Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Elemental kontynuuje proces budowania międzynarodowego, silnego gracza w branży recyklingowej

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Elemental Holding, spółka działająca w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi, kontynuuje proces akwizycji firm działających w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Elemental poinformował dziś (03.04.2015) w komunikacie bieżącym, że rozpoczął negocjacje z Gorenje d.d. w zakresie nabycia większościowego pakietu udziałów w Gorenje Surovina.

 

„Główna działalność Suroviny a także niektórych jej spółek zależnych, których nabyciem w ramach transakcji zainteresowany jest Emitent polega na zbiórce i recyklingu złomu metali żelaznych, nieżelaznych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Surovina prowadzi działalność na obszarze Słowenii, Chorwacji, Serbii i Bośni będąc jednym z wiodących podmiotów na tych rynkach” – podano w komunikacie spółki.

 

Strony oczekują, że zakończenie negocjacji nastąpi do końca drugiego kwartału obecnego roku. Potencjalne przejęcie Gorenje Surovina będzie już czwartą akwizycją w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że w 2014 roku grupa kapitałowa Elemental Holding powiększyła się o litewską firmę EMP Recykling (wyniki tej spółki konsolidowane są od czerwca 2014 r.) oraz słowacki podmiot Metal Holding (konsolidacja od listopada 2014 r.). W trakcie ubiegłego roku trwał również dłuższy proces przejęcia jednej z największych firm w branży recyklingu w Turcji – Evcilera (przychody rzędu 130-150 mln zł). Ostatecznie 51% udziałów trafiło w posiadanie polskiej spółki w marcu tego roku za kwotę 11 mln dolarów. Dzięki tej akwizycji Elemental będzie obecny na rynkach w Afryce i Bliskim Wschodzie. Prezes spółki w ostatnim liście do akcjonariuszy wyraził swoje przekonanie, że najbliższe lata będą okresem dynamicznego rozwoju budującego wartość spółki.

 

Poniżej prezentujemy wyniki finansowe Elemental Holding za 2014 rok:

 

Wybrane dane finansowe (tys. zł)

2014 r.

2013 r.

Przychody ze sprzedaży

772 325

859 559

Zysk z działalności operacyjnej

34 903

25 742

Zysk brutto

32 251

25 191

Zysk netto

31 143

24 448

Źródło: Elemental Holding S.A.

 

Wartość przychodów ze sprzedaży spadła w ubiegłym roku o około 10%. Spółka tłumaczy to dwoma czynnikami: spadkiem cen metali nieżelaznych i szlachetnych oraz sprzedażą zależnej spółki Tesla Metal sp. Z o.o. SKA, która prowadziła działalność handlową na międzynarodowych rynkach z zakresie obrotu półproduktami metali nieżelaznych. Zwiększyła się natomiast zyskowność działalności na każdym poziomie wyniku. Rok 2014 zakończył się zyskiem netto w wysokości 31,1 mln zł wobec 24,4 mln zł w 2013 roku. Wskaźnik ogólnego zadłużenia na koniec grudnia 2014 roku wyniósł 0,39. Na uwagę w ostatnim bilansie zwraca wysoki stan środków pieniężnych w kwocie 103,5 mln zł.

 

Kurs akcji Elemental Holding porusza się obecnie w trendzie wzrostowym. Trwa on od sierpnia ubiegłego roku i w tym czasie wartość akcji wzrosła z około 2,20 zł do 4 zł. Najbliższym poziomem oporu są niedawne historyczne maksima - 4,11 zł. Wsparciem jest linia trendu, która obecnie oscyluje wokół poziomu 3,80 zł.

 

 Elemental Holding SA - Analiza Techniczna

 Źródło: Stooq.pl

 

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII

 

Rafał Irzyński - Główny analityk SIIZarząd Elementalu kontynuuje skutecznie proces budowania znaczącego gracza w branży recyklingu już nie tylko w naszej części Europy, a przejęcie tureckiego Evcilera jest przyczółkiem do wchodzenia na rynek Bliskiego Wschodu i krajów Afryki. Silna pozycja gotówkowa grupy kapitałowej i wciąż niski poziom zadłużenia daje podstawy do kolejnych akwizycji. Wyzwaniem dla Zarządu jest teraz konsolidacja pozyskanych spółek na wielu nowych rynkach i ich przystosowanie do działalności w ramach jednej grupy kapitałowej. To może rodzić pewne czynniki ryzyka operacyjnego. Z kolei plusem strategii dynamicznego zdobywania nowych rynków poprzez przejęcia lokalnych graczy jest zdobycie od razu silnej pozycji w dość młodej branży recyklingu. A pamiętajmy, że w niej kluczowym jest dostęp do surowca. 

 

 

Źródło: Elemental Holding S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Elemental kontynuuje proces budowania międzynarodowego, silnego gracza w branży recyklingowej
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie