Chat with us, powered by LiveChat

PKM Duda ma nowego, większościowego akcjonariusza - kiedy poznamy nową strategię?

Skomentuj artykuł
© Mara Zemgaliete - Fotolia.com

Wezwanie ogłoszone przez Cedrób na 23% akcji PKM Duda zakończyło się powodzeniem. Cena obowiązująca w wezwaniu wynosiła 7,40 zł. Prawdopodobnie stroną sprzedającą byli główni akcjonariusze PKM Duda – banki, które objęły akcje mięsnej spółki w ramach podpisanej ugody restrukturyzacyjnej w 2009 roku. Przed wezwaniem Cedrób posiadał 9,99% akcji PKM Duda i obecnie dysponuje już pakietem 32,99%.

 

Przypomnijmy, że Cedrób to lider w produkcji mięsnej i przetworów z drobiu. Jest krajowym liderem w swojej branży. Z kolei Duda skupia około 30 podmiotów zależnych, które zajmują się ubojem, rozbiorem i dystrybucją mięsa czerwonego (wieprzowina, wołowina), hodowlą trzody, uprawą zbóż i produktów roślinnych oraz produkcją wędlin.

 

Rynek oczekuje obecnie na prezentację nowej strategii spółki. Na listopadowej konferencji wynikowej, prezes Dudy zapowiadał publikację strategii na kolejne 3 lata po zakończeniu wezwania. Nie okreslił terminu precyzyjnie. NWZA zwołane na grudzień tego roku zakłada m.in. powołanie przedstawicieli Cedrobu do Rady Nadzorczej Dudy. Cedrób wskazuje, że dobrym zwyczajem jest reprezentowanie największego akcjonariusza poprzez przedstawicieli w Radzie Nadzorczej, dlatego należy spodziewać się zmian w jej składzie. Niewiadomą dla rynku pozostaje kształt współpracy obydwu firm.

 

Problemem ciążącym na wynikach finansowych Dudy w trzecim kwartale tego roku były konsekwencje na rynku mięsa związane z ASF i problemy z eksportem produktów.

 

Wykres Duda

Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PKM Duda S.A.PAP

 

Więcej:

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie