Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Udane debiuty WPH i Uniwheels

Dwa następujące po sobie debiuty na polskiej giełdzie pozwoliły na sowite zarobki. W czwartek 7 maja bieżącego roku, w pierwszy dzień notowań akcje Wirtualnej Polski Holding zyskiwały już na otwarciu 9,4%, a debiutujący dzień później Uniwheels zyskiwał 8,9%.

 

Oferta publiczna WPH cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Stopa redukcji wśród inwestorów indywidualnych wyniosła 83,138%. Złożyli oni zapisy łącznie na 8 177 332 akcje, kiedy dedykowana dla nich transza obejmowała 1 378 857 akcji. Cena emisyjna została ustalona na 32 zł względem ceny maksymalnej emisji w kwocie 37 zł. Pierwszego dnia notowań spółki na otwarciu za akcję płacono 35,25 zł, a w trakcie sesji akcje drożały nawet do 36 zł. Z debiutu spółka pozyskała około 100 mln zł, po odliczeniu wszelkich kosztów.

 

Prezes Zarządu Wirtualnej Polski Holding, Jacek Świderski, skomentował, że spółka jest bardzo zadowolona z giełdowego debiutu. Już po debiucie uwaga spółki skupi się na dalszym rozwoju w sposób organiczny bądź poprzez akwizycje.

 inwestorzy.tv

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także oferta publiczna Uniwheels, niemieckiego producenta felg aluminiowych. Stopa redukcji wśród inwestorów indywidualnych wyniosła około 82%, a inwestorom przydzielono 240 tys. akcji, czyli 5% akcji oferowanych. Cena emisyjna wyniosła 105 zł, a łączne wpływy z oferty wyniosły 125,4 mln euro, czyli 504 mln zł. Na otwarciu pierwszego dnia notowań za akcje płacono 114,40 zł, jednak jeszcze do godziny 11:30 cena spadała maksymalnie do poziomu 107,60 zł.

 

W następujący sposób zapisy na akcje skomentował Prezes Zarządu Uniwheels, Ralf Schmidt:

 

„Chciałbym bardzo podziękować wszystkim inwestorom, zarówno instytucjonalnym, jak i indywidualnym, którzy mieli okazję nas poznać, przeanalizować naszą spółkę i którzy podjeli decyzję o zainwestowaniu w akcje UNIWHEELS AG. (…) Popyt ze strony inwestorów instytucjonalnych okazał się tak duży, że zdecydowaliśmy się przydzielić im więcej akcji niż pierwotnie zakładaliśmy. Przy cenie 105 zł za akcję, popyt znacząco przewyższał liczbę oferowanych akcji. Jesteśmy również bardzo zadowoleni z dużego zainteresowania naszymi akcjami ze strony polskich inwestorów indywidualnych.

 

Środki te (z IPO) zostaną zainwestowane w budowę naszej trzeciej fabryki w Stalowej Woli. Zakład rozpocznie produkcję zgodnie z planem w połowie 2016 roku. Uzyskane w końcowym etapie inwestycji dodatkowe moce produkcyjne w wysokości ok. 1,9 mln szt. felg zwiększą łączne moce Grupy do prawie 10 mln szt. felg rocznie w nadchodzących latach.”

 

Źródło: Wirtualna Polska Holding, Uniwheels

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Udane debiuty WPH i Uniwheels
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie