Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

OFE kupowały polskie akcje w październiku?

© mizar_21984 - Fotolia.com

 W październiku OFE kupiły akcje o wartości 470 mln zł netto według szacunków BESI. Co ciekawe, eksperci Espirito Santo podają, że OFE sprzedały akcje spółek zagranicznych o łącznej wartości 286 mln zł i zakupiły papiery polskich spółek za 756 mln zł netto. Pomimo tego zaangażowanie funduszy w akcje na koniec miesiąca spadło do 82,6%. Największymi kupującymi w październiku były ING, MetLife oraz Nordea.

 

Październik jest pierwszym okresem od dwóch miesięcy, kiedy fundusze dokonały zakupu akcji. Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu OFE sprzedały akcje o wartości 1,3 mld zł według ekspertów BESI. Potencjalną przyczyną sprzedaży był efekt „suwaka bezpieczeństwa”. Polega on na tym, że oszczędności z OFE są stopniowo przenoszone do ZUS-u na 10 lat przed przejściem ubezpieczonego na emeryturę. Mechanizm ten ma chronić przyszłych emerytów przed zawirowaniami na giełdzie. Według wstępnych prognoz OFE mają przekazać do ZUS-u 4,7 mld zł w 2014 roku w ramach tego mechanizmu.

 

W ostatnią środę, tj. 12.11.2014, OFE przelały pierwsze środki do ZUS-u w ramach suwaka. Według wstępnych wyliczeń fundusze przekazały aktywa o wartości 3,3 mld zł – powiedział PAP Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS. Wstępnie zakładano, że do ZUS-u trafi 4,3 mld zł. Dokładne dane mają być podane jeszcze w tym tygodniu.

 

Źródło: PAP

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

OFE kupowały polskie akcje w październiku?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie