Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Odbicie na JSW jedynie chwilową korektą?

© Sonja Birkelbach - Fotolia.com

W zeszłym tygodniu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej mocno zyskiwały na wartości. Od dołków kurs akcji wzrósł momentami nawet o 35%, a obecnie jest to ok. 20%. Ten ruch w górę to jak na razie jedynie dynamiczna korekta w trendzie spadkowym. Kurs nie dotarł nawet do linii trendu spadkowego. Dzisiaj (tj. 14.01.2014) akcje JSW tracą podczas sesji ok. 5%.

 

JSW analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Euforia, która wywindowała kurs akcji w górę, mogła być spowodowana m.in. oczekiwaniami inwestorów co do szczegółów planu naprawczego polskiego sektora górniczego. Dzień później również JSW opublikowało założenia programu oszczędnościowego, które w znacznej mierze dotyczyły wynagrodzeń, a dokładniej ich ograniczania. Warto także zauważyć, że plany naprawcze przedstawione przez Zarząd JSW były podobne do zapowiedzianych działań rządu w sprawie poprawy sytuacji w Kompanii Węglowej. Związkowcy nie chcą jednak rozmawiać z Zarządem JSW na temat planu naprawczego. Powołali oni Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Strona związkowa uważa, że Zarząd nie powinien ratować spółki poprzez cięcie pensji, a podejmować działania służące poprawie funkcjonowania firmy. Ponad to zarzucają także nieprzestrzeganie prawa pracy przez pracodawcę.

 

Od dawna wiadomo, co podkreśla również prezes JSW Jarosław Zagórowski, że rok 2015 dla spółki będzie stał pod znakiem bilansowania przychodów i kosztów pod względem przepływów pieniężnych. Jeśli się to nie uda, spółce może grozić utrata płynności finansowej. JSW nie zdecydowała się na emisję euroobligacji w listopadzie ubiegłego roku ze względu na zbyt wysokie koszty emisji. Wydatki inwestycyjne (CAPEX) w 2015 r. mają wynieść ok. 1,4 mld zł. W wywiadzie udzielonym SII prezes JSW stwierdził, że spółka będzie w stanie wyprodukować 17 mln ton węgla w 2015 roku, przy niższym poziomie kosztów dzięki przejętej kopalni Knurów-Szczygłowice. Przy takim poziomie wydobycia analitycy DM PKO BP prognozowali w swojej rekomendacji zbilansowanie przepływów JSW nawet przy cenach węgla z grudnia 2014 roku, przy zmniejszeniu kosztów pracy i ograniczeniu CAPEX-u.

 

„Wspomniane zrównoważenie przepływów pieniężnych w 2015 rok to cel, któremu podporządkowujemy wszystkie inne. Inwestycje ograniczymy więc do niezbędnego minimum. Skoncentrujemy się na najbardziej perspektywicznych obszarach wydobycia. Właściwe określenie skali inwestycji pozwoli nam zachować poziom produkcji nawet przez kolejne dwa lata. To okres, kiedy zdaniem, wielu ekonomistów sytuacja z koniunkturą gospodarczą na świecie powinna się poprawiać” - skomentował prezes Jarosław Zagórowski w wywiadzie dla SII.

 

W ostatnich dniach pojawiła się rekomendacja "kupuj" dla JSW, z ceną docelową 26 zł, wydana przez analityków Citigroup 7 stycznia 2015 roku. Jest to zarazem najwyższa wydana rekomendacja od października ubiegłego roku. Pozostali analitycy zalecali sprzedaż, a najniższa wydana rekomendacja wskazywała cenę docelową akcji JSW na 17,50 zł. Jest to rekomendacja wydana przez Unicredit Caib Polska z dnia 10 grudnia 2014 roku.

 

Data wydania

Zalecenie

Cena docelowa [zł]

Instytucja

07.01.2015

kupuj

26,00

Citigroup

10.12.2014

sprzedaj

17,50

Unicredit Caib Polska

04.11.2014

sprzedaj

24,00

Deutsche Bank AG

04.11.2014

sprzedaj

23,00

Erste Securities  Polska SA

31.10.2014

sprzedaj

18,60

Dr Kalliwoda Research

15.10.2014

sprzedaj

24,40

Wood&Company

 

 

 

Źródło: SII, DM PKO BP S.A.PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Odbicie na JSW jedynie chwilową korektą?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie