Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skarbiec Holding podąża w kierunku ponadprzeciętnej stopy dywidendy

© ZIQUIU - Fotolia.com

Niedawny debiutant na GPW – Skarbiec Holding S.A. (właściciel TFI Skarbiec) opublikował wyniki za cztery kwartały 2014 roku. Skonsolidowany zysk netto w tym okresie wyniósł 18,4 mln zł wobec 28,9 mln zł w 2013 roku. Odpowiednio skonsolidowany zysk operacyjny wyniósł 23,1 mln zł i 35,4 mln zł. Należy pamiętać, że duży udział w wynikach roku 2013 miała pobrana opłata zmienna za zarządzanie w wysokości 24,6 mln zł, dzięki osiągnięciu bardzo dobrych wyników inwestycyjnych. W 2014 roku przychody z tytułu opłaty zmiennej wyniosły prawie 12,5 mln zł. Z kolei stronę kosztową w 2014 r. obciążyły wydatki na przeprowadzenie oferty publicznej oraz koszty rozliczenia długoterminowych programów motywacyjnych w łącznej kwocie 5,2 mln zł. Spółka podała, że „po korekcie o te kwoty skonsolidowany wynik operacyjny EBIT w 2014 roku wyniósł 28,3 mln zł, a zysk netto 23,3 mln zł”. Opłata stała za zarządzanie (podstawowe źródło przychodów), której wartość w dużej mierze uzależniona jest od wielkości aktywów pod zarządzaniem Skarbiec TFI ma dobre perspektywy na kolejne okresy. W ciągu 2014 roku o 9% wzrosła wartość aktywów pod zarządzaniem funduszu i na koniec grudnia wyniosła 15,1 mld zł, co oznacza podtrzymanie wieloletniego trendu wzrostowego w tym zakresie. Fundusze detaliczne skierowane do szerokiego grona inwestorów również zwiększyły wartość aktywów w ciągu 2014 roku o 9%. Napływy netto w tej grupie wyniosły +268 mln zł w 2014 roku. Sama spółka podkreśla skuteczność pozyskiwania nowych Klientów oraz rozwój oferty zarządzanych funduszy.

 

W liście skierowanym do akcjonariuszy Prezes Zarządu Skarbiec Holding S.A. Marek Rybiec w następujący sposób przedstawia perspektywy na 2015 rok:

 

„Co nas czeka w tym roku? Oczekujemy, że będzie udany zarówno dla Klientów funduszy zarządzanych przez Skarbiec TFI jak również dla akcjonariuszy Skarbiec Holding. Otoczenie rynkowe powinno działać na naszą korzyść. Rosnący poziom oszczędności oraz utrzymujące się środowisko niskich stóp procentowych, będą sprzyjać lokowaniu aktywów w instrumenty dające możliwości wyższych stóp zwrotu niż lokaty bankowe. Ponadto uważam, że inwestorzy będą poszukiwać nie tylko wysokich stóp zwrotu, ale także będzie rosło znaczenie bezpieczeństwa powierzanych aktywów. Również pod tym względem Skarbiec TFI jest przygotowany na dostarczanie inwestorom rynkowej i innowacyjnej oferty.”

 

Zarząd spółki zamierza rekomendować wypłatę dywidendy do 100% zysku wypracowanego przez Skarbiec Holding. W takim scenariuszu wielkość dywidendy na jedną akcję mogłaby wynieść 2,77 zł, co przy cenie 36 zł z akcję dałoby stopę dywidendy na poziomie 7,7%. Tutaj jednak należy pamiętać, że obecny rok obrotowy będzie trwał 18 miesięcy - od 1 stycznia 2014 do 30 czerwca 2015. O ostatecznym wyniku za bieżący rok obrotowy dowiemy się 7 września. Zawarta w prospekcie emisyjnym polityka dywidendy na lata 2014-2017 zakłada przeznaczenie na dywidendę co najmniej 75% zysku netto, dążąc do poziomu 100%. Za rok 2013, Skarbiec Holding wypłacił dywidendę na jedną akcję w kwocie 3,6 zł. Przypomnijmy, że w listopadowej ofercie publicznej ubiegłego roku Skarbiec Holding sprzedał 1,36 mln akcji po 32,5 zł za sztukę. Od tego czasu kurs wzrósł o około 10%.

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Skarbiec Holding podąża w kierunku ponadprzeciętnej stopy dywidendy
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie