Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Hawe jest zainteresowane zakupem TK Telekom

© phyZick - Fotolia.com

Przypomnijmy, że na początku września Rada Nadzorcza Hawe odwołała prezesa Krzysztofa Witonia z pełnionego stanowiska, bez podania powodu takiej decyzji. Jego miejsce zastąpił Piotr Kubaszewski. Zdaniem nowego prezesa konsolidacja jest nieunikniona na polskim rynku telekomunikacyjnym. Zadeklarował on, że Hawe będzie aktywnym graczem w tym procesie. Z początkiem listopada spółka z sukcesem zakończyła wezwanie na akcje Mediatela, stając się posiadaczem pakietu 99% akcji tego podmiotu z branży telekomunikacyjnej. W wywiadzie udzielonym dla PAP prezes poinformował, że spółka jest również zainteresowana przejęciem TK Telekom. Na początku października PKP (właściciel TK Telekom) ogłosiło zaproszenie do negocjacji dla potencjalnych inwestorów. Hawe nie wyklucza, że weźmie udział w procesie sprzedaży spółki. TK Telekom zarządza siecią teleinformatyczną liczącą niemal 30 tys. km linii.

 

„Ostateczne decyzje w sprawie finansowania będą podejmowane po zbadaniu przez nas TK Telekom. W grę wchodzą różne scenariusze zarówno finansowanie długiem, jak partnerstwo z inwestorem zewnętrznym. Banki są gotowe udzielić nam finansowania” – skomentował prezes Hawe, Piotr Kubaszewski.

 

Spółka jest także w trakcie realizacji budowy sieci szerokopasmowych w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim, których łączna wartość wynosi 627 mln zł. Prezes poinformował, że prace idą zgodnie z planem, choć projekt w woj. podkarpackim stanowi większe wyzwanie. Spółka będzie również startowała w przetargach na operowanie sieciami regionalnymi. Aktualnie Hawe bierze udział w czterech takich procesach. Pierwszy termin przypada na 4 grudnia w województwie dolnośląskim.

 

„Projekt podkarpacki wymaga większego wysiłku, ale liczymy na wykonanie go w terminie. Realizujemy swoje zobowiązania terminowo, natomiast przetarg zaczął się później i przez to jest większym wyzwaniem. Mimo to spodziewamy się, że do końca roku wybudujemy trochę więcej sieci niż się początkowo spodziewaliśmy.”

 

Jednym z projektów spółki jest także FTTH, czyli projekt dostarczania szerokopasmowych usług internetowych do gospodarstw domowych. Prace nad projektem cały czas trwają, jednak jest to kapitałochłonna inwestycja.

 

„Nie odkładamy tego projektu na półkę, cały czas chcemy go realizować z naszymi partnerami biznesowymi. Oni też podtrzymują swoje zainteresowanie, ale chcemy jeszcze bardziej skoncentrować się na uzyskiwaniu przychodów i przede wszystkim dochodów.”

 

Z powodu sytuacji na Ukrainie, przerwane zostały negocjacje w sprawie sprzedaży światłowodów. Prezes poinformował, że duża część negocjacji została wznowiona w IV kwartale bieżącego roku. Z tego powodu zyski z niektórych umów mogą zostać przeniesione na kolejny rok, co w dalszej kolejności wpłynie na wyniki za 2014 rok.

 

„Historycznie czwarty kwartał jest dla Hawe mocny, ale jeszcze nie możemy obiecać, że zysk EBITDA w całym 2014 roku będzie zbliżony lub wyższy od ubiegłorocznego, ponieważ zależy to właśnie od kilku umów, które mogą przenieść się na przyszły rok.”

 

Źródło: Hawe S.A., PAP

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Hawe jest zainteresowane zakupem TK Telekom
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie