Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Załamanie na rynku miedzi. Spada też kurs KGHM

© alperdostal - Fotolia.com

Notowania miedzi w Londynie jeszcze w dniu wczorajszym (tj. 13.01.2014) na otwarciu kształtowały się na poziomie lekko powyżej 6000$, co już oznaczało poziom najniższy od czerwca 2010 roku. W trakcie dnia przełamały jednak ten okrągły poziom i wraz z wygenerowanym sygnałem sprzedaży zniżkowały do poziomu ok. 5900$ kończąc dzień długą czarną świecą.

 

Jednak nikt się jeszcze wczoraj nie spodziewał, że dzisiejszy dzień rozpocznie się od bardzo dużej przeceny miedzi, gdyż notowania otworzyły się z blisko 340$ luką spadkową (ok. -6%). Na rynku tego surowca takie luki cenowe zdarzają się dość rzadko.

 

 Notowania Miedzi - Analiza Techniczna

Źródło: Metatrader

 

Dynamikę spadków z pewnością napędzały też zlecenia stop-loss, które jedno po drugim się aktywowały zwiększając podaż. Z punktu widzenia analizy technicznej od lutego 2011 r. trwa trend spadkowy. Od szczytów z poziomu ok. 1100$ notowania spadły już o 40%. W ciągu dwóch ostatnich lat kurs miedzi można zamknąć w zaznaczonym na wykresie kanale spadkowym. Dolne jego ograniczenie pokrywa się z dzisiejszymi notowaniami. Z rynku miedzi nie napłynęły w ostatnim czasie istotne informacje fundamentalne. Potencjalnym, niefundamentalnym argumentem dla sprzedających jest gigantyczna przecena ropy naftowej.

 

Miedź a KGHM

 

Notowania miedzi nie mogą pozostać obojętne na kurs akcji KGHM. Produkcja i sprzedaż miedzi to główna działalność polskiego miedziowego giganta. Przypomnijmy, że KGHM pod względem produkcji miedzi w 2013 r. został sklasyfikowany na ósmej pozycji na świecie. Spadające rynkowe ceny surowca będą miały wpływ na stronę przychodową spółki. W 2013 r. koszty produkcji miedzi wyniósł 16 468 zł/ za tonę, co przy obecnym kursie dolara daje 4524$. I właśnie kurs dolar/złoty niweluje w ostatnim czasie dla KGHM w dużym stopniu efekt spadających notowań miedzi na rynkach. Przed ruchami cenowymi surowca można naturalnie się bronić poprzez instrumenty pochodne (co spółka po części czyni), jednak w dłuższym terminie jest to praktycznie niemożliwe. KGHM realizuje inwestycje zagraniczne takie jak kopalnia Sierra Gorda w Chile czy kanadyjski projekt Victoria, w których jednostkowy koszt wydobycia tony miedzi prognozowany jest na wiele niższym poziomie. W Polsce wydobycie realizowane jest nawet 1200 metrów pod ziemią, co czyni polską produkcję jedną z droższych na świecie. Jednak by zagraniczne kopalnie zostały uruchomione pełną parą, wymagają czasu i dużych nakładów inwestycyjnych. A te są czynione …. w drożejących dolarach.

 

Na wykresie akcji KGHM przy zamknięciu w okolicy 100 zł zostanie wygenerowany sygnał sprzedaży. Będzie on wynikał z przełamania w dół linii trendu wzrostowego, która formują się od początku 2010 roku. Wsparciem pozostaje okrągły poziom 100 zł, a następnie ostatni dołek na poziomie 95 zł.

 

KGHM - Analiza Techniczna Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: SII

 

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Załamanie na rynku miedzi. Spada też kurs KGHM