Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

5 spółek, które pozytywnie zaskoczyły rynek wynikami w III kwartale 2014

© JiSign - Fotolia.com

Sprawdzamy, które spółki najbardziej zaskoczyły rynek wypracowanym zyskiem netto w III kwartale 2014 roku. Wyniki przedstawionych spółek najbardziej odbiegały od opublikowanego konsensusu. W tym artykule przyglądamy się pozytywnym zaskoczeniom. Już jutro sprawdzimy, które spółki zamknęły kwartał gorzej niż prognozowali analitycy.

1. Robyg

W III kwartale 2014 roku deweloper osiągnął 1,9 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Analitycy prognozowali 0,5 mln zł wyniku netto, co daje różnicę na poziomie 285% względem konsensusu. W III kwartale bieżącego roku Robyg zakontraktował najwięcej mieszkań wśród deweloperów – 513. W działalności deweloperskiej istotne jest, kiedy sprzedane mieszkania mogą zostać wykazane w przychodach. W tej pozycji ujmowane są przede wszystkim mieszkania przekazane, a Robyg ujął w przychodach w III kwartale bieżącego roku 103 lokale. Na rynku nieruchomości mieszkalnych już od dawna utrzymuje się pozytywny trend, czego odzwierciedleniem jest zwiększająca się sprzedaż. W ciągu ostatnich czterech kwartałów w największych miastach sprzedano o prawie 19% więcej mieszkań niż w rekordowym 2007 roku. Należy mieć na uwadze, że nowe przepisy z Rekomendacji S mogą odbić się na dostępie do kredytów mieszkaniowych. Zgodnie z nowymi zapisami wymagany wkład własny na zakup nieruchomości to 5% od 2014 roku, a w każdym kolejnym roku będzie rósł o kolejne 5%, aż do 20% w 2017 toku.

 

Wykres Robyg

Źródło: atskaner.pl

2. Comarch

Producent systemów informatycznych zamknął III kwartał 2014 zyskiem netto na poziomie 21,4 mln zł. Przy konsensusie wynoszącym 8,1 mln zł, daje to lepszy wynik od oczekiwań analityków o 166,2%. W tym roku wyniki Comarchu nie są obciążone amortyzacją spółki Comarch SuB, kupionej w 2008 roku , która w trzech kwartałach 2013 roku obciążyła wynik na kwotę 9,4 mln zł. Na wyniki wpłynęła nowa strategia Grupy, wedle której Comarch odchodzi od prostej sprzedaży licencji na własne produkty, które oferuje w modelu usługowym. Znaczny wzrost przychodów odnotowuje także sprzedaż usług informatycznych w chmurze, które w trzech kwartałach 2014 roku  były o 60% większe niż przed rokiem w analogicznym okresie. Kurs Comarcha jest najwyższy od marca 2010 roku.

 

Wykres Comarch

Źródło: atskaner.pl

3. Rovese

Trzecią spółką, która najbardziej zaskoczyła rynek wynikami, jest Rovese. Spółka zajmująca się  produkcją i dystrybucją wyrobów wykorzystywanych do wykańczania i wyposażenia łazienek zamknęła III kwartał bieżącego roku zyskiem netto 26,3 mln zł. Jest to o 139,6% więcej niż prognozowane przez analityków 11 mln zł wyniku netto. Mimo to w trzech kwartałach 2014 roku Grupa poniosła stratę 180 mln zł. Na wyniki wpływ miały różnice kursowe, w szczególności dewaluacji ukraińskiej hrywny względem euro, a także odsetki związane z obsługą zadłużenia z tytułu kredytów. W trzech kwartałach bieżącego roku poniesione koszty finansowe wyniosły ponad 246 mln zł, podczas gdy w samym III kwartale niecałe 11 mln zł. Rovese już niedługo może zniknąć z giełdy. Główny akcjonariusz giełdowej spółki, Michał Sołowow, ogłosił wezwanie na akcje spółki niebędące w jego posiadaniu, oferując 1,42 zł za akcję, a więc za mniej niż cena akcji pod koniec października 2014 roku.

 

Wykres Rovese

Źródło: atskaner.pl

4. Duon

Duon zaskoczył rynek, notując zysk netto o 78,2% większy od konsensusu. Wypracowany wynik netto przez spółkę w III kwartale bieżącego roku wyniósł 6 mln zł, przy oczekiwaniach analityków na poziomie 3,4 mln zł. Duon publikuje prognozy wyników. W bieżącym roku prognoza była dwa razy aktualizowana, w czerwcu i w listopadzie. Powodem podwyższenia prognozy było osiągnięcie wyższych niż pierwotnie zakładano przychodów i zysków z działalności operacyjnej w zakresie sprzedaży gazu ziemnego do klientów TPA oraz w transakcjach na rynku hurtowym gazu. Spółka wskazuje również, że ze względu na początkową fazę rozwoju rynku hurtowego gazu w Polsce, zyski z korzystnych transakcji na rynku mogą mieć charakter niepowtarzalny i mogą nie wystąpić w przyszłości. Z innych informacji ze spółki warto zaznaczyć, że Duon przejmie za 32 mln zł spółkę AMB Energia, która zbudowała największą w Polsce pośrednią sieć sprzedaży energii elektrycznej do przedsiębiorstw na zasadach dostępu do infrastruktury stron trzecich (TPA).

 

Wykres Duon

Źródło: atskaner.pl

5. GTC

Deweloper zakończył III kwartał 2014 roku z zyskiem netto na poziomie 5,1 mln euro, o 66,3% większym od konsensusu. Analitycy prognozowali wynik na poziomie 3,1 mln euro. W III kwartale bieżącego roku spółka utrzymała przychody z wynajmu powierzchni biurowych i handlowych na poziomie 27 mln euro, przy czym marża wzrosła do 75%, o 1 p.p. rdr. Spółce udało się także zmniejszyć koszty sprzedaży, administracyjne i finansowe, które wyniosły 12 mln euro w III kwartale 2014 roku, w porównaniu do 14 mln euro w III kwartale 2013 roku. W trzech kwartałach 2014 roku strata netto spółki wyniosła 67 mln euro. Na wynikach wciąż ciążą nieruchomości handlowe w Chorwacji i Rumunii, które tracą na wartości. Strata z tytułu aktualizacji wartości aktywów wyniosła 1 mln euro w III kwartale bieżącego roku i 68 mln euro w trzech kwartałach 2014 roku. Z innych wiadomości ze spółki, GTC nie rezygnuje z inwestycji w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Środkowo-Południowej. Inwestycje mają być finansowane z emisji akcji. Akcjonariusze zablokowali już raz emisję na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w październiku 2014 roku. Spółka jednak nie poddaje się i prowadzi rozmowy z akcjonariuszami, starając się ich przekonać do emisji akcji.

 

Wykres GTC

Źródło: atskaner

 

Źródło: PAP

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

5 spółek, które pozytywnie zaskoczyły rynek wynikami w III kwartale 2014