Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Polskie Inwestycje Rozwojowe wydadzą w przyszłym roku 10 mld zł

© serbogachuk - Fotolia.com

Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński odniósł się do planów na 2015 r. Polskich Inwestycji Rozwojowych. Mają one wydać na inwestycje 10 mld zł. Aby zrealizować taką skalę wydatków, liczy się z potrzebą dokapitalizowania spółki. Jej wysokość będzie uzależniona od potrzeb. Przypomnijmy, że w obecnym roku w tym celu został sprzedany pakiet akcji PGE.

 

"W tym roku dokapitalizowaliśmy PIR na 1,2 mld zł. Pieniądze ze sprzedaży akcji PGE nie trafiły więc do budżetu, tylko do realnej gospodarki. Dzięki nim PIR mógł dostarczyć część finansowania dla jednego z bardzo ważnych projektów inwestycyjnych w segmencie bezpieczeństwa energetycznego państwa, dzięki któremu Lotos będzie mógł wydobywać ropę naftową z dna Morza Bałtyckiego na złożu B8. Dzięki zaangażowaniu PIR możliwe było pozyskanie dla tego projektu brakującego finansowania z sektora prywatnego" - powiedział Włodzimierz Karpiński

 

Wśród innych projektów, w których realizację zaangażował się w ostatnim czasie PIR należy wymienić: budowę Trasy Łagiewnickiej w Krakowie, rozbudowę terminali intermodalnych czy Fundusz Infrastruktury Samorządowej. Dzięki bezpośrednim inwestycjom, środki pozyskane ze sprzedaży akcji posiadancyh przez Skarb Państwa trafiają bezpośrednio do gospodarki z pominięciem budżetu.

 

"Jeśli chodzi o dokapitalizowanie programu Inwestycje Polskie w przyszłym roku, to jeżeli okaże się, że ze strony PIR lub BGK będzie takie zapotrzebowanie, z pewnością to rozważymy. Spodziewamy się, że będzie taka potrzeba. Szacujemy, że do końca przyszłego roku wartość projektów, w które zaangażują się PIR i BGK od początku istnienia programu Inwestycje Polski sięgnie odpowiednio 10 mld zł i 28 mld zł."

 

"PIR jako inwestor finansowy może zapewnić środki na projekty, które zostaną zgłoszone przez potencjalnych inwestorów. To od inwestorów zależy, ile projektów, w jakim tempie i w jakich sektorach będzie realizowane. Dlatego zachęcamy inwestorów, aby zgłaszali się do PIR z konkretnymi propozycjami. To dotyczy także samorządów. Lokalne społeczności mogą być znaczącym beneficjentem Inwestycji Polskich."

 

 

Źródło: PAP

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Polskie Inwestycje Rozwojowe wydadzą w przyszłym roku 10 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie