Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

16.12: Inwestorzy uciekają z Rosji. Zmiany w Portfelu SII

Maleją szanse na udane zakończenie bieżącego roku na giełdowych rynkach. W tym tygodniu zdecydowaliśmy się dokonać zmian w Portfelu SII - sprzedaliśmy akcje spółek Bogdanka i ABC Data (opis poniżej).

 

Tegoroczny grudzień póki co nie jest szczęśliwy dla giełdowych inwestorów. Choć wiele osób wierzyło w moc świętego Mikołaja, czyli tzw. efekt grudnia (objawiający się rosnącymi wycenami akcji w dwunastym miesiącu roku), jak dotąd okazuje się, że było to tylko myślenie życzeniowe. Warszawski parkiet w ostatnich dniach wyraźnie podążał za giełdami zachodnimi, gdzie indeksy DAX i S&P 500 tylko w poprzednim tygodniu straciły na wartości odpowiednio 4,88 proc. i 3,52 proc. (WIG20 zamknął się na poziomie niższym o 3,21 proc.). W tym tygodniu spadki dodatkowo jeszcze przyspieszyły, głównie za sprawą paniki na rynku ropy oraz gwałtownej wyprzedaży rubla. Coraz silniejsze są też obawy dotyczące zdolności rosyjskich spółek czy całego tamtejszego państwa do spłaty zadłużenia zaciągniętego w innych krajach europejskich. Strach związany z kondycją gospodarki rosyjskiej wywołuje przecenę akcji na większości rynków naszego kontynentu, jak to jednak zwykle w takich sytuacjach bywa, giełda warszawska cierpi na tym szczególnie mocno.

 

Do końca 2014 roku pozostało już tylko klika sesji, zatem prawdopodobieństwo grudniowych zwyżek cen akcji coraz bardziej maleje. Z drugiej strony, polscy inwestorzy indywidualni do tej pory wciąż pozostawali stosunkowo dużymi optymistami. Być może część osób swoje szanse wypatruje już w innym efekcie kalendarzowym - efekcie stycznia, czyli historycznie ponadnomralnym początku roku. Jeśli tak, to niższe ceny w grudniu mogą być dla tych inwestorów okazją do dokonania atrakcyjnych zakupów i udanym prezentem od świętego Mikołaja.

Stan Portfela i decyzje inwestycyjne

W porównaniu do poprzedniego odcinka Portfel SII stracił sporo na wartości. Historyczna stopa zwrotu spadła bowiem o 4 punkty procentowe i na koniec ubiegłego tygodnia wyniosła 13,21 proc. Stopniała pod tym względem także nieco przewaga nad indeksem szerokiego rynku WIG, jednak wciąż zachowany został kilkupunktowy dystans. Wartość odchylenia standardowego tygodniowej stopy zwrotu (miara ryzyka inwestycyjnego), liczona od początku istnienia Portfela SII, wynosi aktualnie 0,83 proc. (w porównaniu do 2,25 proc. dla indeksu WIG).

 

Źródło: opracowanie własne, stan na dzień 12.12.2014 r. 

 

Spośród instrumentów finansowych znajdujących się na naszym rachunku w ostatnim czasie sporo na wartości straciły akcje Grupy Duon. Liczymy jednak, że była to tylko mocniejsza korekta po wcześniejszych solidnych wzrostach, wciąż wysoko oceniając przy tym perspektywy tego emitenta. Silna przecena objęła także walory spółki Magellan, nie widzimy jednak żadnych fundamentalnych przyczyn takich spadków i nie decydujemy się na zamknięcie tej pozycji. Ponaddziesięcioprocentowe obniżenie kursu Radpolu można uzasadnić za to słabszymi od oczekiwań kwartalnymi wynikami finansowymi. Wydaje się jednak, że ta spółka ma wciąż spory potencjał do poprawy wyników w przyszłym roku, co może znaleźć odzwiercieldenie w wyższej wycenie jej papierów wartościowych w następnych miesiącach.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

16.12: Inwestorzy uciekają z Rosji. Zmiany w Portfelu SII