w opozycji dla oferty Idea Banku ? Czy mali przedsiębiorcy to Wasz target ?

 

Wojciech Sobieraj: Traktujemy konkurencję z szacunkiem, a segment małych przedsiębiorców jest dla nas bardzo atrakcyjny.

 

 

kondziu: T-Mobile według danych traci klientów, to nie odbija się na reputacji ?

 

Wojciech Sobieraj: Tempo akwizycji Klientów naszej strategicznej współpracy w ramach TMUB nie słabnie. Liczymy na dalsze, dobre wykorzystanie tego obszaru.

 

 

Zenon: W jakich obszarach jest potencjał do redukcji kosztów ?

 

Wojciech Sobieraj: Wdrażanie nowych technoligii umożliwia optymalizacje kosztów praktycznie we wszystkich obszarach.

 

 

gotycki: Prawda jest taka, że gdyby Alior był już na rynku kiedy była masowa sprzedaż frankowych kredytów to pewnie i Wy bylibyście umoczeni ?

 

Wojciech Sobieraj: Nie będę gdybał...

 

 

sandacej: Czy wzmożona akcja kredytowa to potencjał dla zwiększenia przychodów i zysku ? Czy można to tak liczyć ?

 

Wojciech Sobieraj: Akcja kredytowa to główne źrodło przychodu i zysku banku. Ani transakcje (technologia) ani depozyty (środowisko niskich stóp) nie przyczyniają się tak do wzrostu wyniku.

 

 

opo: Czy w sektorze bankowym na dobre skończyły się cash-backi na kartach po spadku opłat będących udziałem banku ?

 

Wojciech Sobieraj: Spadek interchange zabił cash-backi bezpowrotnie.

 

 

opo: Czy potrafi Pan Prezes przyznać się do jednej błędnej decyzji, która wpłynęła niekorzystnie w jakimś zakresie na wyniki Aliora ?

 

Wojciech Sobieraj: W projekcie Aliora, jak każdy, popełniliśmy wiele błędów. Z każdego z nich wyciągnęliśmy wnioski, ale kredyty samochodowe będę długo pamiętał.

 

 

Edzia: Alior będzie w roli przejmującego czy przejmowanego ?

 

Wojciech Sobieraj: Podwójna rola nie jest nam obca :).

 

 

Anna: W takim razie hossa na bankach przed nami ?

 

Wojciech Sobieraj: w bankowości gorzej być nie może, ale znam parę bardziej atrakcyjnych sektorów.

 

 

gotycki: Ja bym od razu z marszu wziął samochód w leasing, gdybym miał dobrą ofertę Aliora, mam rachunek tylko brak dobrej oferty.

 

Wojciech Sobieraj: Cierpliwości :)

 

 

Gero: A kto podpowiedział, aby kupić właśnie Meritum, kto za tym stał ?

 

Wojciech Sobieraj: Od czasu przejęcia portfela HSBC, aktywnie przyglądaliśmy się szansom rynkowym w zakresie akwizycji. Ponadto tylko na Meritum było nas stać. Okazało się, że zaawansowanie technologiczne i know-how produktowy Meritum Banku stanowią istotne wartości.

 

 

kolago: To znaczy, że więcej będzie sprzedaży przez telefon ?

 

Wojciech Sobieraj: Nie, górą będą kanały elektroniczne.

 

 

Powera: Jeżeli chodzi o czynniki ryzyka, to dla Was najważniejsze to spadek stóp procentowych czy coś innego ?

 

Wojciech Sobieraj: Zdecydowanie spadek stóp ma największy wpływ na zyskowność.

 

 

gotycki: Które produkty są najbardziej marżowe ?

 

Wojciech Sobieraj: pożyczki gotówkowe

 

 

Daro: Czy kredyty z dopłatami idą tak jak przewidywaliście ?

 

Wojciech Sobieraj: Tak.

 

 

kolago: Czy planujecie akcje z Comperia.pl celem pozyskiwania leadów ? Mieli swietne wyniki z Raiffaisenem i Meritum, może teraz czas na Was :) ?

 

Wojciech Sobieraj: Dzięki za podpowiedź.

 

 

Anna: Jak wygląda sytuacja w Domie Maklerskim, brokerzy narzekają, czy ciągnie Wam ta komórka wyniki w dół ?

 

Wojciech Sobieraj: Stabilnie, nasze BM poza działalnością na GPW, uruchomiło działalność w zakresie rynku OTC (Forex) oraz jest odpowiedzialne za ofertę produktów funduszowych. Tak zdywersyfikowane podejście ma swoje pozytywne odbicie w strukturze przychodów. Ostatnio uruchomiona usługa doradztwa inwestycyjnego rozwija się bardzo dobrze.

 

 

opo: A cash-back na kartach kredytowych i w Syncu ? To ne było zbytnio przesadzone rozdawnictwo ?

 

Wojciech Sobieraj: Jak był wysoki interchange to się wszystko opłacało.

 

 

Edzia: Czy brakuje p. Smorszczewskiego w teamie ?

 

Wojciech Sobieraj: Bardzo.

 

 

sandacej: Ile osób teraz pracuje w Aliorze ?

 

Wojciech Sobieraj: Na ten moment w Aliorze 6 566 osób.

 

 

Yoko: Czy zdradzi Pan Prezes jakich innowacji należy się spodziewać w ciągu kilku lat ?

 

Wojciech Sobieraj: Nie zdradzę... :)

 

 

Powera: Ile produktów u Was ma średnio jeden klient, jak idzie cross-selling ?

 

Wojciech Sobieraj: 2,5. Poziom cross-sell jest cały czas za niski. Mamy nadzieję, ze przekonamy klientów aby Alior Bank stał się dla nich bankiem pierwszego wyboru.

 

 

Węzłon: Czy po wzroście opłat w banku, dużo klientów odeszło ?

 

Wojciech Sobieraj: Spadek był jednocyfrowy, nieistotny.

 

 

Lopo: Skąd takie precyzyjne dane ?

 

Wojciech Sobieraj: Choćby z dzisiejszej prezentacji w języku polskim. Zapraszamy na stronę internetową, do sekcji "Relacje inwestorskie."

 

 

gracjan: Czy planujecie jakiś rozwój w zakresie kart bankowych z bonusami ?

 

Wojciech Sobieraj: Będą innowacje w kartach, ale czas dużych bonusów i cash backów chyba się skończył.

 

 

Węzłon: Getin wprowadził zdalne oddziały do otwierania rachunków w galeriach, czy to działa, znacie szczegóły ?

 

Wojciech Sobieraj: Trzymamy kciuki za każdą innowację w bankowości.

 

 

Węzłon: Czy będzie kiedyś dywidenda wypłacana przez Alior ?

 

Wojciech Sobieraj: Kiedyś tak. W 2015-2016 raczej nie.

 

 

sandacej: Czy słaby cross-sell to wynik tego ze klienci maja kilka rachunków w bankach ?

 

Wojciech Sobieraj: O nie jest słaby, on może być lepszy. I to wynika, m.in., z posiadania przez Klientów wielu rachunków.

 

 

gracjan: Cały czas Lyoness ma bardzo atrakcyjną ofertę, tylko MLM pr-owo im nie sprzyja. Ale może gdybyście zrobili z nimi jakąś synergie to pozyskacie kilkadziesiąt tysięcy osób ?

 

Wojciech Sobieraj: ???

 

 

sandacej: W jakich segmentach jesteście w TOP 5 ?

 

Wojciech Sobieraj: Kredyty ratalne, maklerka, F-ex.

 

 

kondziu: Czy planujecie bonusy dla akcjonariuszy banku ?

 

Wojciech Sobieraj: Bonus jest codziennie mierzony kursem akcji.

 

 

kondziu: Trzymam akcje od debiutu, dywidendy nie ma, może coś zaproponujecie :) ?

 

Wojciech Sobieraj: Cena emisyjna wynosiła 57 PLN. Klienci Aliora mogli nabyć akcję z 5% dyskontem. Dziękujemy za zaufanie, gratulujemy stopy zwrotu.

 

 

Moderator: Bardzo dziękuję Państwu za udział w czacie. Wojciech Sobieraj

 


 

Informacje o Banku

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 r., jako bank nowego typu – łączący zasady tradycyjnej bankowości z innowacyjnymi rozwiązaniami i produktami.


W grudniu 2012 r. Bank zadebiutował na GPW, przeprowadzając największą ofertę publiczną prywatnej spółki w historii Giełdy o łącznej wartości 2,1 mld zł. Od marca 2014 r., niespełna półtora roku od debiutu giełdowego, akcje Alior Banku zostały włączone do indeksu WIG20, skupiającego dwadzieścia największych i najbardziej płynnych spółek.


W maju 2014 r. w ramach strategicznego aliansu Alior Banku z operatorem T-Mobile, na rynku pojawiła się marka T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Stworzono ją na bazie pierwszego w Polsce banku internetowego nowej generacji - Alior Sync.

 

Jesienią 2014 r. Alior Bank rozpoczął proces zakupu Meritum Banku. To przejęcie pozwoli na realizację istotnych synergii przychodowych i kosztowych oraz umożliwi wzmocnienie pozycji Alior Banku na rynku bankowym. Do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na połączenie i fuzję prawną Meritum Bank pozostanie odrębną spółką w ramach Grupy Kapitałowej Alior Banku. Integracja, czyli stopniowe połączenie procesów, systemów i infrastruktury IT obu banków oraz przygotowanie jednolitej oferty produktów i usług, zakończy się najpóźniej w IV kwartale 2015 r.


Alior Bank stworzył zdywersyfikowaną, czwartą co do wielkości bankową sieć dystrybucji w Polsce. Na koniec grudnia 2014 r. Alior Bank dysponował 836 placówkami.


Ponadto Bank utrzymuje dynamiczne tempo pozyskiwania nowych Klientów. Na koniec 2014 r. z usług Banku korzystało już ponad 2,5 mln klientów, w tym 122 tys. klientów biznesowych.


Bank swoją ofertę koncentruje na oferowaniu produktów zarówno klientom detalicznym jak i korporacyjnym.


Zysk netto Banku wypracowany w 2014 r. wyniósł 323 mln zł, co oznacza wzrost o 41 proc. r/r.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: omówienie wyników finansowych Alior Bank S.A. po I kwartale 2015