Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Sygnał kupna na Quercusie vs. fundamenty

© merydolla - Fotolia.com

Na wykresie akcji Quercus-a można zaobserwować sygnał kupna z punktu widzenia analizy technicznej. Nastąpiło przełamanie średnioterminowej linii trendu spadkowego. Spadki wywołane formacją RGR (zaznaczona na wykresie strzałkami w dół), o której pisaliśmy wcześniej, skutecznie powstrzymała kilkukrotnie linia długoterminowego trendu wzrostowego. Jedyne co może martwić to brak zwiększonego wolumenu w trakcie wybicia. Tym samym nie można wykluczyć powrotu do przebitej linii trendu i ponowne jej testy, ale tym razem z drugiej strony.

 

AT Quercus

Źródło: stooq.pl

 

Poniżej przedstawiamy porównanie wskaźników rynkowych trzech głównych TFI notowanych na GPW:

 

Wybrane wskaźniki rynkowe

Altus TFI

Skarbiec TFI

Quercus TFI

C/Z

11,6

9,40

8,60

C/WK

2,79

3,07

9,98

Źródło: Gpw.pl

 

W zestawieniu pod kątem wskaźnika C/Z najniższy wskaźnik ma Quercus, a najwyższy Altus. Wyniki osiągnięte przez Quercusa po trzech kwartałach 2014 r. pokazują wzrost zysku netto do 23,7 mln zł wobec 15,4 w tym samym okresie roku ubiegłego. Przypomnijmy, że w branży funduszy inwestycyjnych, zyski zależą w głównej mierze od dwóch czynników: opłaty stałej za zarządzanie oraz od opłaty zmiennej (opłata za ponad przeciętne wyniki). Wartość zainkasowanej opłaty stałej jest pochodną wartości aktywów pod zarządzaniem danego funduszu. Dane te są zazwyczaj publikowane w komunikatach bieżących przez same spółki. W przypadku Quercusa na koniec listopada była to kwota 3,05 mld zł, a w miesiącach wcześniejszych kolejno: 3,10 mld zł, 3,13 mld zł, 3,17 mld zł, 3,30 mld zł, 3,63 mld zł, 3,82 mld zł, 4,03 mld zł, 4,13 mld zł, 4,39 mld zł, 4,30 mld zł, 4,25 mld zł. Widać zatem systematyczny spadek wartości aktywów pod zarządzaniem, co teoretycznie powinno wpłynąć na niższą wartość zainkasowanej opłaty stałej. A w I półroczu 2014 r. stanowiła ona lwią część przychodów ze sprzedaży. Ciężej natomiast oszacować opłatę zmienną, która jest w dużej mierze oparta o wyniki poszczególnych funduszy. Jej wysokość w wielu przypadkach jest wykazywana dopiero w ostatnim kwartale roku kalendarzowego.

 

Pod względem wskaźnika C/WK, Quercus charakteryzuje się zdecydowanie najwyższą wartością. Należy mieć jednak na uwadze, że poziom kapitałów własnych w tej branży nie jest tak istotny, jak w innych branżach z prostego względu – charakterystyka działalności funduszy nie jest oparta o majątek trwały, a niemal w całości o usługi pracowników, w tym pełniących najważniejszą rolę – zarządzających funduszami.

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Sygnał kupna na Quercusie vs. fundamenty