Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Budowlanka rośnie od początku roku. Przegląd wykresów 5 spółek z sektora

© khunaspix - Fotolia.com

Wartość indeksu WIG-Budownictwo znajduje się na poziomie zeszłorocznych maksimów. Od początku roku 2015 indeks zyskał już prawie 12%. W 2013 roku indeks wyznaczył lokalne maksimum na poziomie 2 500 punktów. Czy jest szansa na przebicie tego poziomu w 2015 roku?

 

Szanse dla budowlanki można upatrywać w nowych funduszach unijnych na lata 2015-2020 oraz w planowanych dużych nakładach infrastrukturalnych w Polsce w najbliższych latach. Przyglądamy się wykresom 5 największych spółek z portfela indeksu WIG-Budownictwo.

 

Wig Budownictwo

Źródło: stooq.pl

Budimex

Budimex jest największą spółką w indeksie WIG-Budownictwo. Jej udział w portfelu indeksu wynosi ponad 42%. Od dołka z końca sierpnia 2012 roku na poziomie około 40 zł kurs akcji urósł do dzisiaj do poziomu 160 zł. W dwa i pół roku akcje spółki zyskały 300%, a kurs akcji bije kolejne historyczne maksima. Tak znaczny wzrost kursu akcji można tłumaczyć fundamentami spółki oraz dobrej sytuacji panującej w branży budowlanej. Przedstawiciele Budimexu prognozują, że możliwy jest powrót do rekordowych poziomów sprzedaży w wysokości ponad 5 mld zł. Po trzech kwartałach 2014 roku spółka pokazała 3,38 mld zł przychodów i 104,3 mln zł zysku netto. Budimex osiąga sukcesy w segmencie drogowym, osiągając dużą skuteczność w zdobywaniu nowych kontraktów, angażując się także w segmencie energetycznym. Na koniec września 2014 roku portfel zamówień spółki miał wartość 4,7 mld zł. W kolejnych okresach spółka wygrała między innymi przetarg na dolnośląski odcinek S3 za 800 mln zł, a także na budowę i modernizację instalacji w Elektrociepłowni Siekierki należącej do PGNiG Termika za 62,9 mln zł.

 

Z technicznego punktu widzenia akcje spółki znajdują się w trendzie wzrostowym. Ostatnie wzrosty zatrzymały się na okrągłym poziomie 160 zł. Zgodnie z podstawową zasadą analizy technicznej trend wzrostowy będzie obowiązywał do momentu pojawienia się istotnych przesłanek jego zakończenia. O dalszym wzroście kursu akcji mogą świadczyć także pozytywne rekomendacje biur maklerskich. Ostatnia z nich, wydana 6 lutego 2015 roku przez BZ WBK, rekomenduje „kupuj” z ceną docelową 180 zł.

 

Budimex analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

Elektrobudowa

Druga spółka z WIG-Budownictwo, Elektrobudowa, ma 11,6% udziałów w portfelu indeksu. W poprzednim tygodniu akcje mocno wystrzeliły w górę, przebijając opór przy cenie 87 zł. Aktualnie cena zatrzymała się poniżej 100 zł. Przy scenariuszu, w którym akcje przebiją ten poziom, kolejne istotne opory rysują się na poziomie 115 zł i 130 zł. Najbliższe wsparcie dla aktualnego ruchu to przebity poziom 87 zł, a następnie okrągłe 80 zł.

 

Ciężko upatrywać nagłego wzrostu kursu w fundamentach Elektrobudowy. Przed silnym wybiciem 5 lutego 2015 roku spółka nie podała do publicznej wiadomości żadnej informacji. Wydawać się może, że był to ruch spekulacyjny, a spółka skorzystała z dobrej sytuacji w branży. Analitycy stwierdzają, że w branży budowlanej panuje najlepszy sentyment od trzech lat. Z kolei 6 lutego 2015 roku spółka poinformowała w raporcie bieżącym, że podpisała kolejny aneks do umowy z Areva GmbH, który zwiększa wartość umowy o około 100 mln zł.

 

Elektrobudowa analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Budowlanka rośnie od początku roku. Przegląd wykresów 5 spółek z sektora
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie