Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Powrót do starych indeksów na GPW. sWIG80 będzie ponownie obliczany

© psdesign1 - Fotolia.com

Wraz z nowym rokiem Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie postanowił o zmianach w indeksach giełdowych. Po dzisiejszej sesji, tj. 30 grudnia 2014 roku, zostanie zakończona publikacja indeksów WIG50, WIG250, WIG30short i WIG30lev. Tym samym nie zostaną wprowadzone zapowiadane wcześniej kontrakty terminowe na indeks WIG50. Publikacja indeksu mWIG40 będzie kontynuowana, a wraz rokiem 2015 do obrotu powróci indeks sWIG80 (obecnie obliczany jako benchmark TFI pod nazwą MiS80). Indeks WIG20 pozostanie głównym wskaźnikiem giełdowym.

 

Przypomnijmy, że indeksy WIG30, WIG50 oraz WIG250 zostały wprowadzone przez poprzedni Zarząd GPW. WIG30 funkcjonuje od września 2013 roku. Docelowo wskaźnik ten miał zastąpić główny indeks WIG20, który wraz z 1 stycznia 2016 roku miał zostać zlikwidowany. Obecny Zarząd GPW postanowił nadal publikować WIG30, jednak instrumenty pochodne na ten indeks nie zostaną wprowadzone. Od 2 stycznia 2015 roku WIG30 będzie publikowany z mniejszą częstotliwością niż obecnie tj. co minutę (obecnie co 15 sekund).

 

Indeksy WIG50 i WIG250 zostały wprowadzone w marcu 2014 roku. WIG50 miał zastąpić indeks mWIG40, jednak w momencie wprowadzania nowych indeksów było to niemożliwe ze względu na kontrakty terminowe na mWIG40, które są cały czas w obiegu. Z kolei WIG250 zastąpił indeks sWIG80, którego publikacji zaprzestano.

 

„Decyzję dotyczącą indeksów przedyskutowaliśmy z Radą Giełdy, prowadziliśmy również szerokie konsultacje z uczestnikami rynku. Znacząca większość naszych klientów podkreśla, że WIG20 jest dla nich dalej głównym odniesieniem. Jednocześnie nie chcemy rezygnować z indeksu WIG30, bo uważamy, że spółki z jego portfela są atrakcyjne dla inwestorów i dlatego chcemy promować je, m.in. na zagranicznych rynkach. WIG30 ma swoją wartość na rynku, ale po analizie wyraźnie widać, że indeksem bazowym dla instrumentów finansowych jest WIG20 i że jest potrzeba kontynuacji mWIG40 oraz przywrócenia sWIG80. To jest pragmatyczne podejście do rynku, którym chcemy się kierować” – skomentował obecny Prezes Zarządu GPW, Paweł Tamborski.

 

 

Źródło: GPW S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

20.03.2018, Newsroom

3 branże o najniższym poziomie wskaźnika P/E

20.03.2018, Newsroom

3 branże o najniższym poziomie wskaźnika P/E

Niska wartość wskaźnika P/E może świadczyć o wysokim poziomie zysków spółek należących do danego sektora przy stosunkowo niskiej wycenie rynkowej ich akcji.

Zobacz więcej

Powrót do starych indeksów na GPW. sWIG80 będzie ponownie obliczany
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie