Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

W poszukiwaniu okazji inwestycyjnych na wykresach spółek odzieżowych

© Myst - Fotolia.com

Zakończył się okres publikacji wyników za trzeci kwartał. Inwestorzy „skonsumowali” już najświeższe dane finansowe w kursach akcji. Przed nami końcówka roku, która zawsze budzi wiele emocji na rynku. Dla części inwestorów to również okres, w którym będą budować swoje pozycje na rynku pod wyniki za ostatni, czwarty kwartał roku kalendarzowego. A okres Świąt Bożego Narodzenia jest dla wielu sektorów okresem żniw pod względem zysków. Jednym z takich właśnie sektorów jest branża odzieżowa. Jej przedstawiciele na GPW mają zróżnicowaną kondycję finansową. Przejrzeliśmy wykresy kursów akcji wybranych spółek w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.

LPP

Akcje LPP wielokrotnie próbowały na stałe przebić poziom 10 000 zł. Co prawda dochodziło do transakcji powyżej tej bariery, jednak ciężko mówić o wiarygodnym pokonaniu tego oporu. Obecnie stanowi on górne ograniczenie kanału bocznego. Dolne ograniczenie zostało ukształtowane w okolicach 7 100 zł. Na wykresie zostały zaznaczone również dwie linie trendów wzrostowych. Pierwsza, trwająca od początku 2012 r. została przełamana w kwietniu tego roku. Druga, zainicjowana (uwaga!) pod koniec 2001 r. przy kursie ok. 45 zł obowiązuje do dziś i obecnie przebiega w okolicach 5 500 zł. Podsumowując wykres akcji LPP, należy stwierdzić trend boczny w średnim terminie.

 

Wykres LPP

Źródło: stooq.pl

Monnari Trade

Firma Monnari przynosi swoim akcjonariuszom prawdziwą huśtawkę nastrojów. Obecnie kurs jej akcji oscyluje wokół 10 zł. Jeszcze w połowie 2012 r. był on poniżej złotówki, a w okresie hossy w latach 2007-2008 notował poziomy 40 zł. Po ponad 200% zwyżce na przełomie lutego i marca 2013 r. kurs akcji Monnari objął kierunek wzrostowy tworząc linię trendu wzrostowego. Jej poziom przebiega teraz w okolicach 9,40 zł. Ostatnie, lokalne maksimum intraday wynosi 10,75 zł. Wśród wybranych spółek, akcje Monnari mają najbardziej widoczny i sprecyzowany trend wzrostowy.

 

Wykres Monnari

Źródło: stooq.pl

Redan

Jeszcze na początku 2013 r. Redan był w poważnych tarapatach finansowych, co zaprowadziło notowania jego akcji na poziomy groszowe. Po transakcji sprzedaży części udziałów w spółce zależnej i otrzymaniu zastrzyku gotówki, Redan spłacił wszystkie, pozostałe „stare” kredyty. Informacja o tej transakcji w krótkim okresie zaowocowała wzrostem kursu akcji z poziomu 1,50 zł do 2,60 zł. Obecnie na wykresie ukształtowała się linia trendu wzrostowego, który trwa od stycznia 2013 r. Górnym ograniczeniem obecnie utworzonej formacji są dwa ostatnie maksima – odpowiednio na poziomach ok. 2,75 zł oraz 2,65 zł. Wsparciem jest też często broniona strefa 1,95-2,05 zł. W przypadku walorów Redana na dzień dzisiejszy należy stwierdzić w krótkim terminie trend boczny, a w średnim horyzoncie trend wzrostowy.

 

Wykres Redan

Źródło: stooq.pl

Vistula

Vistula oprócz segmentu handlu odzieżą posiada też w swojej grupie firmę W.Kruk, która prowadzi sieć salonów jubilerskich. Podobnie jak Redan i Monnari, Vistula miała jeszcze kilka lat temu ciężkie chwile w zakresie kondycji finansowej, a kurs akcji w latach 2011-2013 był notowany poniżej złotówki. Od sierpnia ubiegłego roku do momentu obecnego, na wykresie powstała formacja trójkąta. Od dołu ogranicza ją wsparcie na poziomie ok. 1,55 zł, a od góry krótkoterminowa linia trendu spadkowego przebiegająca w tej chwili na poziomie ok. 1,90 zł. Wyjście dołem bądź górą z zaznaczonej formacji powinno określić kierunek trendu na kolejne miesiące. Zatem obowiązującym w krótkim terminie jest trend boczny.

 

Wykres Vistula

Źródło: stooq.pl

Solar Company

W przypadku akcji Solara sytuacja techniczna jest mocno sprecyzowana. Od momentu debiutu na GPW (kwiecień 2012 r.) walory spółki pozostają w trendzie spadkowym, a kurs spadł z poziomu ok. 13 zł do ok. 1,70 zł. Tylko w ostatnich 5 dniach sesyjnych kurs osunął się o blisko 20%. Zaznaczona linia trendu spadkowego przebiega obecnie na poziomie 2,35 zł i dopóki nie zostanie przełamana będzie obowiązywał trend spadkowy.

 

Wykres Solar

Źródło: stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

W poszukiwaniu okazji inwestycyjnych na wykresach spółek odzieżowych