Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kupujemy akcje PKP Cargo po 88,12 zł

Pierwszą inwestycją w nowej odsłonie Portfela SII jest zakup akcji PKP Cargo. Dzisiaj nabyliśmy 24 akcje po cenie 88,12 zł.

 

Wartość transakcji wyniosła 2114,88 zł plus prowizja 6,13 zł. Udział w portfelu walorów PKP Cargo wynosi zatem 7%. Inwestycję zaliczamy do segmentu długoterminowego, który zgodnie z założeniami może objąć do 50% całego portfela. Poniżej przedstawiamy argumenty, które zdecydowały o postawieniu na akcje PKP Cargo:

 

  • Bardzo silna pozycja spółki w branży – drugi przewoźnik towarowy w Unii Europejskiej i wręcz monopolistyczny w Polsce.
  • Solidne wyniki finansowe za 2014 rok. Skonsolidowany zysk netto był niższy rok do roku o 6,3%. Jednak po głębszym wczytaniu się w raport finansowy zauważymy, że wynik netto po oczyszczeniu z dużego zdarzenia jednorazowego wyniósłby 276,2 mln zł wobec 234,8 mln zł rok wcześniej.
  • Jesteśmy świadomi, że wyniki finansowe spółki zależą od koniunktury. Im lepsza, tym jest większy popyt na transport towarów i odwrotnie. Do tej pory bardzo duży udział dla spółki miał transport węgla, którego branża jak wiadomo obecnie przeżywa recesję. Spółce mimo to udało się wypełnić lukę na przewozach innego typu ładunków (kruszywa i materiały budowlane).

 


  

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


  

  • Ekspansja zagraniczna. Rynek polski jest już zdecydowanie za mały dla spółki. Tym samym spółka rozpoczęła akwizycje od przejęcia 80% udziałów czeskiego konkurenta Advanced World Transport (czołówka największych, prywatnych przewoźników w Europie) oraz zawarła wstępne porozumienie dotyczące objęcia 49% udziałów w Pol-Miedź Trans, spółce należącej do KGHM. Niedawno PKP Cargo zawarł też umowę o strategicznej współpracy z HZ Cargo (narodowy przewoźnik Chorwacji). Oczekujemy kolejnych akwizycji. Sprzyjać ma temu niski stan zadłużenia.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Kupujemy akcje PKP Cargo po 88,12 zł