Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Szwajcaria wprowadza ujemne stopy procentowe. Czy wpłynie to na wysokość rat kredytowych?

© Schlierner - Fotolia.com

Bank Centralny Szwajcarii (SNB) dziś rano podjął decyzję o wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych. Decyzja ma zacząć obowiązywać od 22 stycznia 2015 roku. Nowy wyznaczony przedział stóp procentowych będzie wynosił -0,75 do 0,25 proc. wobec poprzednio 0,00 – 0,25 proc. Ujemna stawka stóp procentowych oznacza, że od depozytów utrzymywanych w bankach trzeba będzie płacić „odsetki” bankowi, a nie odwrotnie. Szwajcaria jest traktowana przez wielu inwestorów międzynarodowych, jako tzw. bezpieczna przystań, w której lokuje się pieniądze w czasach niepewności na innych rynkach. Prawdopodobnym bodźcem do wprowadzenia ujemnych stóp procentowych są zawirowania w Rosji i paniczne osłabianie się rosyjskiej waluty. Uciekający kapitał z Rosji szuka bezpiecznego miejsca, a takim dla wielu inwestorów są szwajcarskie banki. W komunikacie SNB znalazły się następujące stwierdzenia:

 

"W ciągu ostatnich kilku dni szereg czynników wywołało wzrost popytu na bezpieczne inwestycje."

 

"Wprowadzenie ujemnych stóp procentowych powoduje, że mniej atrakcyjne staje się lokowanie inwestycji w szwajcarskim franku, i w ten sposób wspiera to minimalny kurs wymiany."

 

Napływający kapitał do Szwajcarii tworzył presję na kursy wymiany walut powiązane z frankiem. Od 6 września 2011 roku SNB wyznaczył dolny limit na parze walutowej euro/frank na poziomie 1,20 i cały czas podkreśla, że jest zdecydowany bronić tego poziomu. SNB oświadcza, że skupi każdą ilość waluty poniżej tego poziomu, co jak dotąd skutecznie powstrzymuje inwestorów do przekroczenia w dól tego poziomu.

 

Czy decyzja Banku Centralnego Szwajcarii odbije się dla Polaków na ratach płaconych od kredytów we frankach? Wszystko wskazuje na to, że jeśli już to niewiele w krótkim terminie. Stawka LIBOR (szwajcarski odpowiednik polskiego WIBOR-u) praktycznie od stycznia 2013 r. spadła z 0,2% do obecnie okolic 0%. Dużo bardziej na wysokość raty wpływa kurs wymiany złotówek na franki. I to właśnie w osłabieniu franka do złotówki należy upatrywać szans na spadek rat kredytowych w dalszej przyszłości. A ta para walutowa nie chce spadać. Dzisiaj rano po decyzji SNB nastąpiło szybkie trzygroszowe umocnienie złotówki, jednak po chwili kurs odrobił wszystkie straty.

 

Poniżej prezentujemy odpowiednio dwuletnie notowania LIBOR oraz pary walutowej Frank/Złoty:

 

Źródło: Bankier.pl

 

Źródło: Bankier.pl

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Szwajcaria wprowadza ujemne stopy procentowe. Czy wpłynie to na wysokość rat kredytowych?