Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKP Cargo przejmuje jednego z największych prywatnych przewoźników w Europie

PKP Cargo 30 grudnia 2014 r. podpisało umowę nabycia 80% udziałów w firmie Advanced World Transport -  drugim co do wielkości przewoźniku towarowym w Czechach, który funkcjonuje również w krajach Europy Środkowej i Południowej. Cena w transakcji wyniosła 103,2 mln euro, co przy obecnych kursach walutowych daje ok. 445 mln zł.

 

Sprzedającym jest pan Zdenek Bakala oraz zależny od niego fundusz The Bakala Trust. Warunkiem dokonania transakcji jest otrzymanie zgód od organów antymonopolowych Polski, Niemiec, Czech i Słowacji. PKP Cargo ma również możliwość nabycia pozostałych 20% akcji przewoźnika należących do czeskiej spółki Minezit SE. Harmonogram potencjalnego nabycia tego pakietu udziałów został ujęty wraz z innymi regulacjami dotyczącymi relacji nowych wspólników w dokumencie tzw. shareholders agrement.

 

Prezes zarządu PKP Cargo skomentował w następujący sposób podpisaną umowę:

 

„To historyczny moment dla PKP CARGO i całej Grupy PKP, a jednocześnie jedna z największych transakcji zakupu firmy zagranicznej przez spółkę z Polski w ostatnich latach. Przejęcie AWT daje nam skokowy wzrost udziału w rynku czeskim i istotnie wzmacnia strategiczną pozycję PKP CARGO w Europie Środkowej. Rynek czeski jest dla nas kluczowy ze względu na liczne połączenia ze Śląskiem. Czechy są też bramą na południe Europy, w kierunku Adriatyku, a obecność w tym kraju to doskonała szansa na wydłużenie tras naszych pociągów. Z punktu widzenia perspektywy rozwoju AWT w najbliższym czasie, ważna jest dla nas obecność czeskiego partnera jako udziałowca AWT.”

 

Prezes zarządu AWT Kamil Cermak dodał:

 

„Grupa PKP CARGO to jeden z największych podmiotów na europejskim rynku kolejowych przewozów towarowych. Dzięki podpisanej umowie spółka AWT pozyskała silnego partnera strategicznego, z którym będzie mogła nie tylko wspólnie realizować zlecenia, ale również korzystać z terminali przeładunkowych zlokalizowanych na przecięciu kluczowych szlaków towarowych. Pozycja PKP CARGO pozwoli AWT zarówno wykorzystać znaczące synergie, jak również przełoży się na dalszy rozwój spółki w Europie Środkowej i Wschodniej.”

 

Dodajmy, że Czechy to dziewiąty pod względem wielkości rynek kolejowych przewozów towarowych w Europie. Ma jednak strategiczne znaczenie na mapie kolejowej, gdyż krzyżują się tam główne szlaki kolejowej Europy. Członek Zarządu PKP Cargo Jacek Neska wskazał na duże znaczenie rozpoczęcia korzystania z terminalu Ostrava-Paskov, który według niego doskonale uzupełni posiadaną sieć przeładunkową. Zarząd polskiego przewoźnika dostrzega również możliwe do uzyskania duże synergie kosztowe w zakresie taboru. AWT dysponuje ok. 160 lokomotywami i 5 tys. wagonów. Blisko 1/3 taboru jest wynajmowana. Posiadane przez PKP zasoby umożliwią ograniczenie korzystania z zewnętrznych źródeł, a zaplecze techniczne PKP Cargo wpłynie na ograniczenie kosztów obcego serwisowania taboru należącego dla AWT. 

 

 

Źródło: PKP Cargo

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

PKP Cargo przejmuje jednego z największych prywatnych przewoźników w Europie