Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Vistal Gdynia - bieżąca działalność i perspektywy na 2015 rok

Czat inwestorski

Vistal Gdynia S.A. bieżąca działalność
i perspektywy na 2015 rok

czwartek, 5 lutego 2015 r.

godz. 12:00

 

Na pytania internautów odpowiadał Ryszard Matyka, Prezes Zarządu Vistal Gdynia S.A.

 

Ryszard Matyka, Prezes Zarządu Vistal Gdynia S.A.

 

Założyciel Vistal Gdynia, największy akcjonariusz Spółki oraz Prezes Zarządu Spółki od początku jej powstania. Posiada 39-letnie doświadczenie zawodowe. Ukończył Politechnikę Gdańską, na kierunku mechanika, specjalność: okręty.

Najważniejsze informacje o Spółce:

Grupa Vistal jest wiodącym producentem specjalistycznych, wielkogabarytowych, konstrukcji stalowych o najwyższej jakości w Polsce, którego doświadczenie i organizacja pozwalają na oferowanie różnorodnych typów konstrukcji stalowych, zarówno dla partnerów polskich, jak
i zagranicznych, w tym na bardzo wymagających rynkach skandynawskich czy na rynku niemieckim.

 

Grupa Vistal rozpoczęła działalność 24 lata temu, obecnie tworzy ją łącznie 11 spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych.

 

Głównym przedmiotem działalności Grupy jest wytwarzanie i montaż stalowych konstrukcji spawanych wszelkiego typu, w tym dla sektora infrastrukturalnego, marine i offshore, czy budownictwa specjalistycznego (kubaturowe, przemysłowe, hydrotechniczne).
Szeroka i kompleksowa oferta stanowi istotną przewagę konkurencyjną Grupy Vistal.

 

Zakłady produkcyjne Grupy Vistal są bardzo korzystnie zlokalizowane – Grupa ma dostęp  do 6,5 ha terenów portowych, z długością nabrzeża 900 m (tereny na Nabrzeżu Indyjskim
i Nabrzeżu Węgierskim) oraz do szlaków morskich. Pozwala to na prefabrykację konstrukcji
i transport drogą morską. Korzystna lokalizacja umożliwiła też Grupie m.in. pozyskanie zleceń na realizacje konstrukcji stalowych dla skandynawskich odbiorców. Tereny należące do Grupy znajdują się na obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Głównymi akcjonariuszami Vistal Gdynia S.A. są Pan Ryszard Matyka, Prezes Zarządu Vistal Gdynia S.A., posiadający 52,8% udziałów oraz Bożena Matyka, członek Rady Nadzorczej, posiadająca 17,6% udziałów. Pozostałe 29,6% akcji jest w rękach akcjonariuszy giełdowych. Grupa Vistal zatrudnia ok. 380 osób.

 

Więcej informacji na: www.vistal.pl


 

 Zapis czatu inwestorskiego

 


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Vistal Gdynia S.A., który odbędzie się 5 lutego (czwartek),o godz. 12.00. Na pytania inwestorów odpowiadać będzie Ryszard Matyka, Prezes Zarządu Vistal Gdynia S.A.

 

konty: Witam, jak Pan Prezes ocenia aktualną wycenę spółki ? Czy są prowadzone działania, aby kurs zaczął rosnąć ?

 

Ryszard Matyka: Uważam, że bieżący kurs pomimo ostatnich wzrostów nie odzwierciedla wartości spółki. W spółce nie miały miejsca żadne nietypowe zdarzenia, które naszym zdaniem uzasadniałyby spadek cen akcji w ostatnich miesiącach. Spółka konsekwentnie realizuje założoną strategię rozwoju.

 

Jan: Czy planują Państwo zwiększyć ekspansję na rynkach zagranicznych? Jakie państwa?

 

Ryszard Matyka: Sprzedaż eksportowa Vistalu po 3 kwartałach 2014 wyniosła 38,3% ogółu przychodów ze sprzedaży. Głównie działamy na rynkach skandynawskich. Zamierzamy zwiększać udział sprzedaży eksportowej, w tym celu rozszerzamy ekspansję poprzez utworzenie spółek zależnych ze 100-proc. udziałem Vistal Gdynia, na kluczowych dla naszej działalności rynkach. W marcu planujemy otwarcie spółki w Goteborgu w Szwecji. Podobne działania planujemy podjąć na rynku brazylijskim i niemieckim.

 

Katarzyna: Czego dotyczyła skarga Vistalu odnośnie przetargu na most w sprawie oddalenia odwołania Strabag? Od czego się Strabag odwoływał?

 

Ryszard Matyka: Zarzuty nie dotyczyły przedmiotu oferty i ceny, natomiast dotyczyły zastrzeżeń co do przeprowadzenia procedury wyboru oferty przez zamawiającego i miały charakter formalno-prawny. Postępowanie przetargowe na Malbork jest jednym z wielu, w którym Vistal bierze udział. Przypomnę, że umowa na Malbork nie była wliczna do backlogu spółki i nie ma wpływu na bieżącą działalność.

 

fun: W jakim procencie moce przerobowe spółki są w tej chwili wykorzystywane ?

 

Ryszard Matyka: Nasze moce produkcyjne, z uwzględnieniem zakończonej - w grudniu 2014 - inwestycji na Nabrzeżu Indyjskim wykorzystywane są w ok. 80% i jest to wysoki poziom.

 

VistalFan: Odnośnie kredytu inwestycyjnego w PKO BP? Czy może Pan powiedzieć na jakie dokładnie inwestycje zostanie kredyt przeznaczony?

 

Ryszard Matyka: Kredyt nie jest przeznaczony na inwestycje, podpisana umowa kredytowa z bankiem umożliwi finansowanie realizacji nowo zawieranych kontraktów na rynkach krajowych i zagranicznych.

 

Nowy: Czy w Vistalu także tworzą się związki zawodowe? Posiadając tak duża liczbę pracowników istnieje ryzyko strajków. Czy jest jakaś strategia na taką ewentualność?

 

Ryszard Matyka: W Grupie Vistal nie działają związki zawodowe.

 

Akcjonariusz: Czy mają Państwo strategię działania na rok 2015? Czy są już jakieś prognozy o których może Pan powiedzieć?

 

Ryszard Matyka: Spółka na bieżąco aktualizuje strategię działania dostosowując sie do sytuacji rynkowej w poszczególnych segmentach rynku. Jest to strategia rozwoju oparta na wykorzystaniu koniunktury w segmencie infrastruktury krajowej i zagranicznej oraz rozszerzaniu zakresu usług o generalne wykonawstwo, a na rynkach zagranicznych rozszerzenie oferty o usługi montażowe i projektowe. W naszej ocenie w segmencie marine i offshore, pomimo zmian cen ropy, nadal utrzymuje sie zapotrzebowanie na świadczone przez nas usługi, z uwagi na konkurencyjną ofertę Vistalu. W pozostałych segmentach – np. budownictwo specjalistyczne - również widzimy duże możliwości rozwoju.

 

felek: Czy planowane są wydatki inwestycyjne w 2015 r.? Jeśli tak to na jakim poziomie?

 

Ryszard Matyka: W 2015 r. planujemy dokończenie naszego długoletniego planu inwestycyjnego. Capex w tym roku wyniesie ok. 18 mln zł. Będą to inwestycje związane z budową Centrum Operacyjnego Grupy i rozbudową zakładu produkcyjnego w Czarnej Białostockiej. Ważną inwestycją, która będzie realizowana w tym roku jest wdrażane nowoczesnego systemu klasy ERP, dla całej Grupy Kapitałowej.

 

Akcjonariusz: Czy planują Państwo dzielić się zyskami z akcjonariuszami w najbliższych latach?

 

Ryszard Matyka: Zarząd spółki będzie corocznie rekomendował wypłatę dywidendy, po zatwierdzeniu bilansu i analizie bieżącej i spodziewanej sytuacji spółki. Jako główny akcjonariusz chciałbym, by Vistal docelowo był spółką dywidendową.

 

Vista: Czy realizacja zakładu produkcyjnego na Nabrzeżu Indyjskim otwiera Państwu drzwi do kolejnych zleceń w tamtym regionie ?

 

Ryszard Matyka: Zdecydowanie tak, nowy zakład stwarza nam nowe możliwości techniczne i technologiczne, do pozyskiwania zleceń. Zwiększa naszą pozycję konkurencyjną w segmentach, w których działamy.

 

PrezesKa: Ile wynosi wartość portfela zamówień grupy na dzień dzisiejszy?

 

Ryszard Matyka: Informacje o aktualnym backlogu podamy przy prezentacji wyników za 2014 rok. Wartość portfela jest na stabilnym poziomie - po 3 kw. 2014 wartość kontraktów w fazie realizacji wynosiła 217 mln zł. Od tego czasu pozyskaliśmy nowe kontrakty m.in. na rynkach skandynawskich.

 

czat: Ile średnio trwa przetarg na projekt?

 

Ryszard Matyka: Średnio procedura przetargowa trwa od 3 do nawet powyżej 6 miesięcy. Wpływ na to ma m.in. skala i stopień skomplikowania projektu oraz ewentualne odwołania i skargi od decyzji zamawiającego o wyborze oferty. Należy dodać, że w przypadku rynku krajowego liczne przetargi, których rozstrzygnięcie było planowane na 2014 rok będą rozstrzygnięte dopiero w 2015 r.

 

bolek: Można powiedzieć, że mamy okres mocnej bessy na surowcach. Czy odbija się to również na Vistalu?

 

Ryszard Matyka: Nie jesteśmy spółką bezpośrednio uzależnioną od zmian cen surowców. W przypadku stali w momencie podpisywania kontraktów jesteśmy w stanie dokładnie określić cenę jej zakupu i zabezpieczyć się przed jej zmianą. Ponadto istotną część naszych realizacji stanowią kontrakty z wykorzystaniem materiałów powierzonych.

 

log: Jakie jest w tej chwili zadłużenie spółki ?

 

Ryszard Matyka: W tym roku kończymy długoletni plan inwestycyjny, w związku z tym, nastąpi stabilizacja poziomu zadłużenia długoterminowego, a w kolejnych latach spodziewamy sie systematycznego obniżania jego wartości. Znaczna część zadłużenia krótkoterminowego związana jest bezpośrednio z finansowaniem realizacji kontraktów i zależeć będzie od skali prowadzonej działalności.

 

Gosia: Jaki jest w tej chwili stan gotówki w spółce ?

 

Ryszard Matyka: Spółka na rynku finansowym współpracuje z kilkoma głównymi bankami. Posiada zawarte umowy kredytowe zabezpieczające potrzeby związane z bieżącym prowadzeniem działalności. Jest przygotowana pod tym względem do dalszego rozwoju.

 

 

Ryszard Matyka: Dziękujemy za wszystkie pytania :). Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji prosimy o kontakt z działem relacji inwestorskich, pod adresem: relacje.inwestorskie@vistal.pl

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie