Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGNiG rośnie jak na drożdżach

© sakkmesterke - Fotolia.com

Z nieoficjalnych informacji podanych przez Gazetę Parkiet wynika, że Gazprom aktywnie bierze udział w renegocjacjach kontraktu jamalskiego, składa konkretne propozycje. Może to oznaczać, że PGNiG będzie mniej płaciło za gaz. Informacja ta winduje kurs akcji polskiej spółki, które zyskują podczas dzisiejszej sesji (27.02.2015) nawet ponad 5%.

 

Według informatora Gazety Parkiet Gazprom przedstawił PGNiG konkretne propozycje, nad którymi strony aktualnie rozmawiają. Dodał on, że propozycje są interesujące i wymagają dogłębnego rozważenia, choć nie ujawnił żadnych konkretów.

 

Przypomnijmy, że od z 1 listopada 2014 roku PGNiG przysługiwało prawo do renegocjacji zapisów zawartych w kontrakcie jamalskim. Jak poinformował rzecznik spółki, renegocjacje miały dotyczyć wszelkich możliwych aspektów jakie przewiduje kontrakt, w tym między innymi cen surowca w celu odzwierciedlenia zmian rynkowych w warunkach kontraktu oraz zabezpieczenia jego długoterminowej konkurencyjności. Na podstawie kontraktu jamalskiego Gazprom dostarcza do Polski ok. 60% rocznego zużycia gazu.

 

Dzisiejsze wzrosty na walorze przebiły linię trendu spadkowego. Kurs akcji wzrósł z 4,75 zł na otwarciu do maksymalnie 4,98 zł jeszcze do godziny 15:00. Jeśli notowania zamkną się powyżej linii będzie to technicznym sygnałem kontynuacji wzrostów. Najbliższym oporem jest poziom 5 zł, ponad którym kurs nie utrzymywał się długo w całym 2014 roku. Następnie jest to ostatni lokalny szczyt w okolicach ceny 5,25 zł. Z kolei wsparcie będzie wyznaczać linia trendu spadkowego (jeśli cena pozostanie powyżej niej), a niżej poziom ostatnich dołków przy cenie 5,20 zł.

 

PGNiG analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Na przełomie 2014 i 2015 roku PGNiG opublikował strategię na lata 2014-2022 oraz prognozę wyników na 2015 rok. W nowej strategii spółka zmieniła dotychczasową politykę rozwoju, która groziła doprowadzeniem do istotnego obniżenia wyniku EBITDA. Nowa strategia ma obejmować 4 obszary i 10 głównych projektów rozwojowych realizowanych w perspektywie 8 najbliższych lat. Celem jest osiągnięcie zysku EBITDA na poziomie ok. 7 mld zł w 2022 roku. Nakłady inwestycyjne w tej perspektywie maja wynieść 40-50 mld zł. Relacja zadłużenia netto do rocznej EBITDA za 8 lat ma wynosić poniżej 2,0. Plany wielkości wypłacanej dywidendy mają wynosić 50% skonsolidowanego zysku netto począwszy od 2015 roku. 

 

Z kolei prognoza finansowa na 2015 rok zakłada osiągnięcie:

  • skonsolidowanych przychodów Grupy PGNiG na poziomie około 40,9 mld zł;
  • skonsolidowanego wynik EBITDA Grupy PGNiG w wysokości około 5,8 mld zł;
  • wskaźnika zadłużenia Grupy PGNiG na poziomie nie wyższym niż 2,0 x EBITDA. 

 

Źródło: Parkiet, PGNiG

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

PGNiG rośnie jak na drożdżach
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie