Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKN Orlen chce redukować zatrudnienie. Odprawy mogą wynieść do 95 tys. zł

© Sergey Nivens - Fotolia.com

PKN Orlen podpisał z największymi związkami zawodowymi porozumienie określające dodatkowe odprawy dla osób rozwiązujących umowę o pracę ze spółką w ramach programu restrukturyzacji zatrudnienia. Zwolnienia realizowane mają być w związku z wdrożeniem zmian systemu brygadowego. Program ma wejść w życie od początku 2015 r. i zakłada zmianę z systemu pięciobrygadowego do czterobrygadowego. Ilość osób objętych restrukturyzacją wyniesie ok. 200. Porozumienie wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez odpowiednie organy związkowe oraz władz płockiego koncernu. Wysokości odpraw będą uzależnione od kilku czynników np. wysokości wynagrodzenia, stażu pracy czy trybu rozwiązania umowy pracę. Maksymalna kwota została określona na 95 tys. zł. Podczas rozmów przedstawicieli spółki i pracowników, strony ustaliły również podtrzymanie dodatkowych 7 dni wolnych dla pracowników z obszarów produkcji.

 

Przedstawiciel największego związku zawodowego działającego w ramach PKN Orlen oświadczył, że jego organizacja dalej nie wyraża zgody na zmianę na system czterobrygadowy. Mimo to podpisał wstępne porozumienie. Ostateczną decyzję ma podjąć zarząd związku. Związkowcy obawiają się, że taka zmiana spowoduje wstrzymanie zatrudniania nowych pracowników w miejsce tych odchodzących na emeryturę, co ostatecznie może przełożyć się na zmniejszenie zatrudnienia w Grupie nawet o 20%.

 

„Zarząd związku, który mamy w czwartek, zdecyduje, czy ten program dobrowolnych odejść i program osłonowy jest wystarczający. Porozumienie jest parafowane, ale zarząd może się pod nim też nie podpisać. Chciałem jednoznacznie zaznaczyć, że podtrzymujemy brak zgody na wprowadzenie systemu czterobrygadowego” – powiedział Bogusław Pietrzak, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie PKN Orlen.

 

Przedstawiciele PKN Orlen argumentują decyzję o zmianie systemu brygadowego ujednoliceniem systemu pracy w całej Grupie. W zakładach, gdzie obowiązuje obecnie 5-brygadowy system zachodzą sytuacje nakładania się pracy dwóch brygad jednocześnie co najmniej 6-7 razy w miesiącu. Zakładając wprowadzenie systemu czterobrygadowego, w samym zakładzie w Płocku zidentyfikowano przerost 184 etatów. Część związków zawodowych już zapowiedziało akcje protestacyjne.

 

 

Źródło: PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

PKN Orlen chce redukować zatrudnienie. Odprawy mogą wynieść do 95 tys. zł