Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Duża luka spadkowa na Lotosie niemal domknięta, akcje Orlenu w ekstazie

© mikolajn - Fotolia.com

Na wykresie notowań akcji Lotosu istotna luka spadkowa w przedziale 31,50 – 28 zł utworzyła się w październiku 2014 roku. W ten sposób inwestorzy „pokarali” wycenę akcji spółki po informacji o zaskakującej decyzji o emisji akcji.

 

W ciągu kolejnych dwóch miesięcy akcje potaniały nawet do 22,8 zł wyznaczając średnioterminowe minima. Kontrataki byków skutecznie powstrzymywała dolna bariera luki spadkowej (28 zł). Pękła ona z hukiem po informacji ze spółki o wzroście marży rafineryjnej odnotowanej w marcu tego roku. Wyniosła ona 10,32 USD/bbl wobec 8,99 USD/bbl w lutym oraz w stosunku do 4,29 USD/bbl w marcu 2014 roku. Dla inwestorów jest to wyraźna przesłanka do zwiększenia oczekiwań generowanych wyników finansowych działalności podstawowej za pierwszy kwartał 2015 roku. W ciągu 5 ostatnich sesji akcje Lotosu zdrożały już blisko 15%. Do zamknięcia luki pozostaje jeszcze wzrost o ok. 2%.

 

Lotos S.A. - Analiza Techniczna 

Źródło: Stooq.pl

 

Wzrost akcji Lotosu to z pewnym prawdopodobieństwem również pochodna dynamicznego ruchu w górę walorów PKN Orlen. Te z kolei od listopada ubiegłego roku zwiększyły swoją wartość o blisko 50%. Taki wzrost w krótkim okresie czasu to objaw silnej hossy na tym walorze. Co więcej na razie nie są widoczne sygnały zakończenia tego trendu. Z płockiego koncernu już od dłuższego czasu nadchodziły informacje o notowanej poprawie marż na przerobie ropy. Modelowa marża rafineryjna w marcu 2015 r. wyniosła 9,4 USD/bbl wobec 6,9 USD/bbl oraz 2,3 USD/bbl w marcu 2014 roku. Wsparciem na wykresie jest linia krótkoterminowego trendu wzrostowego, która obecnie przebiega na poziomie około 53 zł i szybko rośnie.

 

PKN Orlen - Analiza Techniczna 

Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: Lotos S.A., PKN Orlen S.A.

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Duża luka spadkowa na Lotosie niemal domknięta, akcje Orlenu w ekstazie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie