Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Marża rafineryjna w Orlenie najwyżej od 2 lat, kurs rośnie

© Sergey Nivens - Fotolia.com

W listopadzie bieżącego roku osiągnięta przez Orlen marża rafineryjna wyniosła 6,3 USD. Była to najwyższa wartość od października 2012 (wtedy marża wyniosła 7,6 USD, a miesiąc wcześniej 10,5 USD). Modelowa marża rafineryjna to różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży produktów (benzyny, diesla i ciężkiego oleju napędowego) a kosztami (koszty wsadu ropy oraz pozostałych surowców). Całość wsadu jest przeliczana według notowań ropy Brent.

 

Orlen podaje również co miesiąc średnią cenę ropy Brent. Od początku roku spadła ona ze 108 USD do 78,9 USD w listopadzie. Dyferencjał brent/ural (różnica w cenie pomiędzy tymi gatunkami ropy) wyniósł 1,3 USD w listopadzie bieżącego roku, nieco więcej niż przed rokiem, kiedy było to 1,2 USD. Dla Orlenu korzystną sytuacją jest jak największa wartość dyferencjału. Rafinerie spółki są przystosowane głównie do przerobu rosyjskiej ropy, która jest nieco tańsza. Z kolei to od cen ropy Brent uzależnione są ceny paliw w Polsce. W 2014 roku dyferencjał przyjmuje większe wartości niż w 2013. Średnia wartość dyferencjału dla każdego kolejnego kwartału bieżącego roku to 1,4, 2,2 i 1,8, kiedy rok wcześniej było to odpowiednio 1,7, 0,7 i 0,2.

 

Wysokie wartości przyjmuje również marża petrochemiczna osiągana przez Orlen. W listopadzie bieżącego roku wyniosła ona 830 USD. W ciągu ostatnich 7 lat wyższą wartość tej marży zanotowano w październiku 2008 - 895 USD. Modelowa marża petrochemiczna to różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży produktów (HDPE, LDPE, PP Homo i PP Copo) a kosztami (koszty wsadu nafty i LS VGO).

 

Marża rafineryjna i petrochemiczna w PKN Orlen w latach 2012-2014

Źródło: PKN Orlen S.A.

 

Podane dane makroekonomiczne były pozytywnie odebrane przez rynek. Na wczorajszej sesji, 02.12.2014, kurs akcji zyskał 3,4%. Ponadto, w listopadzie cena akcji Orlenu urosła o 8,61%, tym samym spółka uplasowała się na trzecim miejscu w naszym listopadowym rankinku rosnących i zniżkujących spółek. Pełne zestawienie wraz z potencjalnymi przyczynami zmiany kursu w osobnym artykule.

 

 

Źródło: PKN Orlen S.A.

 

Więcej:

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

Firma rozpoczęła również ekspansję zagraniczną. W ubiegłym roku podpisała pierwszy zagraniczny kontrakt z fińskim Turku.

Zobacz więcej

Marża rafineryjna w Orlenie najwyżej od 2 lat, kurs rośnie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie