Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Duże wpłaty do funduszy akcyjnych w lutym. mWIG40 na nowych szczytach

© SkyLine - Fotolia.com

W lutym 2015 roku saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych wyniosło +1,9 mld zł zgodnie z szacunkami Analiz Online. Aktywa netto zarządzane przez fundusze wzrosły w ciągu miesiąca o 2,6 mld zł (+1,2% m/m). Największa dynamika aktywów oraz bilans sprzedaży odnotowane zostały w przypadku funduszy akcyjnych.

 

Na koniec lutego fundusze akcji posiadały zgromadzone blisko 30,5 mld zł. Miesięczna dynamika przypływów środków wyniosła 3,6% i była największa od 12 miesięcy. Pokazuje to, że klienci funduszy zaczynają ponownie przekonywać się do rynku akcji i inwestycji giełdowych. Wciąż przybywa środków w funduszach dłużnych. Na koniec lutego środki zgromadzone w tego typu funduszach wyniosła 43,7 mld zł (+1,3% w porównaniu do końca stycznia).

 

„Pogorszyły się jednak warunki rynkowe, indeks obligacji skarbowych IROS stracił w skali miesiąca -0,5%, także większość funduszy inwestujących na krajowym rynku długu zakończyło miesiąc z ujemnymi stopami zwrotu. Pierwsze dni marca przyniosły dalszą przecenę i według prognoz zarządzających, trudno będzie o atrakcyjne stopy zwrotu z tej klasy aktywów w tym roku” – napisano we wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami na temat funduszy inwestycyjnych.

 

Zwiększenie zainteresowania funduszami akcyjnymi przez klientów można tłumaczyć na przykład wynikami małych spółek, które od początku roku mocno rosną. Indeksy obrazujące koniunkturę wśród małych spółek mocno zyskują od początku roku, a to korzystnie wpłynęło na wyniki funduszy akcyjnych.

 

Indeks mWIG40 zyskał od początku roku około 7,3%. Na wykresie widoczny jest trend rosnący, zapoczątkowany na początku 2009 roku. Przez ostatnie półtora roku indeks poruszał się w trendzie bocznym w przedziale 3 200 – 3 600 punktów. Pod koniec lutego indeks wybił się ponad górne ograniczenie kanału, a z początkiem marca przebił ostatni lokalny szczyt z września 2014 roku na poziomie 3 720 punktów. Obecnie kurs indeksu jest najwyżej od siedmiu lat. Najbliższe wsparcia można wyznaczyć na poziomie 3 600 punktów (górne ograniczenie kanału bocznego), a niżej w okolicach 3 350 punktów, gdzie obecnie przebiega linia trendu wzrostowego.

 

mWIG40 analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Z kolei indeks sWIG80 od początku roku zyskał około 10%. Podobnie jak mWIG40, na wykresie sWIG80 widoczny jest trend wzrostowy od 2009 roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy notowania trzykrotnie zbliżały się do linii trendu po czym odbijały w górę. Wsparciem dla ruchu jest linia trendu wzrostowego przebiegająca obecnie w okolicach 12 000 punktów. Opory można wyznaczyć na poziomie lokalnych szczytów, zaczynając od  13 890 punktów, a następnie kolejno 14 800 punktów i 15 160 punktów.

 

sWIG80 analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Analizy Online, Izba Zarządzania Funduszami i Aktywami

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Duże wpłaty do funduszy akcyjnych w lutym. mWIG40 na nowych szczytach
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie