Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy w szampańskich nastrojach. Czy słusznie?

Skomentuj artykuł

Po przerwie świątecznej inwestorzy wrócili na giełdę z impetem. Główne indeksy na polskim parkiecie kontynuują wzrosty. Czy zostaną wyznaczone nowe lokalne szczyty?

 

W ciągu trzech sesji po świętach, od wtorku do zamknięcia w czwartek, WIG20 zyskał ponad 1,7%, a WIG ponad 1,6%. Indeks WIG znajduje się coraz bliżej szczytów z końca 2013 roku i z września 2014 roku na poziomie około 55 600 punktów. Z kolei WIG20 testuje lokalne szczyty z grudnia ubiegłego roku.

 

W minionym tygodniu na rynki ponownie powrócił temat Grecji i jej problemów finansowych. W mediach coraz częściej pojawiają się opinie, że ryzyko bankructwa Grecji rośnie. Na kwiecień przypadają terminy spłaty zaciągniętych zobowiązań. Jak dotąd Grecji udało się spłacić ratę pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. To jednak dopiero początek kwietniowych wydatków. W minionym tygodniu premier Grecji ponowił negocjacje z Rosją, które mają na celu między innymi zniesienie embarga na greckie produkty.

 

Po ostatnim posiedzeniu FOMC niewiadomą pozostaje moment rozpoczęcia podnoszenia stóp procentowych w Ameryce. Członkowie komitetu mają podzielone zdania co do pierwszej podwyżki. Część z nich uważa, że powinna ona nastąpić już w czerwcu, inni opowiadają się za wrześniem jako optymalnym terminem, a pozostali wskazują dopiero na przyszły rok.

 

INI WIG20

 

Po niemal roku wykresy udziałów niedźwiedzi wśród inwestorów i WIG20 przecięły się. Spowodowało to utrzymujący się od kilku tygodni niski udział niedźwiedzi połączony z odbiciem na indeksie zrzeszającym największe spółki na polskiej giełdzie. Od początku roku WIG20 zyskał ponad 5%. Przecięcie się wskaźników jest pozytywnym sygnałem, który może zwiastować kontynuację wzrostów.

 

INI wyniki

 

W badaniu zakończonym 9 kwietnia po raz kolejny niewiele zmieniło się w strukturze inwestorów. Udział byków wyniósł 56,8%, zyskując 0,9 pkt. proc. w relacji do poprzedniego tygodnia. Niewielkie zmiany nastąpiły również wśród niedźwiedzi i inwestorów opowiadających się za trendem bocznym, których udziały wśród badanych wyniosły po około 20%. Z kolei w Ameryce przewagę zdobyli inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym, których odsetek wśród inwestorów stanowi już niemal 50%.

 

INI indeks

 

Indeks INI wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W badaniu z tego tygodnia indeks w punkt powrócił do wartości sprzed dwóch tygodni, 35,7 pkt. proc. Przyglądając się świetnym nastrojom inwestorów oraz rosnącym indeksom na giełdzie, w najbliższych tygodniach możemy być świadkami przebicia przez indeks INI umownej granicy przegrzania na poziomie 40 pkt. proc. W historii badania tak wysokie wartości indeksu nie utrzymywały się długo, stąd po ich osiągnięciu można spodziewać się co najmniej chwilowego ochłodzenia. Nie można przy tym zapominać o ważnym czynniku, który może mocno wpłynąć na nastroje w najbliższych tygodniach. Mowa tu o Grecji i o zbliżających się terminach spłaty zobowiązań.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie