Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Banki centralne na wstrzymaniu

W nadchodzących dniach poznamy aż trzy decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Swoje posiedzenie będzie mieć Europejski Bank Centralny, Rada Polityki Pieniężnej oraz Bank Centralny Kanady. Czego należy się spodziewać? 

 

Wielka Brytania - inflacja

 

We wtorek największym wydarzeniem może być publikacja odczytu inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii za marzec. Miesiąc wcześniej znalazła się ona na poziomie 0,0%, czyli na progu deflacji. Obecnie prognozy wskazują na to, że poziom ten zostanie utrzymany. Istnieje jednak znaczące ryzyko, iż odczyt znajdzie się po negatywnej stronie. Takie wydarzenie, chociaż z fundamentalnego punktu widzenia nie będzie miało na ten moment kluczowego znaczenia, gdyż fakt, iż znajdujemy się w deflacyjnym otoczeniu jest doskonale znany to będzie miało jednak psychologiczny wydźwięk, który powinien spowodować wyprzedaż funta. 

 

USA - sprzedaż detaliczna r/r

 

W ten sam dzień poznamy także wyniki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Odczyt ten jest bardzo ważny, ponieważ w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy zdecydowane załamanie w tym sektorze. Prognozy są optymistyczne, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w faktach, gdyż kolejny kwartał w Stanach Zjednoczonych ma przynieść ożywienie. 

 

Strefa euro

 

Środa będzie zdecydowanie najciekawszym dniem tego tygodnia, gdyż poznamy decyzje w sprawie stóp procentowych aż trzech banków centralnych. Najważniejszym wydarzeniem będzie naturalnie decyzja jak i konferencja Europejskiego Banku Centralnego. Nie należy się jednak spodziewać żadnych zmian w polityce prowadzonej przez EBC. Najprawdopodobniej usłyszymy od Mario Draghiego, iż prowadzony program QE przynosi pozytywne efekty, co widać po coraz lepszych wynikach akcji kredytowej. Newralgiczną kwestią pozostaje obecnie to, czy ilość kwalifikujących się do skupu papierów dłużnych na europejskim rynku jest wystarczająca. To właśnie informacji na ten temat będą poszukiwać inwestorzy w komunikacie i podczas konferencji. Najciekawszym posunięciem byłaby zmiana kryteriów dla odpowiednich papierów. Niemniej jednak nawet, gdyby EBC zdecydowało się na taki ruch to najprawdopodobniej na tym posiedzeniu usłyszymy tylko ogólną zapowiedź zamiast konkretnych decyzji. Całościowy kurs polityki EBC pozostaje jednak dobrze znany i wpływa on dalej na osłabienie euro.

 

Stopa referencyjna NBP vs FRA

 

W ten sam dzień poznamy także decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która z przeważającym prawdopodobieństwem pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wskazują na to także notowania kontraktów FRA. Po kontrowersyjnym obniżeniu stóp do poziomu 1,50 i zapowiedzi, iż jest to ostatnie cięcie inwestorzy zaczęli dyskontować wręcz następną podwyżkę a nie obniżkę. Takie zerojedynkowe podejście na ten moment jest jednak zbyt wczesne, gdyż nie można jeszcze całkowicie wykluczyć, iż pojawi się potrzeba kolejnych cięć. Na ten moment faktycznie jednak dalsze cięcia są mało prawdopodobne. 

 

Polska - inflacja

 

Powinien to w środę potwierdzić także odczyt inflacji konsumenckiej, który prawdopodobnie pokaże wyższy poziom niż odczyt za luty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż na poziomie 1,6% utworzony został lokalny dołek i w kolejnych miesiąc będziemy obserwować wyższe odczyty, co będzie wspierać scenariusz mówiący o braku potrzeby kolejnych cięć stóp procentowych przez RPP.

 

Kanada - CPI

 

Kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych w środę ogłosi Bank Centralny Kanady. Także i w tym wypadku nie należy oczekiwać zmian w kursie prowadzonej polityki monetarnej. Po niespodziewanym obniżeniu stóp do poziomu 0,75%, obecnie na rynku nie widać oczekiwań względem zmian. Taki stan potrwa do czasu, aż poziom inflacji nie odbije na wyższe poziomy lub też głębiej nie spadnie, co otworzyłoby drogę do dalszych cięć.

 

Australijski rynek pracy

 

W czwartek jedne z najważniejszych danych będą pochodzić z australijskiego rynku pracy. Australijski dolar znajduje się obecnie pod dużą presją, szczególnie ze względu na coraz to słabsze dane napływające z chińskiej gospodarki. Z tego powodu każdy odczyt z Australii ma duży potencjał do silnego wpływu na kurs tejże waluty. W wypadku gdybyśmy w czwartek otrzymali gorszy odczyt niż prognozowana stopa bezrobocia na poziomie 6,3% oznaczałoby to, że inwestorzy zyskaliby już prawie pewne przekonanie o potrzebie kolejnych obniżek stóp procentowych, co powinno dalej osłabiać australijską walutę.

 

Wielka Brytania - wzrost płacy realnej

 

W piątek najciekawsze dane będą dotyczyć wynagrodzeń. Wpierw poznamy odczyt z Wielkiej Brytanii, gdzie wzrost realnej płacy dzięki szybko spadającej dynamice inflacji znalazł się na najwyższych poziomach od 2008 roku. To powinno silnie wspomagać brytyjską gospodarkę w kolejnych miesiącach, dzięki zwiększonej konsumpcji (której jednak na ten moment jeszcze nie widać).

 

Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw

 

W ten sam dzień poznamy także te same dane z Polski, gdzie wzrost nominalnych wynagrodzeń w marcu według prognoz wyniósł 3,4%, czyli o 0,2 pp. więcej niż miesiąc wcześniej. Dzięki deflacji, realny wzrost wynagrodzeń znajduje się na poziomie 5%, czyli najwyższym od 2011 roku. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw obecnie wynosi 3982 zł. Widać więc, iż polski rynek pracy jak i pozycja pracowników ulega poprawie, co także powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w wynikach polskiej gospodarki w pierwszym półroczu 2015 roku.

 

Podsumowując, nadchodzący tydzień swój punkt kulminacyjny będzie miał w środę, kiedy to swoje decyzje ogłoszą aż trzy banki centralne. Z naszego punktu widzenia najciekawiej prezentują się posiedzenia RPP oraz EBC. Poza tymi wydarzeniami warto także zwrócić uwagę na dane z rynku pracy z poszczególnych krajów, gdyż to dzięki nim możemy sprecyzować oczekiwania względem stanu gospodarek w kolejnych miesiącach. 

 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Banki centralne na wstrzymaniu
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie