Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy to koniec spowolnienia w Strefie Euro?

Po zeszłotygodniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, które zgodnie z oczekiwaniami okazało się przełomem dla światowych inwestorów i zmieniło kursy notowań wielu walorów na wszystkich parkietach, nadchodzący tydzień powinien przynieść uspokojenie.

 

Eurostoxx50 i PMI

 

W poniedziałek jedynym ważnym wydarzeniem będzie przesłuchanie Mario Draghiego przed Komisją ds. Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Jest to cykliczne wydarzenie, w ramach którego przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego przedstawia Komisji kurs aktualnie prowadzonej przez EBC polityki monetarnej wraz z oceną obecnej sytuacji gospodarczej. To, czego możemy się spodziewać to podniesienia oceny perspektyw dla Strefy Euro. Dane, które napływają w ostatnim okresie z Starego Kontynentu pokazują, że prawdopodobnie dołek spowolnienia jest już za nami i w kolejnych miesiącach powinniśmy zobaczyć coraz lepsze odczyty. Widać to także po poprawiających się odczytach indeksów PMI, które są najlepszym ogólnym miernikiem koniunktury gospodarczej w Strefie Euro. Historycznie notowania indeksu Eurostoxx50 trafnie prognozowały trend dla indeksu PMI (sektor przemysłowy), co aktualnie stanowi pozytywny aspekt.

 

PMI - strefa euro

 

Dzień później, czyli we wtorek poznamy właśnie serię wstępnych (flash) odczytów indeksów PMI z Strefy Euro. Praktycznie wszystkie publikacje mają optymistyczne prognozy, co nie powinno dziwić zważywszy na powyżej przedstawioną zależność. Najważniejsze oczywiście pozostają odczyty z Niemiec a także z Francji, gdzie w dalszym ciągu aktywność w sektorze przemysłowym się kurczy. Nic nie wskazuje na to, aby w tym miesiącu miało się to zmienić, jednak każdy odczyt zbliżający się do granicznego poziomu 50 punktów będzie poprawiał ocenę sytuacji gospodarczej w całej Strefie Euro.

 

USA - Core CPI vs CPI

 

Wśród danych z Stanów Zjednoczonych w tym tygodniu najważniejszy będzie odczyt inflacji konsumenckiej, która w ostatnich miesiącach drastycznie spadła. Podobnie jak w innych krajach, także w USA dzieje się to przy stabilnym wskaźniku inflacji w wersji bazowej, czyli z wyłączeniem cen energii i żywności. Naturalnie oznacza to, że spadki inflacji są głównie spowodowane spadkami cen ropy naftowej. Niemniej jednak FED w swoim komunikacie zaznaczył, iż spadająca inflacja jest problemem i jak dotąd nie widać, aby niższe koszty energii przełożyły się na wyższe wydatki konsumentów na pozostałe dobra. Z tego powodu odczyt ze Stanów będzie w tym tygodniu bacznie obserwowany, gdyż ciężko będzie oczekiwać podwyżki stóp procentowych, jeżeli poziom inflacji przynajmniej się nie ustabilizuje. 

 

IFO, DAX30

 

W środę najważniejszym odczytem będzie natomiast publikacja indeksu IFO obrazującego sentyment wśród niemieckich przedsiębiorców. Jest to jeden z najlepszych wskaźników aktywności w niemieckim biznesie, a co za tym idzie stanowi on także dobry punkt wyjścia dla oceny sytuacji w całej Strefie Euro. Podczas, gdy w wypadku spowolnienia to indeks IFO wskazywał, jako pierwszy kierunek dla indeksu DAX30 to obecnie sytuacja się odwróciła i to giełda wyprzedza ścieżkę wskaźnika. Z tego powodu należy oczekiwać, iż odczyt okaże się lepszy od ostatniego i tak też właśnie wskazują prognozy. Wpisuje się to w scenariusz ogólnej poprawy sytuacji gospodarczej w Strefie Euro.

 

Akcja kredytowa, CPI

 

W czwartek warto zwrócić uwagę na publikację danych o akcji kredytowej w Strefie Euro, gdyż powinien to być kolejny punkt dla europejskiej gospodarki w tym tygodniu. Prognozy wskazują, iż przyrost wartości kredytów dla sektora prywatnego w Strefie Euro w lutym wyniósł 0,1%, czyli akcja kredytowa urosła pierwszy raz od trzech lat. Oczekiwaliśmy, iż zdarzy się to w marcu toteż publikacja powyżej 0 już za luty będzie ogromnym pozytywem. Ma to wielkie znaczenie dla całej gospodarki Strefy Euro, gdyż akcja kredytowa jest ściśle powiązana z cyklem gospodarczym. Większa ilość kredytów, a co za tym idzie wydatków, powinna w kolejnych miesiącach sprzyjać wzrostowi inflacji a także w konsekwencji przełożyć się na wyższy wzrost gospodarczy. 

 

USA - PKB

 

Piątek to przede wszystkim dane na temat finalnego odczytu dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto w Stanach Zjednoczonych. Ostateczna rewizja ma podnieść wynik z 2,2% do 2,4%, co wciąż byłoby o wiele niższym wynikiem niż w drugim i trzecim kwartale ubiegłego roku, jednak ostatecznie byłby to pozytywny aspekt. Po zeszłotygodniowym komunikacie FED ta rewizja staje się jeszcze ważniejsza, gdyż Rezerwa Federalna jasno wskazała, że zmienia swoje nastawienie na bardziej zależne od napływających danych. Z tego powodu piątkowy odczyt ma duże znaczenie, gdyż w zależności od tego jak ostatecznie ocenimy rok 2014, tak będą kształtować się oczekiwania na rok bieżący.

 

Podsumowując, nadchodzący tydzień przyniesie dużo tzw. miękkich danych, które pozwalają ocenić sytuację w światowych gospodarkach. W większości przypadków powinniśmy zobaczyć pozytywne odczyty, co wpisuje się w scenariusz ogólnej poprawy w światowych gospodarkach, gdzie szczególnie pozytywnie kształtują się publikacje z Strefy Euro. 

 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Czy to koniec spowolnienia w Strefie Euro?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie