Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Które banki najbardziej ucierpiały na umocnieniu franka?

© Vladislav Kochelaevs - Fotolia.com

Przedstawiamy wykresy akcji 4 banków, które najbardziej ucierpiały po zaskakującej decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego. Banki te mają największy udział w portfelu kredytów hipotecznych udzielonych w szwajcarskiej walucie.

 

Jak na razie opinie ekspertów są różne – część jest zdania, że wzrost wartości franka wobec złotówki nie wpłynie znacząco na kondycję banków, a część dostrzega większą skalę potencjalnych zagrożeń. Ciężko jednak sobie wyobrazić, by po wzroście z dnia na dzień kwoty miesięcznej raty kredytowej o około 20%, nadal wszyscy kredytobiorcy bezproblemowo regulowali swoje zobowiązania wobec banków. Istnieje zatem ryzyko, że część kredytów będzie musiała zostać zakwalifikowanych do nieregularnie spłacanych, a to z kolei może powodować wzrost rezerw po stronie banków.

 

Do tego dochodzi obawa o poziom wskaźnika LTV, czyli relacji wartości udzielonego kredytu do poziomu jego zabezpieczenia hipotecznego. W tym zakresie również w ciągu jednego dnia licznik wzrósł o około 20%, a wartość nieruchomości niekoniecznie. Rynek obawiając się negatywnych skutków przekładających się na wyniki finansowe, zaczął ujmować „nowe” czynniki w wycenie rynkowej.

 

1.      PKO BP

 

Kurs akcji PKO BP (największy udział w indeksie WIG20) spadł od 15 stycznia 2015 r. (dzień decyzji SNB) o 9,5%. Ruch spadkowy poparty został bardzo dużym wolumenem. Falę spadkową powstrzymało dolne ograniczenie kanału spadkowego (32,50 zł) formującego się od lutego 2014 roku. Obrona tak ważnego wsparcia może być sygnałem do chociażby krótkoterminowego odbicia. W czarnym scenariuszu i zejściu poniżej 32,50 zł analiza techniczna wskaże przyspieszenie tendencji spadkowej.

 

PKO BP - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

 

 2.      BZ WBK

 

Akcje BZ WBK spadły podczas ostatnich 4 sesji o blisko 8%. Na wykresie ukształtował się ewidentny trend boczny w przedziale 345 - 412 zł. Kanał konsolidacji obowiązuje już 14 miesięcy. Wyłamanie któregoś z ograniczeń wyznaczy dalszy trend. Należy tutaj pamiętać o zasadzie analizy technicznej, że im dłużej trwa konsolidacja, tym większy będzie późniejszy ruch (czy to w górę czy to w dół).

 

BZ WBK - Analiza Techniczna Źródło: Stooq.pl

 

3.      GETIN NOBLE BANK

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Które banki najbardziej ucierpiały na umocnieniu franka?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie