Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Gwałtowne ruchy na szwajcarskiej walucie. Co dalej z tym frankiem?

© Schlierner - Fotolia.com

Kurs pary walutowej CHF/PLN bardzo dynamicznie zniżkował po godz. 9:15 w reakcji na wypowiedzi przedstawicieli Banku Centralne Szwajcarii (SNB) na temat możliwych interwencji. 

W ciągu niespełna godziny frank potaniał w relacji do złotówki z poziomu 4,15 do 4,06. Był to jednak chwilowy ruch i kurs powrócił do poprzednich poziomów. Poniżej prezentujemy wykres godzinowy:

 

 CHF/PLN - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl 

 

Po gwałtownej reakcji widać jednak, że inwestorzy boją się możliwej interwencji i nerwowo reagują na wszelkie komentarze przedstawicieli SNB. Wiceprezes SNB Jean-Pierre Danthine w wywiadzie dla gazety powiedział:

 

"Jesteśmy fundamentalnie przygotowani na interwencję na rynku walutowym."

 

Wskazał też, że SNB zniósł minimalny kurs wymiany euro/frank z powodu uruchomienia przez Europejski Bank Centralny programu skupu obligacji. A właśnie ta decyzja spowodowała nagłe umocnienie franka na rynku walutowym. Wiceprezes dopytywany o możliwe dalsze obniżki już ujemnych stóp procentowych dla depozytów uniknął konkretnej odpowiedzi. Przypomnijmy, że obecnie obowiązująca stopa depozytowa wynosi -0,75%. Oznacza to, że trzymając franki na depozytach w bankach, klienci nie otrzymują odsetek, a wręcz przeciwnie – dopłacają. 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII:

 Rafał IrzyńskiMechanizm ujemnej stopy procentowej ma zniechęcić inwestorów zagranicznych do kupowania franka i traktowania tej waluty jako „bezpiecznej przystani”. Nie jest wykluczone, że z tego powodu część inwestorów zacznie wycofywać się z depozytów we frankach, by nie ponosić dodatkowych kosztów, a wówczas wzrośnie liczba inwestorów sprzedających franki. To z kolei powinno wpłynąć na osłabienie szwajcarskiej waluty. W scenariuszu utrzymującego się silnego franka bądź nawet jego dalszego umocnienia, można spodziewać się decyzji SNB o zwiększaniu ujemnej stopy procentowej. Impulsem do odważniejszych ruchów Banku Szwajcarii w zakresie osłabiania franka (w tym bezpośrednich interwencji na rynku walutowym) mogą być zbliżające się odczyty danych makro dla szwajcarskiej gospodarki. A tak nagłe umocnienie franka o około 20% z dużym prawdopodobieństwem negatywnie odbije się na gospodarce, a szczególnie na eksporterach.

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Gwałtowne ruchy na szwajcarskiej walucie. Co dalej z tym frankiem?