Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Euro najniżej od 4 lat! Złamana bariera 4 zł

© Eisenhans - Fotolia.com

 

Po dynamicznym ruchu euro do 4,40 zł ostatnie 4 miesiące upływają pod znakiem osłabienia europejskiej waluty. Rezultatem jest złamanie magicznej bariery 4 zł co ostatni raz miało miejsce 4 lata temu. Jakie są tego powody i czy może być jeszcze niżej?


Osłabienie euro do walut zagranicznych spowodowane jest zwiększoną podażą waluty, która na rynek napływa po akcji Europejskiego Banku Centralnego. To plan naprawczy Mario Draghiego, który ma zatrzymać deflację w strefie euro i pobudzić gospodarkę.


Drugim powodem jest budzący się, po raz kolejny, niepokój o Grecję. Spór jak zwykle toczy się o ustępstwa do planu restrukturyzacyjnego upadającej gospodarki. Grecki wicepremier Dragasakis wymachuje palcem w stronę Niemiec i grozi, że to juz kres wytrzymałości społeczeństwa, a komentatorzy mówią o kolejnych wyborach. W rezultacie rentowność greckich obligacji trzyletnich spada już siódmy dzień z rzędu i bije kolejne rekordy.


Wykres EUR/PLN

Źródło: Stooq.pl

 

Z technicznego punktu widzenia długoterminowo na parze walutowej EURPLN mamy trend wzrostowy, jednak korekta nie została jeszcze zakończona i obecnie rysowana jest jej ostatnia fala. Potencjalny koniec spadków, wynikający z geometrii rynku, to poziom 3,85 zł czyli pięcioletnie minimum.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Euro najniżej od 4 lat! Złamana bariera 4 zł