Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

JSW wypowiada zawarte Porozumienia ze związkami zawodowymi

© TwilightArtPictures - Fotolia.com

JSW w dniu dzisiejszym (21.01.2015) wypowiedziała w całości Porozumienia ze związkami zawodowymi funkcjonującymi w spółce. Komunikat bieżący spółki wskazuje dokładnie, o które umowy chodzi:

 

„Porozumienia zawarte pomiędzy JSW a organizacjami związkowymi działającymi w Spółce: z dnia 28 lutego 2011 r. z rokowań w sprawie sporu zbiorowego wszczętego w dniu 11.02.2011 r., z dnia 8 listopada 2012 r. w sprawie sporu zbiorowego dotyczącego "podwyższenia wysokości stawek płac zasadniczych o 7%, co zapewni wzrost płac w 2012 roku" oraz częściowo Porozumienie zbiorowe z dnia 5 maja 2011 r., które dotyczą kwestii stosowania zasad wynagradzania i przyznawania innych świadczeń wynikających z wypowiedzianych zakładowych układów zbiorowych pracy i regulaminów.”

 

Zarząd JSW utrzymał natomiast w pełni gwarancje zatrudnienia, które były przedmiotem Porozumienia zbiorowego z dnia 5 maja 2011 roku. Podjęta decyzja o wypowiedzeniu Porozumień jest konsekwencją trudnej sytuacji finansowej spółki. Zarząd jako jej przyczynę wskazuje sytuację ekonomiczną na rynku węgla. Podkreśla też brak perspektyw zmiany tej sytuacji w dłuższym okresie czasu oraz brak osiągnięcia kompromisu ze związkami zawodowymi w zakresie wypłacania wybranych składników wynagrodzenia. Celem podejmowanych działań przez Zarząd jest dostosowanie firmy do zmieniających się warunków rynkowych.

 

Źródło: JSW S.A.

 


 

Komentarz Michała Masłowskiego, wiceprezesa SII:

Michał Masłowski Historyczne uwiązanie Zarządów spółek w układy zbiorowe ze związkami zawodowymi jest kulą u nogi patrząc z punktu widzenia akcjonariuszy spółki. Inwestorzy indywidualni będą w takiej sytuacji zawsze stali po stronie Zarządu spółki i będą kibicowali wszelkim rozwiązaniom mającym na celu zmniejszenie kosztów funkcjonowania. Należy jednak mieć na uwadze siłę związków zawodowych, które w skrajnych sytuacjach mogą sparaliżować bieżącą działalność spółki. Jest to jednak problem nie tylko JSW, ale całego sektora. 

 

Więcej: 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

JSW wypowiada zawarte Porozumienia ze związkami zawodowymi
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie