Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Grupa PGNiG – dominator polskiego rynku gazu

Zapraszamy do zapoznania się z raportem analitycznym na temat Grupy Kapitałowej PGNiG przygotowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Spis treści:

  1. Profil Spółki
  2. Akcjonariat
  3. Ocena jakości komunikacji Spółki z rynkiem
  4. Analiza i perspektywy sektora/branży – pozycja Spółki
  5. Analiza wyników finansowych
  6. Ocena perspektyw finansowych i plany rozwoju Spółki
  7. Analiza wskaźnikowa
  8. Analiza techniczna
  9. Podsumowanie raportu i wnioski

 

 

POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO S.A.

 

1. Profil spółki

Grupa Kapitałowa PGNiG prowadzi działalność w sektorze energetycznym w Polsce i poza granicami kraju. Zajmuje dominującą pozycję w większości obszarów sektora gazowego w Polsce – wydobycie gazu ziemnego, poszukiwanie złóż, magazynowanie paliw gazowych, obrót gazem ziemnym wraz z jego dystrybucją. Wydobycie gazu i ropy naftowej realizowane jest przez firmę w Polsce i na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W ramach obrotu i magazynowania PGNiG sprzedaje gaz ziemny z własnego wydobycia oraz importowany oraz zapewnia odbiorcom dostawy w okresach sezonowego zwiększenia zapotrzebowania. Firma realizuje również rozbudowę i modernizację infrastruktury gazowej. Od 2012 roku Grupa poszerzyła działalność o wytwarzanie i sprzedaż ciepła oraz energii elektrycznej. 

 

W skład Grupy Kapitałowej PGNiG na koniec 2014 roku wchodziło 30 spółek zależnych, z czego 21 bezpośrednio zależnych i 9 pośrednio zależnych. Działalność Grupy podzielona jest na pięć segmentów: poszukiwanie i wydobycie, obrót i magazynowanie, dystrybucja, wytwarzanie oraz pozostała działalność. Poniżej prezentujemy konsolidowane spółki zależne z ich przynależnością do segmentów:

 

Grupa PGNiG

              Źródło: PGNiG S.A.

 

Zatrudnienie w całej Grupie na koniec 2014 roku wyniosło 28 996 osób. Było to o blisko 2 tys. mniej wobec końca 2013 roku. Spadek liczby pracowników to efekt prowadzonych w Grupie działań zwiększających efektywność kosztową i organizacyjną poprzez m.in. łączenie spółek zależnych, program dobrowolnych odejść, wprowadzenie dodatkowych świadczeń finansowych zachęcających uprawnionych pracowników do przejścia na emeryturę. Najwięcej zatrudnionych na koniec poprzedniego roku było w segmencie dystrybucji (12 173) oraz w poszukiwaniu i wydobyciu (10 221).

 

Akcje PGNiG notowane są na GPW od września 2005 roku. Obecnie wchodzą one w skład indeksu największych i najpłynniejszych spółek warszawskiej giełdy - WIG20.

 

2. Akcjonariat

Większościowym akcjonariuszem w PGNiG jest Skarb Państwa. Posiadał on na koniec 2014 roku 72,4% udziałów w kapitale zakładowym i tyle samo głosów na Walnym Zgromadzeniu. Żaden z pozostałych, mniejszościowych akcjonariuszy nie posiada pakietu akcji powyżej progu 5%. Spółka w ostatnim sprawozdaniu finansowym podała, że otwarte fundusze emerytalne posiadały na dzień 31 grudzień 2014 r. 11% spośród 27,6% free flout-u. Kapitał zakładowy spółki dzieli się na 5 900 000 000 akcji.

 

Akcjonariat PGNiG

Źródło: PGNiG S.A.

 

3. Ocena jakości komunikacji spółki z rynkiem

Komunikację PGNiG z perspektywy inwestora indywidualnego należy ocenić lekko negatywnie. Spółka aktywnie nie komunikuje się z inwestorami indywidualnymi tj. nie organizuje czatów internetowych, nie jest obecna na konferencjach inwestorskich dedykowanych właśnie tej grupie inwestorskiej, a także nie organizuje np. dni otwartych. Z drugiej strony zawartość merytoryczną raportów finansowych oraz informacji dodatkowych należy ocenić pozytywnie. Jest w nich wiele szczegółowych informacji na temat bieżących wydarzeń z życia spółki. Na stronie internetowej spółki w dedykowanej inwestorom zakładce można znaleźć najważniejsze informacje, a także prezentacje inwestorskie za poszczególne okresy. Niestety zapis telekonferencji dla analityków nie jest już tłumaczony z języka angielskiego na język polski, co jest utrudnieniem dla części inwestorów indywidualnych.

 

4. Analiza i perspektywy sektora/branży - pozycja spółki

Grupa PGNiG jest liderem w Polsce pod względem wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. W 2014 roku produkcja własna gazu ziemnego wyniosła 4,5 mld m3, a ropy naftowej 1,2 mln ton. Niedobór między produkcją własną gazu ziemnego, a wielkością jego sprzedaży do 6,8 mln odbiorców końcowych pochodzi z importu – głównie z Rosji. W ubiegłym roku import spółki wyniósł 9,7 mld m3 gazu. Ustawowo PGNiG ma obowiązek utrzymywania zapasów gazu ziemnego. Wielkość zapasów obowiązkowych od 1 października 2012 roku odpowiada 30 dniom średniego dziennego przywozu gazu. Spółka dysponuje blisko 3 mld m3 pojemności magazynowej. Sieć dystrybucji sięga 125 tys. km. PGNiG jest również największym producentem ciepła w Polsce oraz siódmym producentem energii elektrycznej. 

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Grupa PGNiG – dominator polskiego rynku gazu