Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGNiG przedstawiło strategię na lata 2014-2022. Jak ją przyjmują analitycy?

PGNiG w komunikacie bieżącym przedstawił strategię Grupy Kapitałowej na lata 2014-2022. Na wstępie przedstawił argumenty za zmianą dotychczasowej polityki rozwoju spółki, która groziła doprowadzeniem do istotnego obniżenia wyniku EBITDA:

 

„Zmiany zachodzące w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym pogarszają warunki biznesowe funkcjonowania Grupy PGNiG, co w konsekwencji, przy kontynuacji obecnego modelu biznesowego, doprowadziłoby do istotnego obniżenia wyniku EBITDA już w perspektywie najbliższych trzech lat. Obecny portfel pozyskania gazu Grupy PGNiG poprzez głównie kontrakty długoterminowe na zasadzie „Bierz lub Płać” (ang. „Take or Pay”) i produkcję krajową zakłada pokrycie niemal całego popytu na gaz ziemny w Polsce. Deregulacja rynku gazu w Polsce spowoduje konieczność sprzedaży całego wolumenu gazu po cenach rynkowych, tj. nieuwzględniających faktycznego kosztu pozyskania gazu w kontraktach długoterminowych oraz eksportu nadwyżek gazu ze względu na utratę udziałów rynkowych. Liberalizacja dotychczasowego modelu bezpieczeństwa dostaw gazu opartego o regulowane ceny wraz z kosztami magazynowania gazu i kosztami terminala LNG w Świnoujściu, to podstawowa grupa czynników obciążających przyszły wynik finansowy Grupy PGNiG. W okresie Strategii wejdą również w życie nowe obciążenia podatkowe, co przy jednoczesnym postępującym sczerpaniu zasobów geologicznych i spadającej produkcji w kraju obniża rentowność projektów poszukiwawczych i wydobywczych w Polsce. Ponadto aktualny system wsparcia kogeneracji gazowej wygasa po roku 2018.”

 

Nowa strategia ma obejmować 4 obszary i 10 głównych projektów rozwojowych realizowanych w perspektywie 8 najbliższych lat. Celem jest osiągnięcie zysku EBITDA na poziomie ok. 7 mld zł w 2022 roku. Nakłady inwestycyjne w tej perspektywie maja wynieść 40-50 mld zł. Relacja zadłużenia netto do rocznej EBITDA za 8 lat ma wynosić poniżej 2,0. Plany wielkości wypłacanej dywidendy mają wynosić 50% skonsolidowanego zysku netto począwszy od 2015 roku. Wspomniane 4 główne obszary biznesowe PGNiG to:

 

  • Utrzymanie wartości w obrocie (detalicznym i hurtowym)
  • Poprzez wypracowanie mechanizmów zatrzymujących odejścia obecnych klientów, wyższa jakość obsługi klienta, uatrakcyjnienie oferty, rozwój usług dodatkowych, uelastycznienie warunków cen i dostaw.
  • Maksymalizacja przepływów z obszaru infrastruktury i wytwarzania
  • Aktywa infrastrukturalne przynoszące stały dochód mają być stabilizatorem wyników Grupy i zwiększać możliwości finansowania nowych projektów, skupienie się na podnoszeniu efektowności tego obszaru.
  • Wzmocnienie i transformacja obszaru poszukiwania i wydobycia
  • Budowanie wartości dla akcjonariuszy planowane jest poprzez zwiększanie posiadania zagranicznych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych. Jednak głównym celem jest utrzymanie stabilnego wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju. Spółka będzie kontynuować prace nad wydobyciem gazu z łupków.
  • Zbudowanie fundamentów wzrostu w całym łańcuchu wartości

Podnoszenie efektywności poprzez kontrolę kosztów, pozyskiwanie finansowania również z funduszy UE na projekty innowacyjne.

 

 Poniżej prezentujemy komentarze analityków do nowej strategii:

 

Flawiusz Pawluk, UniCredit CAIB:

  

"Najciekawszym elementem strategii jest polityka dywidendowa. Wygląda na to, że dywidendy będą wyższe niż do tej pory i to jest największy pozytywny czynnik. Poza tym wielkich zaskoczeń nie ma."

 

"Pozytywnie można też jeszcze odebrać zapowiedzi utrzymania EBITDA do 2017 r. na obecnym poziomie, co wskazuje, że PGNiG będzie w stanie zasypać dziurę z tytułu potencjalnie niższych cen ropy. Plusem jest też panowanie nad kosztami i plany akwizycyjne. Myślę, że zapowiedzi dotyczące dywidendy powinny być dość dobrze odebrane przez inwestorów."

 

"Natomiast zmiany kadrowe, które spółka wczoraj ogłosiła, raczej nie będą miały dużego znaczenia dla rynku."

 

 Kamil Kliszcz, DM mBank:

 

 "W strategii jest mało zaskakujących pozycji. Parametry finansowe, w tym EBITDA, zakładane na 2022 r., są dość trudne w interpretacji, ponieważ spółka nie podała kluczowych założeń otoczenia makroekonomicznego, jak ceny ropy czy gazu."

 

"Przy takim bilansie spółki niektórzy inwestorzy liczyli nawet na wyższe dywidendy. Jednak PGNiG zapowiada akwizycje, co oznacza, że nadwyżki spożytkuje w części na przejęcia."

 

"Kluczowymi czynnikami wpływającymi na kurs pozostaną ryzyka związane z liberalizacją rynku i kontraktami długoterminowymi oraz otoczenie makroekonomiczne. Dalekookresowe cele nie przynoszą zaskoczeń i rewolucji."

 

Źródło: PGNiG, PAP

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

PGNiG przedstawiło strategię na lata 2014-2022. Jak ją przyjmują analitycy?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie