Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

MSP zachowa kontrolę nad Grupą Azoty. Sama spółka szykuje się do licznych przejęć

© Shawn Hempel - Fotolia.com

Wiceszef resortu Skarbu Państwa Rafał Baniak poinformował, że SP pozostanie istotnym akcjonariuszem Grupy Azoty. Skarb Państwa posiada 33% udziałów w Grupie Azoty. Zdaniem Rafała Baniaka jest to wystarczająca ilość, aby Skarb Państwa mógł blokować strategiczne przedsięwzięcia w sprawie spółki. Jest to istotne w przypadku Grupy Azoty ze względu na drugiego największego akcjonariusza, który stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w spółce. Mowa tu o rosyjskim koncernie nawozowym Acron. Poprzez Norica Holding posiada on już 20% udziałów Grupie Azoty. Jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku rosyjski koncern przeznaczył 4,22 mld rubli na zakup akcji Azotów, zwiększając swój udział w polskiej spółce o prawie 3%.

 

Wiceszef resortu Państwa poinformował, że w październiku bieżącego roku powołany został specjalny zespół, który ma zaproponować gotowe rozwiązania prawne w zakresie zabezpieczenia polskich spółek strategicznych przez przejęciami przez zagraniczne podmioty. Projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w tym roku.

 

W skład Grupy Azoty wchodzą m.in. cztery największe polskie zakłady chemiczne – z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Na realizację projektu inwestycyjnego spółka zamierza pozyskać ponad 2 mld zł kredytów. Do 2020 roku nakłady inwestycyjne mają wynieść 7 mld zł. W samym Tarnowie, gdzie mieści się główna siedziba Grupy, nakłady inwestycje w najbliższych czterech latach mają wynieść 900 mln zł. Dodatkowo Grupa zainteresowana jest przejęciami spółek z rynku europejskiego. Obecnie przygląda się 10 podmiotom. Przejęcie trzech spółek z tej grupy równałoby się z realizacją postawionych celów.

 

„Grupa jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Rozpoczęliśmy działania na rynku finansowym w celu pozyskania finansowania na najbliższe lata na planowane inwestycje. Częściowo będziemy je finansować ze środków własnych, częściowo z kredytów bankowych. Wystąpiliśmy o ponad 2 mld zł, trwają rozmowy z bankami. Jesteśmy optymistami. Jest wielkie zainteresowanie finansowaniem tematów rozwojowych grupy” – poinformował prezes spółki, Paweł Jarczewski.

 

W ciągu najbliższych dwóch lat Grupa Azoty ma w planach oddanie do użytku wytwórni poliamidów, wartą 320 mln zł, a także instalację granulacji nawozów sztucznych za kwotę 140 mln zł. Pozostałe planowane inwestycje to m.in. modernizacja instalacji do produkcji c-nonu z fenolu, rozbudowa instalacji przetwórstwa poliamidów oraz wprowadzenie na rynek nowej generacji katalizatora żelazowo-chromowego.

 

Źródło: Grupa Azoty S.A., PAP

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

MSP zachowa kontrolę nad Grupą Azoty. Sama spółka szykuje się do licznych przejęć
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie