Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Które banki najbardziej ucierpiały na umocnieniu franka?

© Vladislav Kochelaevs - Fotolia.com

Przedstawiamy wykresy akcji 4 banków, które najbardziej ucierpiały po zaskakującej decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego. Banki te mają największy udział w portfelu kredytów hipotecznych udzielonych w szwajcarskiej walucie.

 

Jak na razie opinie ekspertów są różne – część jest zdania, że wzrost wartości franka wobec złotówki nie wpłynie znacząco na kondycję banków, a część dostrzega większą skalę potencjalnych zagrożeń. Ciężko jednak sobie wyobrazić, by po wzroście z dnia na dzień kwoty miesięcznej raty kredytowej o około 20%, nadal wszyscy kredytobiorcy bezproblemowo regulowali swoje zobowiązania wobec banków. Istnieje zatem ryzyko, że część kredytów będzie musiała zostać zakwalifikowanych do nieregularnie spłacanych, a to z kolei może powodować wzrost rezerw po stronie banków.

 

Do tego dochodzi obawa o poziom wskaźnika LTV, czyli relacji wartości udzielonego kredytu do poziomu jego zabezpieczenia hipotecznego. W tym zakresie również w ciągu jednego dnia licznik wzrósł o około 20%, a wartość nieruchomości niekoniecznie. Rynek obawiając się negatywnych skutków przekładających się na wyniki finansowe, zaczął ujmować „nowe” czynniki w wycenie rynkowej.

 

1.      PKO BP

 

Kurs akcji PKO BP (największy udział w indeksie WIG20) spadł od 15 stycznia 2015 r. (dzień decyzji SNB) o 9,5%. Ruch spadkowy poparty został bardzo dużym wolumenem. Falę spadkową powstrzymało dolne ograniczenie kanału spadkowego (32,50 zł) formującego się od lutego 2014 roku. Obrona tak ważnego wsparcia może być sygnałem do chociażby krótkoterminowego odbicia. W czarnym scenariuszu i zejściu poniżej 32,50 zł analiza techniczna wskaże przyspieszenie tendencji spadkowej.

 

PKO BP - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

 

 2.      BZ WBK

 

Akcje BZ WBK spadły podczas ostatnich 4 sesji o blisko 8%. Na wykresie ukształtował się ewidentny trend boczny w przedziale 345 - 412 zł. Kanał konsolidacji obowiązuje już 14 miesięcy. Wyłamanie któregoś z ograniczeń wyznaczy dalszy trend. Należy tutaj pamiętać o zasadzie analizy technicznej, że im dłużej trwa konsolidacja, tym większy będzie późniejszy ruch (czy to w górę czy to w dół).

 

BZ WBK - Analiza Techniczna Źródło: Stooq.pl

 

3.      GETIN NOBLE BANK

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Które banki najbardziej ucierpiały na umocnieniu franka?