Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Strajk w JSW rozpoczęty. Kurs akcji mocno spada!

© bibi - Fotolia.com

Po krótkotrwałych wzrostach akcji JSW, kurs powrócił do trendu spadkowego. Dziś o godzinie 10 spada o 4%. Inwestorzy martwią się o skutki rozpoczętego w dniu dzisiejszym strajku.

 

Trwające dwa dni referendum wśród załogi zakończyło się 98% poparciem dla podjęcia akcji protestacyjnych. Główne postulaty związkowców to: odwołanie zarządu JSW, cofnięcie niedawnej decyzji o wypowiedzeniu porozumień ze związkami zawodowymi oraz rezygnacja z zamiaru zwolnienia liderów związkowych odpowiedzialnych za nielegalny zdaniem Zarządu strajk w kopalni Budryk z połowy stycznia. Związkowcy określają strajk rozpoczęty w dniu dzisiejszym jako bezterminowy. Od południa do strajku mają przystąpić pracownicy KWK Knurów-Szczygłowice, co będzie oznaczało, że produkcja stanie we wszystkich kopalniach JSW.

 

Konflikt między związkami zawodowymi a Zarządem JSW trwa już od dłuższego czasu. Zdaniem spółki, związkowcy nie są skłonni do wdrażania zmian oszczędnościowych. Tymczasem wyniki finansowe JSW pogarszają się z roku na rok. W 2011 r. zysk netto Grupy wyniósł 2 086 mln zł, w 2012 r. 988 mln zł, a w 2013 r. jedynie 82 mln zł. Po 3 kwartałach 2014 r. Grupa wygenerowała stratę netto w wysokości 302 mln zł, a Zarząd spółki przyznał, że cały rok zakończy na minusie. Przedstawiony niedawno plan oszczędnościowy, nieakceptowany przez związkowców, zakłada:

 

  • wprowadzenie 6-dniowego tygodnia pracy kopalni przy równoczesnym 5-dniowym tygodniu pracy pracownika,
  • rozłożenie na raty płatności nagrody rocznej tzw. 14. pensji za rok 2014, uzależnienie wypłaty nagrody w kolejnych latach od wyniku finansowego firmy oraz obniżenie wymiaru deputatu węglowego,
  • zamrożenie płac zasadniczych w 2015 r. na poziomie 2014 r.,
  • zmianę zasad naliczania wynagrodzeń na powszechnie obowiązujące (mniej korzystne od obecnych),
  • uzależnienie wypłaty 14-tej pensji od wyników finansowych,
  • zaprzestanie dopłat do zasiłków chorobowych,
  • likwidację części świadczeń dodatkowych

 

Notowania akcji JSW spadają nieprzerwanie od czterech sesji (z poziomu 21,30 zł), kiedy to było już wiadomo o rozpoczęciu referendum strajkowego. Dzisiejszy dzień rozpoczął się od wyraźnej luki spadkowej. Wsparciem pozostają ostatnie minima hisotryczne, czyli okolice 16 zł.

JSW - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Strajk w JSW rozpoczęty. Kurs akcji mocno spada!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie