Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

SII będzie przed KNF bronić praw akcjonariuszy mniejszościowych Yawal

© ekostsov - Fotolia.com

Już cztery dni po podjęciu uchwały w sprawie zniesienia dematerializacji akcji Yawal S.A. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych skierowało do Komisji Nadzoru Finansowego pismo sygnalizujące nieprawidłowości uniemożliwiające wydanie zgody na przywrócenie akcjom Yawal S.A. formy dokumentu, a w konsekwencji ich wycofanie z obrotu na rynku regulowanym. Następnie SII skierowało wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przed KNF, powołując się przy tym na art. 31 § 1 k.p.a., zgodnie z którym organizacja społeczna może zostać dopuszczona do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny.

Działania SII przyniosły pozytywny efekt

Postanowieniem z dnia 5 grudnia 2014 r. KNF dopuściła SII do udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym w sprawie o udzielenie zezwolenia na zniesienie dematerializacji akcji Yawal S.A. (przywrócenie akcjom formy dokumentu). Kwestia wycofania z obrotu akcji Yawal S.A. budzi spore zastrzeżenia SII. Dzięki pozytywnej decyzji KNF wszystkie one będą mogły zostać podniesione i rozważone w postępowaniu przed Nadzorcą. W toku postępowania SII zamierza wykazać, iż emitent nie spełnia wymogów umożliwiających wydanie przez KNF decyzji zezwalającej na przywrócenie akcjom formy dokumentu.

SII będzie przed KNF walczyć o równe prawa wszystkich akcjonariuszy Yawal s.a.

Wycofanie akcji Yawal S.A. budzi też sprzeciw akcjonariuszy mniejszościowych, którzy zaskarżyli do sądu uchwałę w przedmiocie zniesienia dematerializacji akcji. W ocenie Stowarzyszenia istnieją poważne argumenty wskazujące na wadliwość przedmiotowej uchwały. Niemniej jednak ostateczna ocena sytuacji należy do sądu i KNF.

KNF zawiesza postępowanie

W swoich wystąpieniach do KNF SII wnioskowało również o zawieszenie postępowania administracyjnego z uwagi na wytoczone powództwa przeciwko uchwale walnego zgromadzenia Yawal S.A. w sprawie zniesienia dematerializacji akcji. KNF przychyliła się również do tego wniosku Stowarzyszenia i w kolejnym postanowieniu z dnia 5 grudnia 2014 r. zawiesiła postępowanie do czasu rozstrzygnięcia przez sąd kwestii wadliwości zaskarżonej uchwały.
Decyzja KNF w sprawie dopuszczenia SII do udziału w postępowaniu niewątpliwie pozwoli Stowarzyszeniu w sposób szerszy niż dotychczas walczyć o prawa akcjonariuszy mniejszościowych. Liczymy, że dzięki udziałowi SII sprawa zostanie wszechstronnie rozpatrzona z uwzględnieniem zasługujących na ochronę słusznych interesów akcjonariuszy mniejszościowych.

 

W przypadku uzyskania nowych Informacji o dalszym przebiegu sprawy będą one niezwłocznie zamieszczane na stronie internetowej.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

SII będzie przed KNF bronić praw akcjonariuszy mniejszościowych Yawal