Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Jaki będzie 2015 rok dla giełdy według ING i DM BOŚ? Które spółki według ekspertów dadzą zarobić?

© lily - Fotolia.com

Według ING Securities WIG 30 wzrośnie w 2015 roku o 7%. Uwzględniając stopę dywidendy na poziomie 3,8%, na koniec przyszłego roku indeks powinien mieć wartość 2 723 punktów.  W komunikacie brokera możemy przeczytać:

  

"Nawet przy mniejszych krajowych napływach do akcji, Polska korzystnie wypada w porównaniu do większości krajów w regionie EMEA, biorąc pod uwagę spodziewane zwroty skorygowane o ryzyko."

 

Z kolei DM BOŚ ocenia, że 20% spadki na giełdzie sprowadziłyby wyceny giełdowych firm do atrakcyjnych poziomów i wówczas mógłby to być dobry fundament do wzrostów. Alternatywnym scenariuszem jest dłuższa konsolidacja, podczas której rosnące wyniki giełdowych firm doprowadziłyby do spadku wskaźników rynkowych. Analitycy DM BOŚ w grudniowy raporcie dodają, że:

 

"Jednakże, jak widać było podczas październikowej korekty (niedużej i krótkiej), w obecnym otoczeniu giełdy wykazują niską skłonność do korekty w dół. Czy to powinno rodzić powody do obaw? Niekoniecznie."

 

"Z drugiej jednak strony, silne wzrosty kursów akcji z obecnych poziomów (o ok. 30 proc., w ciągu około roku) doprowadziłyby, naszym zdaniem, do bańki cenowej."

 

ING Securities wśród dużych spółek notowanych na GPW jako ciekawą inwestycję wskazuje na Bogdankę, PKO, PKP Cargo, Budimex, mBank, TVN oraz PKN Orlen. Z kolei Grupę Azoty i BZ WBK określa jako „top sells”. Z kręgu średnich i mniejszych spółek zaleca sprzedaż JSW, Integera, Wawel i Polic. Dla osób akceptujących wysokie ryzyko i dłuższy horyzont inwestycyjny zaleca zakup spółek: Ciech, GPW, Stomil Sanok, Kopeks i Kernel.

 

DM BOŚ na 2015 rok podaje również listę notowanych firm, które mają pozytywnie zaskoczyć. Są to: PKN Orlen, Ciech, AB, Eurotel, Stomil Sanok, Mercator Medical, Neuca, Vistula, Medicalgorithmics, Decora, Lena Lighting, Robyg, Herkules, Budimex, Unibep, BPH i ASEE. Na liście spółek mających zachowywać się gorzej od rynku znalazły się: Synthos, Bogdanka, ING BSK i Tauron, a kursy akcji Almy, LPP i Asbisu mają się zachowywać słabo szczególnie w okresie pierwszego półrocza 2015 roku.

 

 

Źródło: Bloomberg, PAP

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Jaki będzie 2015 rok dla giełdy według ING i DM BOŚ? Które spółki według ekspertów dadzą zarobić?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie