Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dane z USA w centrum uwagi

Kalendarz makroekonomiczny na najbliższy tydzień pełen jest różnych odczytów, niemniej jednak w rzeczywistości będą się liczyć głównie dwa wydarzenia. Po pierwsze, w czwartek odbędą się wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii, gdzie wszystkie sondaże wskazują na to, że będzie potrzeba zbudowania koalicji. Drugim wydarzeniem a zarazem najważniejszym odczytem będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. To te dane mogą ostatecznie pogrzebać nadzieję na podwyżkę stóp procentowych w USA w pierwszym półroczu 2015 roku.

 

Wpływ cen rudy żelaza na AUDUSD

 

Tydzień na dobre rozpocznie się we wtorek rano, kiedy to poznamy decyzję Rezerwy Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Od miesięcy na rynku obecne jest przekonanie, że RBA obetnie stopy procentowe w bieżącym roku o 50 pb. Tym razem konsensus faktycznie znajduje się po stronie cięcia stóp i oczekuje się, że we wtorek RBA obniży ich poziom o 25 punktów bazowych. Przemawia za tym nienajlepszy stan australijskiej gospodarki a także ostatni wzrost wartości australijskiego dolara, co także dla RBA nie jest korzystne. Pytaniem otwartym pozostaje na ile potencjalne cięcie stóp procentowych znajduje się już w cenach w związku z tym, że o takim scenariuszu mówi się od dawna. Z tego powodu ryzyko leży po stronie pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie, co z pewnością wyniosło by australijską walutę na o wiele wyższe poziomy.

 

Rynek pracy w USA

 

W środę poznamy dane z instytutu ADP dotyczące amerykańskiego rynku pracy, które zawsze są pewnym, choć słabym, prognostykiem dla kluczowych danych NFP. Prognozy wskazują, że po zeszło miesięcznym załamaniu zobaczymy większy wzrost ilości nowych etatów. W tym miesiącu pozostaje to kluczowe, gdyż słabe dane ostatecznie pogrzebałyby szansę na podwyżki stóp procentowych w czerwcu. Niemniej jednak, chociaż część instytucji finansowych uważa ten termin za wciąż prawdopodobny to według notowań kontraktów terminowych na stopę procentową implikowane prawdopodobieństwo podwyżek w czerwcu wynosi … 0%. 

 

Polska - Inflacja

 

W ten sam dzień decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. W tym wypadku oczekiwania pozostają jednoznaczne jak i sam kształt decyzji wydaje się przesądzony. RPP jasno dała do zrozumienia, iż cykl obniżek stóp procentowych się zakończył, co oznacza iż kolejnych decyzji o luzowaniu polityki monetarnej już nie zobaczymy, przynajmniej do czasu aż nie wystąpią nowe, niespodziewane, negatywne czynniki. Dane na temat inflacji za ostatni miesiąc pokazały lekkie odreagowanie na wskaźniku inflacji podstawowej, co najprawdopodobniej Rada będzie w środę podkreślać. Mniej optymistycznie wygląda spadek inflacji bazowej, niemniej jednak i ona powinna w kolejnych miesiącach odbijać. To wszystko składa się na decyzję Rady, którą będzie utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. 

 

UK - Stopy procentowe

 

W czwartek odbywają się wspomniane wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii, które mogą mieć poważne implikacje w kolejnych miesiącach. Otóż wszystkie sondaże wskazują na to, że Partia Konserwatywna prowadzona przez obecnego premiera Davida Camerona ma równe poparcie, co główny konkurent, czyli Partia Pracy Eda Milibanda. To naturalnie oznacza, iż prawdopodobnie będzie potrzeba utworzenia koalicji, co zawsze wiąże się z konkretnymi ustępstwami z obu stron. Na to należy nałożyć zdecydowanie mieszane nastroje społeczne w Wielkiej Brytanii, co powoduje, że kształt Izby w kolejnych latach może być kluczowy nie tylko z punktu widzenia Wysp, lecz także i Unii Europejskiej. 

 

USA - rynek pracy

 

Piątek to już przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli popularne payrollsy. W zeszłym miesiącu mieliśmy do czynienia ze zdecydowanym rozczarowaniem, gdy okazało się iż w lutym zostało utworzonych zaledwie 126 tysięcy nowych miejsc pracy. Konsensus zakłada, ze w kwietniu było to 231 tysięcy, co spowodowałoby także spadek stopy bezrobocia do poziomu 5,4%. Nie można jednak zapominać o istotności wskaźnika partycypacji oraz średniego wzrostu wynagrodzeń. Spadku bezrobocia przy jednoczesnym spadku wskaźnika partycypacji nie można traktować jednoznacznie, jako pozytywny sygnał. Ponadto to, co obecnie dla amerykańskiej gospodarki pozostaje kluczowe to wzrost płac, gdyż tylko ten czynnik może wpłynąć na zwiększenie wydatków konsumpcyjnych, co z kolei ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto. Można założyć, że piątkowy odczyt payrollsów z głównym odczytem na poziomie powyżej 260 tysięcy poważnie przywróciłby wiarę części inwestorów w podwyżkę stóp procentowych w czerwcu, co przełożyłoby się na falę silnej aprecjacji dolara. Jeżeli jednak okaże się, że ilość nowych miejsc pracy wyniosła tyle co konsensus lub mniej to czerwiec przestanie być już brany w ogóle pod uwagę, co powinno szkodzić dolarowi.

 

Podsumowując, nadchodzący tydzień to przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku pracy, choć przez cały tydzień głównym tematem z pewnością będą wybory w Wielkiej Brytanii. Warto również zwrócić uwagę na decyzję Rezerwy Banku Australii w sprawie stóp procentowych, ponieważ prawdopodobnie to ten bank centralnym w tym tygodniu zmieni swoją politykę. 

 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Dane z USA w centrum uwagi