Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Koniec roku w cieniu greckich wyborów

Ostatni tydzień 2014 roku podobnie jak tydzień świąteczny, na rynkach będzie oznaczał niższą zmienność. Mała ilość napływających danych z światowych gospodarek sprawia, że aktywność inwestorów zdecydowanie maleje. Kilka wydarzeń może jednak zaburzyć ten spokój. Na co warto zwrócić uwagę?

 

Althex Composite

 

Poniedziałek to przede wszystkim wybory prezydenckie w Grecji, w których głosują tylko parlamentarzyści. Jedynym kandydatem nominowanym przez premiera Antonisa Samarasa jest Stavros Dimas, który w dwóch poprzednich rundach głosowania nie uzyskał potrzebnej ilości głosów. W poniedziałek odbędzie się ostateczna trzecia runda, w której Dimas potrzebuje zebrać 180 głosów poparcia. W drugie turze, która miała miejsce 23 grudnia Dimas zebrał 168 głosów. Różnica polega na tym, że w pierwszych dwóch rundach potrzebne było 200 głosów poparcia, natomiast w ostatniej rundzie próg ten maleje o 20 głosów, co zwiększa szansę Dimasa. Dużo wskazuje jednak na to, że ani Dimasowi ani Samarasowi nie udało się przekonać 12 dodatkowych parlamentarzystów, co stanowiłoby klęskę obydwu polityków. Taki scenariusz będzie oznaczał konstytucyjną konieczność rozpisania nowych powszechnych parlamentarnych wyborów, które prawdopodobnie miałyby miejsce pod koniec stycznia lub na początku lutego przyszłego roku. To dla rynków jest obecnie bardzo dużym ryzykiem, gdyż w sondażach prowadzi populistyczna, anty reformatorska oraz anty unijna lewicowa partia Syriza. Jej dojście do władzy wywołałoby ogromną burzę, gdyż pomimo że politycy tej partii w ostatnich tygodniach złagodzili swój język to dla większości pozostaje jasne, że partia ta będzie dążyć do zmniejszenia skali oszczędności a być może nawet do wyjścia ze strefy euro. Taki wariant oznaczałby ogromną destabilizację w rejonie, co naruszyłoby i tak bardzo niewielką skalę rozwoju gospodarczego we wspólnocie. Wybory w Grecji pozostają obecnie najważniejszym wydarzeniem, gdyż w krótkim czasie może się okazać, iż epicentrum ryzyka i niepewności znajduje się właśnie w Atenach a nie w Rosji, czy na Bliskim Wschodzie. 

 

Rynek kredytowy w strefie euro

 

Najważniejsze dane ze Strefy Euro ukażą się we wtorek. Inwestorzy poznają wtedy jak kształtowała się sytuacja na europejskim rynku kredytowym w listopadzie, co jest oczkiem w głowie Europejskiego Banku Centralnego. Pomimo stosunkowo słabych wyników programu TLTRO oraz niewielkiej skali zakupu listów zastawnych oraz ABSów od kilku miesięcy widać ewidentną poprawę. Jeszcze w marcu bieżącego roku akcja kredytowa kurczyła się w tempie dwa razy większym od obecnego. Prognozuje się, że w listopadzie było to już tylko -0,9% r/r, co oznacza że w wypadku kontynuacji takiej tendencji pod koniec pierwszego kwartału 2015 roku powinniśmy zobaczyć pierwszy przyrost kredytów dla sektora prywatnego od 2012 roku. Ma to bardzo duże znaczenie pod kątem oczekiwań względem szerszego programu luzowania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny, który według znaczącej części rynków ma rozpocząć skup obligacji rządowych już na najbliższym posiedzeniu. Dobre dane z rynku kredytowego mogą ten scenariusz oddalić w czasie, gdyż w dalszym ciągu wprowadzenie pełnego programu QE wydaje się ostatecznym narzędziem, na które EBC może się zdecydować.

 

Odczyt indeksu Conference Board

 

W ten sam dzień na rynek napłynie odczyt indeksu publikowanego przez Conference Board, który obrazuje sentyment wśród amerykańskich konsumentów. Prognozy wskazują, że wzrośnie on z 88,7 p. do 94,6 punktów. Gdyby taki scenariusz się zrealizował oznaczałoby to, że konsumenci są w najlepszych nastrojach od 2008 roku. Należy jednak zauważyć, że miesiąc temu prognozy również były optymistyczne a odczyt okazał się rozczarowaniem. Niemniej jednak coraz lepsza sytuacja na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń oraz spadające koszty energii rzeczywiście powinny uzyskać odzwierciedlenie wśród sentymentu konsumentów, co pozostaje niezwykle ważne chociażby ze względu oczekiwań inflacyjnych, gdyż w Stanach Zjednoczonych to konsumpcja odpowiada za największy jednostkowy wpływ na wzrost gospodarczy. Czym lepsze odczyty tym bliżej do pierwszych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie notowania kontraktów terminowych na stopę procentową implikują 57% prawdopodobieństwo, że pierwsza podwyżka nastąpi w lipcu przyszłego roku. Jest to pierwszy miesiąc, w którym podwyżka będzie miała miejsce według więcej niż połowy inwestorów. Wzrost pewności wśród konsumentów może taki scenariusz tylko wzmocnić. 

 

PMI sektor przemysłowy

 

Reszta tygodnia to już tylko odczyty indeksów PMI z poszczególnych gospodarek. Szczególnie ciekawie będzie prezentował się odczyt z Chin, gdzie indeks PMI dla przemysłu znajduje się poniżej poziomu 50 punktów, który oddziela rozwój od spowolnienia. Prognozuje się, że indeks dalej pozostanie na poziomie 49,5 punktów, co wzmacnia oczekiwania względem luzowania polityki monetarnej przez PBOC. Warto zauważyć, że z Chin ukazują się dwa indeksy PMI. Jeden nieoficjalny publikowany przez HSBC oraz Markit Economics, czyli spółkę odpowiedzialną za sporządzanie indeksów PMI dla wszystkich pozostałych krajów oraz indeks „oficjalny” publikowany przez chińskie władze, który co nie powinno dziwić w większości przypadków pokazuje lepsze wyniki od indeksu nieoficjalnego. Dzień po odczycie od HSBC/Markit Economics, który ukaże się w środę poznamy także odczyt oficjalny, który ma spaść do poziomu 50 punktów. W wypadku gdyby nawet oficjalny indeks znalazł się poniżej tej granicy, oznaczałoby to niejako potwierdzenie przez chińskie władze, że faktycznie skala spowolnienia w Chinach jest znacząca.

 

W piątek poznamy odczyt indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego, który według prognoz ma spaść z 53,2 p. do 51 punktów obrazując spowolnienie. Ostatnie dane z Polski wskazują, że niestety w kończącym kwartale bieżącego roku obserwujemy spowolnienie, co ma także związek z przeciągającymi się zawirowaniami w Rosji. Szczególnie ważny w wypadku piątkowego odczytu będzie komentarz do publikacji, z którego inwestorzy dowiedzą się co odpowiada za spowolnienie rozwoju w polskim sektorze przemysłowym.

 

Nadchodzący tydzień w związku z Nowym Rokiem na rynku zdecydowanie będzie okresem mniejszej zmienności, lecz nie oznacza to, że żadne ważne wydarzenie nie będzie miało miejsca. Już na początku tygodnia za sprawą wyborów w Grecji sytuacja w Europie może stać się dużo bardziej napięta niż jeszcze niedawno było można tego oczekiwać. To sprawia, że już początek nowego roku powinien na rynkach być niezwykle pasjonujący.

 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Koniec roku w cieniu greckich wyborów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie