Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zarząd PKN Orlen mimo dużej straty netto proponuje dywidendę. Kurs akcji kontynuuje rajd w górę

Źródło: www.orlen.pl

Zarząd PKN Orlen w komunikacie bieżącym ogłosił, że będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 1,65 zł na jedną akcję za rok 2014. Łącznie daje to kwotę 705,7 mln zł.

 

Wypłata dywidendy miałaby nastąpić z kapitału zapasowego firmy utworzonego z zysków lat ubiegłych. Proponowany dzień dywidendy to 16 czerwiec 2015 roku, a dzień wypłaty 8 lipca tego roku. Naturalnie ostateczna decyzja będzie należała do Walnego Zgromadzenia. Jednocześnie Zarząd proponuje, by pokrycie straty netto jednostki dominującej w kwocie 4,67 mld zł pochodziło z kapitału zapasowego spółki.

 

Przypomnijmy, że za 2013 rok PKN Orlen wypłacił dywidendę w wysokości 1,44 zł na akcję. Tym samym obecnie proponowana przez Zarząd wysokość dywidendy byłaby wyższa. Potencjalna stopa dywidendy biorąc pod uwagę cenę akcji z dnia dzisiejszego wyniosłaby 2,8%.

 

Poniżej prezentujemy skonsolidowane wyniki finansowe PKN Orlen po czterech kwartałach 2014 roku.

 

Wybrane dane finansowe

(mln zł)

1-4Q 2014 r.

1-4Q 2013 r.

Przychody ze sprzedaży

106 832

113 597

Zysk z działalności operacyjnej

-4 711

307

Zysk brutto

-6 246

157

Zysk netto

(na akcjonariuszy jednostki dominującej)

-5 811

176

Źródło: PKN Orlen S.A.

 

Po czterech kwartałach 2014 roku zgodnie z raportem finansowym PKN Orlen osiągnął stratę netto przypadającą akcjonariuszom jednostki dominującej w kwocie 5,8 mld zł. Wynik netto jednostkowy był również ujemny w kwocie 4,67 mld zł. Wysoki, ujemny wynik netto na poziomie Grupy to efekt przede wszystkim utworzenia w drugim kwartale 2014 roku odpisów aktualizujących. Prym w tym zakresie wiedzie odpis aktualizujący w wysokości 4,2 mld zł za Orlen Lietuva (rafineria Możejki) oraz odpis na kwotę 711 mln zł na Grupę Unipetrol. Łączna kwota pozostałych kosztów operacyjnych w rachunku zysków i strat wyniosła 5,92 mld zł i to ona w głównej mierze pociągnęła wynik operacyjny (-4,71 mld zł) pod kreskę. Raport roczny PKN Orlen zostanie opublikowany 26 marca 2015 roku.

 

Kurs akcji PKN Orlen przekroczył dziś poziom 58 zł i osiąga dziś kolejne, nowe szczyty. Patrząc na wykres akcji widzimy mocny trend wzrostowy. Korekty w nim są rzadkie i bardzo dynamiczne, niejednokrotnie trwające tylko jeden dzień. Pierwszym obecnie wsparciem są ostatnie lokalne dołki na poziomie 52,5 zł oraz krótkoterminowa linia trendu wzrostowego, która obecnie jest na poziomie około 51 zł. Notowania akcji zbliżają się do bardzo ważnego oporu w przedziale 60 - 62,5 zł z przełomu lat 2005 i 2006. Wówczas utworzyła się formacja głowy i ramion, która zakończyła ówczesny, ponad dwuletni trend wzrostowy.

 

PKN Orlen - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII

 

Rafał Irzyński, Główny Analityk SIIKurs akcji PKN Orlen silnie rośnie w ostatnich miesiącach ze względu na znaczny wzrost notowanych przez spółkę marży rafineryjnych. Jest to jeden z głównych wskaźników, które służą do oceny rentowności rafinerii, a więc w dużej mierze do oceny dynamik zyskowności podstawowej działalności firmy. Wartości osiąganej modelowej marży rafineryjnej PKN Orlen w kolejnych miesiącach można znaleźć m.in. w prezentacjach inwestorskich spółki dostępnych na stronie www. Wszystko wskazuje na to, że inwestorzy zapomnieli już o wysokich odpisach na rafinerię Możejki czy Grupę Unipetrol, które były w 2014 roku księgowym zabiegiem. Nie można natomiast wykluczyć, że po wzrostach marż rafineryjnych (co widać również w Lotosie) i rafineria w Możejkach zaczęła notować w końcu lepsze wyniki. Na konferencji wynikowej po publikacji wyników rocznych powinniśmy w tej sprawie uzyskać odpowiedź.

 

 

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

Firma rozpoczęła również ekspansję zagraniczną. W ubiegłym roku podpisała pierwszy zagraniczny kontrakt z fińskim Turku.

Zobacz więcej

Zarząd PKN Orlen mimo dużej straty netto proponuje dywidendę. Kurs akcji kontynuuje rajd w górę
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie