Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lista ostrzeżeń SII powiększyła się o kilku kolejnych emitentów z rynku regulowanego

© vector_master - Fotolia.com

W niechlubnym zestawieniu prowadzonym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych po raz pierwszy pojawiły się spółki Clean&Carbon Energy oraz Ideon. Budopol, DSS, Gant i One-2-One na Liście ostrzeżeń SII były już wcześniej – obecnie wzrosła jednak liczba kryteriów ich kwalifikacji.

 

Pierwsza z wyżej wspomnianych spółek poinformowała o zmianie planowanego terminu publikacji raportu rocznego na 31 marca już tydzień temu. Problem jednak w tym, że niezależnie od zamierzeń zarządu Clean&Carbon Energy raport okresowy za 2014 rok zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa powinien zostać przekazany najpóźniej do 23 marca, a termin ten już minął. O przesunięciu terminu publikacji raportu rocznego poinformowała także spółka Dolnośląskie Surowce Skalne. Jak wynika z jej komunikatu, DSS nie jest w stanie wywiązać się z obowiązku terminowego przekazania raportu rocznego ze względu na konieczność uwzględnienia w nim zdarzeń, jakie nastąpiły po zakończeniu roku obrotowego, tj. przede wszystkim ogłoszenia upadłości emitenta obejmującej likwidację majątku. Nowa data publikacji raportu rocznego DSS ustalona została na 15 maja 2015 roku.

 

Spółki Ideon i Gant w wymaganym terminie przekazały do publicznej wiadomości raporty okresowe za 2014 rok. Są one jednak niekompletne – emitenci nie zamieścili skonsolidowanych sprawozdań finansowych, choć zgodnie z harmonogramem przekazywania raportów takie miały zostać sporządzone. Brakuje także opinii i raportów biegłego rewidenta, a w przypadku spółki Ideon dodatkowo m.in. sprawozdania zarządu czy pisma prezesa zarządu omawiającego najważniejsze dokonania lub niepowodzenia emitenta w minionym roku obrotowym i perspektywy rozwoju na najbliższy rok obrotowy.

 

Opinii i raportów biegłego rewidenta do sprawozdań finansowych za 2014 rok próżno także szukać w przypadku spółek Budopol oraz One-2-One. Syndyk pierwszej z nich uznał, że z uwagi na ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku emitenta sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Jest to jednak błędne przekonanie, bowiem o ile zgodnie z ustawą o rachunkowości takiego obowiązku faktycznie nie ma, to jednak Budopol, jako spółka dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym, powinna przekazać zbadane roczne sprawozdania finansowe na podstawie obowiązującego ją Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie raportów bieżących i okresowych. Wyjaśnienie zarządu One-2-One jest za to dużo bardziej absurdalne. Jak można przeczytać w raporcie rocznym tej spółki, sprawozdania finansowe za 2014 rok nie zostały poddane audytowi, bowiem… podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych nie przeprowadził badania sprawozdań finansowych za 2013 rok.

 

Lista ostrzeżeń SII publikowana jest od dnia 19 lutego 2015 r. Lista jest autorskim projektem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Opiera się na dziewięciu kluczowych kryteriach stanowiących podstawę dokonania wpisu. Lista jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie Stowarzyszenia. Adresowana jest do wszystkich uczestników rynku kapitałowego, w tym w szczególności do akcjonariuszy spółek publicznych i inwestorów planujących inwestycje na rynku giełdowym. Wpisy dokonywane na liście mają za zadanie z jednej strony ułatwić procesy analityczne inwestorom, a z drugiej mają za zadanie ułatwić selekcję tych spółek, które obarczone są większym ryzykiem, w tym także ryzykiem, które może implikować zawieszenie bądź też nawet wykluczenie danej spółki z obrotu giełdowego.

 

Zasady kwalifikacji spółek na listę ostrzeżeń SII oraz aktualne wpisy śledzić można na stronie: www.sii.org.pl/listaostrzezen.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Lista ostrzeżeń SII powiększyła się o kilku kolejnych emitentów z rynku regulowanego
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie