Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Duża luka spadkowa na Lotosie niemal domknięta, akcje Orlenu w ekstazie

© mikolajn - Fotolia.com

Na wykresie notowań akcji Lotosu istotna luka spadkowa w przedziale 31,50 – 28 zł utworzyła się w październiku 2014 roku. W ten sposób inwestorzy „pokarali” wycenę akcji spółki po informacji o zaskakującej decyzji o emisji akcji.

 

W ciągu kolejnych dwóch miesięcy akcje potaniały nawet do 22,8 zł wyznaczając średnioterminowe minima. Kontrataki byków skutecznie powstrzymywała dolna bariera luki spadkowej (28 zł). Pękła ona z hukiem po informacji ze spółki o wzroście marży rafineryjnej odnotowanej w marcu tego roku. Wyniosła ona 10,32 USD/bbl wobec 8,99 USD/bbl w lutym oraz w stosunku do 4,29 USD/bbl w marcu 2014 roku. Dla inwestorów jest to wyraźna przesłanka do zwiększenia oczekiwań generowanych wyników finansowych działalności podstawowej za pierwszy kwartał 2015 roku. W ciągu 5 ostatnich sesji akcje Lotosu zdrożały już blisko 15%. Do zamknięcia luki pozostaje jeszcze wzrost o ok. 2%.

 

Lotos S.A. - Analiza Techniczna 

Źródło: Stooq.pl

 

Wzrost akcji Lotosu to z pewnym prawdopodobieństwem również pochodna dynamicznego ruchu w górę walorów PKN Orlen. Te z kolei od listopada ubiegłego roku zwiększyły swoją wartość o blisko 50%. Taki wzrost w krótkim okresie czasu to objaw silnej hossy na tym walorze. Co więcej na razie nie są widoczne sygnały zakończenia tego trendu. Z płockiego koncernu już od dłuższego czasu nadchodziły informacje o notowanej poprawie marż na przerobie ropy. Modelowa marża rafineryjna w marcu 2015 r. wyniosła 9,4 USD/bbl wobec 6,9 USD/bbl oraz 2,3 USD/bbl w marcu 2014 roku. Wsparciem na wykresie jest linia krótkoterminowego trendu wzrostowego, która obecnie przebiega na poziomie około 53 zł i szybko rośnie.

 

PKN Orlen - Analiza Techniczna 

Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: Lotos S.A., PKN Orlen S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Duża luka spadkowa na Lotosie niemal domknięta, akcje Orlenu w ekstazie