Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

MSP zachowa kontrolę nad Grupą Azoty. Sama spółka szykuje się do licznych przejęć

© Shawn Hempel - Fotolia.com

Wiceszef resortu Skarbu Państwa Rafał Baniak poinformował, że SP pozostanie istotnym akcjonariuszem Grupy Azoty. Skarb Państwa posiada 33% udziałów w Grupie Azoty. Zdaniem Rafała Baniaka jest to wystarczająca ilość, aby Skarb Państwa mógł blokować strategiczne przedsięwzięcia w sprawie spółki. Jest to istotne w przypadku Grupy Azoty ze względu na drugiego największego akcjonariusza, który stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w spółce. Mowa tu o rosyjskim koncernie nawozowym Acron. Poprzez Norica Holding posiada on już 20% udziałów Grupie Azoty. Jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku rosyjski koncern przeznaczył 4,22 mld rubli na zakup akcji Azotów, zwiększając swój udział w polskiej spółce o prawie 3%.

 

Wiceszef resortu Państwa poinformował, że w październiku bieżącego roku powołany został specjalny zespół, który ma zaproponować gotowe rozwiązania prawne w zakresie zabezpieczenia polskich spółek strategicznych przez przejęciami przez zagraniczne podmioty. Projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w tym roku.

 

W skład Grupy Azoty wchodzą m.in. cztery największe polskie zakłady chemiczne – z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Na realizację projektu inwestycyjnego spółka zamierza pozyskać ponad 2 mld zł kredytów. Do 2020 roku nakłady inwestycyjne mają wynieść 7 mld zł. W samym Tarnowie, gdzie mieści się główna siedziba Grupy, nakłady inwestycje w najbliższych czterech latach mają wynieść 900 mln zł. Dodatkowo Grupa zainteresowana jest przejęciami spółek z rynku europejskiego. Obecnie przygląda się 10 podmiotom. Przejęcie trzech spółek z tej grupy równałoby się z realizacją postawionych celów.

 

„Grupa jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Rozpoczęliśmy działania na rynku finansowym w celu pozyskania finansowania na najbliższe lata na planowane inwestycje. Częściowo będziemy je finansować ze środków własnych, częściowo z kredytów bankowych. Wystąpiliśmy o ponad 2 mld zł, trwają rozmowy z bankami. Jesteśmy optymistami. Jest wielkie zainteresowanie finansowaniem tematów rozwojowych grupy” – poinformował prezes spółki, Paweł Jarczewski.

 

W ciągu najbliższych dwóch lat Grupa Azoty ma w planach oddanie do użytku wytwórni poliamidów, wartą 320 mln zł, a także instalację granulacji nawozów sztucznych za kwotę 140 mln zł. Pozostałe planowane inwestycje to m.in. modernizacja instalacji do produkcji c-nonu z fenolu, rozbudowa instalacji przetwórstwa poliamidów oraz wprowadzenie na rynek nowej generacji katalizatora żelazowo-chromowego.

 

Źródło: Grupa Azoty S.A., PAP

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

Spółka pochwaliła się poprawą wyników finansowych w III kw. 2017 roku. Na poziomie zysku EBITDA wszystkie segmenty działalności wykazały dodatnią kontrybucję.

Zobacz więcej

MSP zachowa kontrolę nad Grupą Azoty. Sama spółka szykuje się do licznych przejęć