Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dywidendy banków z kredytami walutowymi zagrożone. Przegląd wykresów 4 banków

© tiero - Fotolia.com

Ciąg dalszy debaty nad sytuacją polskiego sektora bankowego. Padło już wiele propozycji jak pomóc zadłużonym we frankach oraz jak w tej sytuacji powinny zachować się banki. Po ostatnim posiedzeniu we wtorek 24 marca 2015 roku, Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że będzie zalecać wybranym bankom, o istotnym zaangażowaniu w kredyty walutowe, niewypłacanie dywidendy z zysku za 2014 rok.

 

„ Do czasu zakończenia procedury związanej z nałożeniem na banki istotnie zaangażowane w kredyty walutowe indywidualnych domiarów kapitałowych, co nastąpi do końca 2015 r., banki te otrzymają w kwietniu 2015 r. indywidualne zalecenia nadzorcze w sprawie niewypłacania dywidendy z zysku za 2014 r.” – poinformowano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu.

 

W komunikacie nie podano jakie banki otrzymają zalecenie niewypłacania dywidendy. Ciężko także stwierdzić jak dokładnie interpretować sformułowanie „istotne zaangażowanie w kredyty walutowe”. Natomiast w komunikacie zwrócono uwagę między innymi na wysoki poziom wskaźnika LtV powyżej 100% (wskaźnik LtV – Loan to Value, bada zależność pomiędzy wysokością kredytu a wartością jego zabezpieczenia, najczęściej hipotecznego).

 

Cztery banki ucierpiały najbardziej po decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego o „uwolnieniu” kursu franka. Są to: PKO BP, BZ WBK, Getin Noble Bank, i Bank Millennium. Banki te mają największy udział w portfelu kredytów hipotecznych udzielonych w szwajcarskiej walucie. Notowania tych banków świecą się na czerwono po otwarciu dzisiejszej sesji (25.03). Wyjątkiem jest PKO BP, który jeszcze o godzinie 10:30 był lekko na plusie. Oczywiście nie oznacza to, że właśnie te banki otrzymają zalecenie niewypłacania dywidendy.

 

PKO BP już od wielu lat regularnie wypłaca dywidendę. Warto również wspomnieć, że bank wypłacił dywidendę również z zysku za 2008 rok, a więc podczas kryzysu. Wiele innych banków nie podzieliło się wtedy zyskami z akcjonariuszami. Zarząd BZ WBK poinformował, że będzie rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 9,60 zł za akcję, a na dywidendę przeznaczy niemal 50% zysku za 2014 rok. Zarząd Banku Millennium ma zamiar rekomendować wypłatę w wysokości 35%-50% zysku netto za 2014 rok. Z kolei Getin Noble Bank jak dotąd nie wypłacał dywidendy.

 

Poniżej prezentujemy aktualizację wcześniejszych analiz wykresów banków.

PKO BP

Kurs akcji PKO BP wciąż porusza się w spadkowym kanale. Dolne ograniczenie kanału było jak dotąd trzykrotnie skutecznie testowane. Obecnie przebiega w okolicach 31,50 zł i jest silnym wsparciem dla ruchu. Wybicie dołem z kanału będzie technicznym sygnałem pogłębienia negatywnego sentymentu i przyspieszenia spadków. O zmianie nastrojów będzie można mówić dopiero po wyjściu górą z kanału, czyli obecnie ponad poziom 37,30 zł.

 

PKO BP - Analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

BZ WBK

Kurs BZ WBK powrócił w okolice dolnego ograniczenia konsolidacji zapoczątkowanej z końcem 2013 roku. Jest to obszar bardzo silnego oporu, wzmocnionego przez okrągłą cenę 350 zł oraz bliskość górnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym akcje poruszają się już od ponad pół roku. Z technicznego punktu widzenia w najbliższym okresie okaże się, w którą stronę podąży kurs banku.

 

BZ WBK - Analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

Getin Noble Bank

Kurs Getin Noble Bank porusza się w kanale spadkowym. W styczniu 2015 roku, kurs przebił linię trendu spadkowego, zapoczątkowaną jeszcze w 2009 roku, a następnie wybił na chwilę dołem z kanału spadkowego. Po powrocie do kanału cena wciąż testuje jego dolne ograniczenie. Obecnie kurs znajduje się blisko poziomu ostatniego dołka przy cenie 1,72 zł, utworzonego po wybiciu z kanału. O powrocie do zwyżek będzie można mówić dopiero po wyjściu górą z kanału, czyli obecnie po przebiciu poziomu 2,25 zł.

 

Getin Noble Bank - Analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

Bank Millennium

Obraz techniczny Millennium jest bliźniaczo podobny do sytuacji na BZ WBK. Kurs wybił dołem kanał konsolidacji, a obecnie retestuje ten poziom przy cenie 7,50-7,55 zł. Ten opór dodatkowo wzmacnia górne ograniczenie kanału spadkowego, w którym kurs porusza się od końca września 2014 roku. Podobnie jak w przypadku BZ WBK, kierunek ruchu w najbliższych dniach zdecyduje, w którą stronę podąży kurs.

 

Bank Millennium - Analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Źródło: KNF

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Dywidendy banków z kredytami walutowymi zagrożone. Przegląd wykresów 4 banków