Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Grupa kapitałowa Eficom S.A. po połączeniu z Sinersio Polska Sp. z o.o. buduje platformę Cloud Computing w Europie Środkowej

Źródło: Spółka

Od ponad 2 lat Eficom podejmuje wiele inicjatyw w obszarze cloud computing. Jak to jest z tym tzw. przetwarzaniem w chmurze?

 

Anna Katarzyna Nietyksza: Zainteresowanie cloud computing wynika z mojej osobistej aktywności ,w grupie Agenda Cyfrowa Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, a także współpracy z Komisją Europejską i międzynarodowym Stowarzyszeniem EuroCloud, w którego jestem Radzie Nadzorczej, a oddział w Polsce współtworzyłam i jestem jego prezesem. Od kilku lat aktywnie działam w sektorze gospodarki cyfrowej i przygotowuję EFICOM SA do tego, aby stała się istotnym graczem na rynku cloud computing i docelowo cyberbepieczenstwa.1 grudnia organizujemy konferencje na GPW-cyberbepieczenstwo społek gieldowych .Cloud computing to stosunkowo nowa, ale w ostatnich kilku latach rosnaca w tempie 200 % rocznie dziedzina IT. Dlatego też na początku 2014 roku podjęliśmy decyzję o tym, aby do grupy kapitałowej Eficom włączyć Sinersio, najnowocześniejsze DataCenter w Polsce, dostawcę chmury obliczeniowej i platformy e-commere ,firmę, która profesjonalnie zajmuje się tego rodzaju biznesem.


Marcin Bąkowski: W skrócie, cloud computing to przetwarzanie danych oparte na użytkowaniu usług dostarczanych przez zewnętrzną wyspecjalizowaną firmę. Użytkownik nie kupuje więc sprzętu komputerowego, nie buduje infrastruktury technicznej, ani nie kupuje oprogramowania, tylko korzysta z zestandaryzowanych pakietów usług, płacąc za ich rzeczywiste wykorzystanie. Na przykład podczas "pików sprzedażowych" zapotrzebowanie e-commerce na moce obliczeniowe wzrasta( w okresie świątecznym) Sinersio Polska dostarcza rozwiązania chmury obliczeniowej w modelu IaaS, Paas i Saas (Infrastructure as a Service, Platform as a Service, Software as a Service), jak również platformy e-commerce dla sklepów internetowych i siec data centers. Korzystanie z przetwarzania w chmurze przynosi firmom i instytucjom oszczędności w wysokości ponad 30%, w porównaniu do kosztów tradycyjnych modeli IT , bez zakupu licencji i hardwearu.

 

Ale przecież Eficom od wielu lat zajmuje się pozyskiwaniem funduszy unijnych, realizacją projektów finansowanych z tych środków, a także inwestowaniem w start-up’y.


AKN: Zdajemy sobie sprawę, jak duży jest potencjał środków unijnych 82 mld euro dla Polski , duzo skierowanych na rozwój gospodarki cyfrowej, Cloud computing , big data.to daje możliwości na stworzenie profesjonalnej, bezpiecznej i stabilnej platformy cloud computing.Akwizycja Sinersio to przedsięwzięcie aby dostarczać rozwiązania informatyczne, przede wszystkim w zakresie przetwarzania i ciągłego przechowywania kolejnych terabajtów danych. i efekt synergii biznesowej- It wspierane przez fundusze UE.Jestesmy malym ale ambitnym i dynamicznym graczem.

 

Więc wybór Sinersio był więc tym kluczem do zbudowania nowych kompetencji i rozwoju grupy Eficom?


AKN: Sinersio jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w tej branży, z ogromnym doświadczeniem jeszcze wyniesionym z SAP, w budowaniu i zarządzaniu nowoczesnymi ośrodkami przetwarzania danych. Dołącza do nas plany rozwojowe zakładają też utworzenie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie Środkowej Wirtualnego Data Center. Zakup Sinersio rozszerzył portfolio usług Eficom o nowoczesne rozwiązania IT oparte na cloud computing na rynku, który w najbliższych latach będzie wspierany przez 82 mld EUR funduszy UE. W wyniku fuzji wartość aktywów grupy kapitałowej Eficom S.A. wzrosła o ponad 18 mln PLN na koniec czerwca tego roku. W wyniku podjętych inicjatyw, jak również nowych przedsięwzięć biznesowych już w 2015 roku przychody samego Eficom wzrosną o minimum 150%, a na poziomie grupy kapitałowej przewidywany jest wzrost o ponad 300%. Dodatnie wyniki finansowe pojawią się więc już w przyszłym roku. Należy też pamiętać, że grupa Eficom poprzez udziały w funduszu SeedCapital Microbiolab zainwestowała w 2013 roku ponad 5,5 mln PLN w spółki technologiczne, m.in. w cloud4biznes, mapping kinetyczny, społecznościowe aplikacje mobilne, portal e-learningu fotograficznego. Przewidujemy więc, że już w 1-szym półroczu 2015 roku wygenerujemy znaczące przychody tak z kontraktów zawieranych przez Eficom i Sinersio, jak i poprzez dodatnie wyniki spółek zależnych.


MB: Data Center Sinersio, wg rankingu Audytel przeprowadzonego w 2014 roku, to najnowocześniejsze centrum przetwarzania danych w Polsce, klasyfikowane w kategorii Tier III. Z usług cloud computing w modelach IaaS, PaaS i SaaS korzystać mogą zarówno korporacje i firmy operujące na ogromnych ilościach wrażliwych danych, jak też niewielkie przedsiębiorstwa. Oferowane przez Sinersio środowiska IT są więc dedykowane profesjonalistom, a także osobom dopiero rozpoczynającym karierę w e-biznesie. Stabilność i bezpieczeństwo oferowanych usług Wirtualnego Data Center zapewni sieć 6-ciu rozproszonych w całym kraju ośrodków przetwarzania danych. Ponadto technologie, jakie są stosowane w ich budowie umożliwiają łatwe i szybkie uruchamianie kolejnych lokalizacji w dowolnym miejscu w Europie, pod warunkiem, że będą tam miały dostęp do energii elektrycznej oraz szerokopasmowych łączy internetowych. Taki rozwój zapewnia konsekwentnie tworzona sieć partnerów europejskich. Uzupełnieniem usług ma być doradztwo w zakresie cyberbezpieczeństwa, przechowywania danych wrażliwych oraz budowa rozwiązań IT spełniających najwyższe normy bezpieczeństwa.

 

Należy więc rozumieć, że firmę w najbliższych latach czeka pasmo sukcesów?


AKN: Każdy sukces wymaga niemałego wysiłku i konsekwentnego działania. Jesteśmy optymistami, ale opieramy się przede wszystkim na analizach i prognozach rozwoju rynku. Według Komisji Europejskiej rozwiązania cloud computing będą miały w latach 2015-2020 wpływ na wzrost europejskiego PKB o ok. 950 mld EUR. Ich wykorzystanie zwiększy wydajność i efektywność gospodarki nawet o 90%, w szczególności w zakresie oszczędności generowanych w administracji publicznej i firmach prywatnych. Przyczyni się to do utworzenia nowych przedsiębiorstw (wg szacunków powstanie ok. 400 tys. nowych podmiotów), a także nowych miejsc pracy związanych z chmurą obliczeniową (nawet o 3,8 mln). Jest to związane przede wszystkim z dynamicznym rozwojem e-commerce, a także usług typu e-government i e-health. Już ponad 200 mln Europejczyków kupuje on-line, a coraz więcej osób korzysta z różnych usług cyfrowych w urzędach czy służbie zdrowia. A dane przecież muszą być przechowywane i przetwarzane w bezpiecznych centrach danych. Podobnie Gartner szacuje, że po 2016 roku ponad 50% dużych przedsiębiorstw (pow. 250 pracowników) zainwestuje w rozwiązania oparte na cloud computing. Także światowy rynek Big Data osiągnie już w 2014 roku wartość ponad 16 mld USD, a rośnie ok. 6 razy szybciej niż globalny rynek IT.

 

Co to oznacza bezpośrednio dla Eficom i Sinersio? Czy można oszacować efekty rozwoju firmy?


MB: Sinerso posiada swoje Data Center w Poznaniu, rozpoczęło budowę nowego centrum w Białymstoku oraz tworzy sieć kolejnych 6 ośrodków w Polsce. Jedną z usług jest także platforma e-commerce, która rozwijana jest o system automatycznego backupu danych i cyfrową archiwizację. Spółka zawiera nowe kontrakty i rozszerza zakres działalności na rynku cloud computing, który rośnie o ponad 200% rocznie i jest warty 42 mld EUR w Europie i 73 mld USD w USA. Dodatkowo budujemy strukturę nowych usług w obszarach cyberbezpieczeństwa. Rozwijamy też sieć partnerów, co pozwoli nam stać się jednym z głównych integratorów usług cloud computing w Europie Środkowej, a docelowo zdobyć minimum 30% rynku w Polsce.

Jakie są Państwa plany na najbliższą przyszłość?


AKN: Plany zakładają przede wszystkim dalszy dynamiczny rozwój grupy kapitałowej i poszczególnych firm. W najbliższej przyszłości będziemy gromadzić nadwyżki finansowe, które będą skierowane na rozwój usług IT w modelach cloud computing oraz usług cyberbezpieczeństwa. Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, jakie miało miejsce w czerwcu uchwalona zastała mała emisja akcji dla inwestorów indywidualnych, która będzie zrealizowana do końca listopada 2014. Pozyskane z niej środki pozwolą m.in. na inwestycje Sinersio w platformę Saas, rozwój sieci data centers i budowę sieci partnerów firmy. Podczas kolejnego WZA będziemy też zastanawiać się nad nową emisją akcji, którą chcielibyśmy przeznaczyć na dalszą ekspansję w Europie Środkowej. Inwestycje będziemy wspierać także ze środków unijnych dostępnych w nowym okresie programowania nalata 2014-2020. Intensywnie szukamy też inwestorów instytucjonalnych w Europie i USA. Planujemy też stworzenie funduszu Cloud i Cyberbezpieczeństwo.


Jest to niewątpliwie dobra prognoza na przyszłość. Czego wiec można spodziewać się w dalszej perspektywie?


AKN: Spółka jest notowana na rynku NewConnect GPW, co jest oczywistym etapem na drodze na rynek główny. Inwestycja w aktywa i zwiększanie wartości całej grupy kapitałowej są aktualnie naszym głównym celem długoterminowym. Po osiągnięciu odpowiednio wysokiego poziomu kapitalizacji w perspektywie 3 lat planujemy więc przejście na główny parkiet. A w międzyczasie mamy nadzieję, że pozytywne i odpowiednio wysokie wyniki finansowe spółki pozwolą podzielić się zyskiem z naszymi akcjonariuszami.

 

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Grupa kapitałowa Eficom S.A. po połączeniu z Sinersio Polska Sp. z o.o. buduje platformę Cloud Computing w Europie Środkowej