Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Fatalne wieści dla akcjonariuszy GTC. Kurs na historycznych minimach

© alex-virt - Fotolia.com

Zarząd Globe Trade Centre S.A. poinformował w komunikacie bieżącym, że jego wartość portfela nieruchomości na koniec 2014 r. będzie szacunkowo niższa o 132 mln EUR wobec bilansu na ostatni dzień trzeciego kwartału 2014 roku (zgodnie z prezentacją inwestorską wartość portfela na koniec 3Q2014 to 1 419 mld EUR). W głównej mierze wpłynie na to spadek wartości nieruchomości zlokalizowanych w mniejszych miastach w Rumunii, Chorwacji i Bułgarii oraz nieruchomości w Budapeszcie. Spółka zamierza sprzedać wybrane aktywa, które nie przynoszą oczekiwanych zysków. Jak informuje, posiada już wstępne oferty kupna na niektóre aktywa i obecnie dokonuje oceny ofert. W sporządzanych wycenach wartości aktywów, dużą rolę odegrały mniej korzystne założenia wskaźników takich jak oczekiwana stawka najmu, wymagane inwestycje czy stopa kapitalizacji skorygowana ryzykiem.

 

W wypowiedzi udzielonej dla PAP Cezary Bernatek, analityk BESI, negatywnie ocenia podaną przez GTC informację:

 

"Podana przez GTC potencjalna strata na przeszacowaniu aktywów w IV kwartale, to bardzo negatywne zaskoczenie. Jest znacząco wyższa od moich założeń na poziomie około 50 mln euro."

 

Jednak przewidywany przez spółkę spadek wartości portfela nieruchomości to niejedyne zmartwienie GTC. Spadek wycen wybranych nieruchomości powoduje przekroczenie warunków umów niektórych kredytów. Chodzi tu o wskaźnik relacji wartości kredytu do wartości zabezpieczenia (LTV). Spółka prowadzi obecnie negocjacje z kredytodawcami w kwestii restrukturyzacji tych kredytów. Na koniec grudnia 2014 r. GTC dysponuje 78 mln EUR środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. W komunikacie bieżącym Zarząd GTC deklaruje:

 

„Mimo że istnieją ryzyka mogące mieć wpływ na płynnością Spółki, Zarząd uważa, na podstawie swoich obecnych założeń, że Spółka będzie zdolna do regulowania wszystkich swoich zobowiązań przynajmniej w ciągu następnych dwunastu miesięcy.”

 

Polityka spółki zakłada utrzymanie wskaźnika zadłużenia w przedziale 40% - 60%. Na koniec grudnia 2014 r. szacowany poziom tego wskaźnika przez spółkę wynosi 58%. Ostateczne dane finansowe za ubiegły rok zostaną opublikowane 23 marca 2015 r.

 

Na wykresie notowań akcji GTC mamy do czynienia dziś (19.01.2015) z dużą luką spadkową. O godz. 11:00 kurs spada o 14% i wynosi 4,68 zł. Są to historyczne minima. Aby zatrzeć negatywny wydźwięk dzisiejszej foramcji spadkowej, kurs musiałby wrócić ponad poziom 5,28 zł.

 

Globe Trade Centre S.A. - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: GTC S.A., PAP

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Fatalne wieści dla akcjonariuszy GTC. Kurs na historycznych minimach
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie