Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Rajd akcji Monnari trwa nadal. Nowe maksima osiągnięte

© william87 - Fotolia.com

Akcje Monnari kontynuują silny trend wzrostowy. Dziś osiągnęły nowe maksimum na poziomie 14,75 zł. Od początku tego roku, cena akcji wzrosła o 45%.

 

Stopy zwrotu z bardziej odległych terminów są jeszcze bardziej imponujące. Dla przykładu 12-miesięczna stopa wynosi 96%, a 24-miesięczna ponad 1100%. Monnari przynosi swoim akcjonariuszom prawdziwą huśtawkę nastrojów. W połowie 2012 roku akcje były warte na giełdzie poniżej złotówki, a w okresie hossy w latach 2007-2008 notowane były po około 40 zł. Z punktu widzenia analizy technicznej po przebiciu ostatnich maksimów na poziomie 14 zł, kurs akcji ma otwartą drogę do kolejnej fali wzrostowej. Głównym wsparciem pozostaje linia trendu wzrostowego, która obecnie jest dość znacznie oddalona od bieżącego kursu i przebiega na poziomie około 10.80 zł.

 

Monnari Trade S.A. - Analiza Techniczna 

Źródło: Stooq.pl

 

Spółka 17 lutego 2015 roku podała wyniki po czterech kwartałach ubiegłego roku. Sprzedaż wyniosła 175,2 mln zł, zysk z działalności operacyjnej 30,3 mln zł, a zysk netto 30,2 mln zł. Tym samym zysk netto przeliczając na jedną akcję wyniósł 0,99 zł. Wartość księgowa jednej akcji to 3,90 zł. Przy obecnej cenie rynkowej wartości wskaźników C/Z i C/WK wynoszą odpowiednio 14,9 i 3,8. Na koniec grudnia 2014 roku spółka posiadała 37,6 mln zł środków pieniężnych (1,23 zł na jedną akcję). W samym czwartym kwartale 2014 roku spółka zanotowała sprzedaż o wartości 61,5 mln zł, co oznaczało wzrost o 25% rok do roku. Zysk netto wyniósł 13,8 mln zł wobec 10,8 mln zł rok wcześniej. Na koniec ubiegłego roku Monnari posiadało 129 salonów. W czwartym kwartale 2014 roku spółka otworzyła osiem nowych salonów, co dało wzrost powierzchni na koniec 2014 roku do poziomu 21,18 tys. m2 wobec 18,2 tys. m2 na koniec czwartego kwartału roku 2013. Poprawie uległa również zrealizowana marża brutto – w 4Q 2014 wyniosła 60,2% wobec 58% rok wcześniej. Dokonano również optymalizacji kosztów głównie w obszarach związanych z zakupami materiałów i dodatków.

 

Wśród czynników ryzyka dla Monnari należy zwrócić uwagę na kursy walutowe. Spółka w raporcie w następujący sposób opisuje ten czynnik:

 

„Do negatywnych czynników obserwowanych od sierpnia ub.r. oraz kontynuowanych w IV kwartale ub.r., które wpływają w sposób znaczący na działalność prowadzoną przez Grupę Kapitałową należały przede wszystkim osłabienie się kursu złotego w stosunku do dolara (rozliczanie zakupów produkcji) oraz do EUR (rozliczanie czynszów najmu w centrach handlowych). Negatywny wpływ wzrostu zakupu USD i EUR będzie widoczny w wynikach Grupy w kolejnych okresach 2015 r. Ich wpływ na wyniki IV kwartału ub.r. był jeszcze stosunkowo niewielki.”

 

Niekorzystna dla spółki jest też tendencja do spadku cen odzieży i obuwia wobec 2013 roku. Sam Zarząd spółki pozytywnie ocenił osiągnięte w ubiegłym roku:

 

„Według oceny Zarządu Spółki Dominującej, zarówno IV kwartał oraz cały 2014 rok należy ocenić pozytywnie. Powyższe wyniki uzyskano przede wszystkim poprawiając terminowość kolekcji (wprowadzenie do dystrybucji w okresie bardziej optymalnym wobec oczekiwań klientów), jej ceny detalicznej (dostosowanie do potrzeb i możliwości klientów w okresie niepewności gospodarczej oraz obserwowanych spadków cen) oraz renegocjując ceny zakupu towarów (nieco niższe w porównaniu do okresów poprzednich).”

 

Plan spółki na obecny rok to zwiększenie powierzchni handlowej o 3-4 tysiące m2. Nakłady inwestycyjne mają wynieść 3-7 mln zł bez uwzględniania potencjalnych akwizycji. Prezes Monnari stwierdził, że spółka chce utrzymać w 2015 roku rentowność i poprawić wyniki finansowe na wszystkich poziomach. Dodał też, że posiadane środki zostaną przeznaczone na rozwój i ewentualnie na skup akcji pod kątem przejęcia.

 

 

Źródło: Monnari S.A., PAP

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Rajd akcji Monnari trwa nadal. Nowe maksima osiągnięte