Chat with us, powered by LiveChat

Grupa kapitałowa Eficom S.A. po połączeniu z Sinersio Polska Sp. z o.o. buduje platformę Cloud Computing w Europie Środkowej

Źródło: Spółka

Od ponad 2 lat Eficom podejmuje wiele inicjatyw w obszarze cloud computing. Jak to jest z tym tzw. przetwarzaniem w chmurze?

 

Anna Katarzyna Nietyksza: Zainteresowanie cloud computing wynika z mojej osobistej aktywności ,w grupie Agenda Cyfrowa Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, a także współpracy z Komisją Europejską i międzynarodowym Stowarzyszeniem EuroCloud, w którego jestem Radzie Nadzorczej, a oddział w Polsce współtworzyłam i jestem jego prezesem. Od kilku lat aktywnie działam w sektorze gospodarki cyfrowej i przygotowuję EFICOM SA do tego, aby stała się istotnym graczem na rynku cloud computing i docelowo cyberbepieczenstwa.1 grudnia organizujemy konferencje na GPW-cyberbepieczenstwo społek gieldowych .Cloud computing to stosunkowo nowa, ale w ostatnich kilku latach rosnaca w tempie 200 % rocznie dziedzina IT. Dlatego też na początku 2014 roku podjęliśmy decyzję o tym, aby do grupy kapitałowej Eficom włączyć Sinersio, najnowocześniejsze DataCenter w Polsce, dostawcę chmury obliczeniowej i platformy e-commere ,firmę, która profesjonalnie zajmuje się tego rodzaju biznesem.


Marcin Bąkowski: W skrócie, cloud computing to przetwarzanie danych oparte na użytkowaniu usług dostarczanych przez zewnętrzną wyspecjalizowaną firmę. Użytkownik nie kupuje więc sprzętu komputerowego, nie buduje infrastruktury technicznej, ani nie kupuje oprogramowania, tylko korzysta z zestandaryzowanych pakietów usług, płacąc za ich rzeczywiste wykorzystanie. Na przykład podczas "pików sprzedażowych" zapotrzebowanie e-commerce na moce obliczeniowe wzrasta( w okresie świątecznym) Sinersio Polska dostarcza rozwiązania chmury obliczeniowej w modelu IaaS, Paas i Saas (Infrastructure as a Service, Platform as a Service, Software as a Service), jak również platformy e-commerce dla sklepów internetowych i siec data centers. Korzystanie z przetwarzania w chmurze przynosi firmom i instytucjom oszczędności w wysokości ponad 30%, w porównaniu do kosztów tradycyjnych modeli IT , bez zakupu licencji i hardwearu.

 

Ale przecież Eficom od wielu lat zajmuje się pozyskiwaniem funduszy unijnych, realizacją projektów finansowanych z tych środków, a także inwestowaniem w start-up’y.


AKN: Zdajemy sobie sprawę, jak duży jest potencjał środków unijnych 82 mld euro dla Polski , duzo skierowanych na rozwój gospodarki cyfrowej, Cloud computing , big data.to daje możliwości na stworzenie profesjonalnej, bezpiecznej i stabilnej platformy cloud computing.Akwizycja Sinersio to przedsięwzięcie aby dostarczać rozwiązania informatyczne, przede wszystkim w zakresie przetwarzania i ciągłego przechowywania kolejnych terabajtów danych. i efekt synergii biznesowej- It wspierane przez fundusze UE.Jestesmy malym ale ambitnym i dynamicznym graczem.

 

Więc wybór Sinersio był więc tym kluczem do zbudowania nowych kompetencji i rozwoju grupy Eficom?


AKN: Sinersio jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w tej branży, z ogromnym doświadczeniem jeszcze wyniesionym z SAP, w budowaniu i zarządzaniu nowoczesnymi ośrodkami przetwarzania danych. Dołącza do nas plany rozwojowe zakładają też utworzenie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie Środkowej Wirtualnego Data Center. Zakup Sinersio rozszerzył portfolio usług Eficom o nowoczesne rozwiązania IT oparte na cloud computing na rynku, który w najbliższych latach będzie wspierany przez 82 mld EUR funduszy UE. W wyniku fuzji wartość aktywów grupy kapitałowej Eficom S.A. wzrosła o ponad 18 mln PLN na koniec czerwca tego roku. W wyniku podjętych inicjatyw, jak również nowych przedsięwzięć biznesowych już w 2015 roku przychody samego Eficom wzrosną o minimum 150%, a na poziomie grupy kapitałowej przewidywany jest wzrost o ponad 300%. Dodatnie wyniki finansowe pojawią się więc już w przyszłym roku. Należy też pamiętać, że grupa Eficom poprzez udziały w funduszu SeedCapital Microbiolab zainwestowała w 2013 roku ponad 5,5 mln PLN w spółki technologiczne, m.in. w cloud4biznes, mapping kinetyczny, społecznościowe aplikacje mobilne, portal e-learningu fotograficznego. Przewidujemy więc, że już w 1-szym półroczu 2015 roku wygenerujemy znaczące przychody tak z kontraktów zawieranych przez Eficom i Sinersio, jak i poprzez dodatnie wyniki spółek zależnych.


MB: Data Center Sinersio, wg rankingu Audytel przeprowadzonego w 2014 roku, to najnowocześniejsze centrum przetwarzania danych w Polsce, klasyfikowane w kategorii Tier III. Z usług cloud computing w modelach IaaS, PaaS i SaaS korzystać mogą zarówno korporacje i firmy operujące na ogromnych ilościach wrażliwych danych, jak też niewielkie przedsiębiorstwa. Oferowane przez Sinersio środowiska IT są więc dedykowane profesjonalistom, a także osobom dopiero rozpoczynającym karierę w e-biznesie. Stabilność i bezpieczeństwo oferowanych usług Wirtualnego Data Center zapewni sieć 6-ciu rozproszonych w całym kraju ośrodków przetwarzania danych. Ponadto technologie, jakie są stosowane w ich budowie umożliwiają łatwe i szybkie uruchamianie kolejnych lokalizacji w dowolnym miejscu w Europie, pod warunkiem, że będą tam miały dostęp do energii elektrycznej oraz szerokopasmowych łączy internetowych. Taki rozwój zapewnia konsekwentnie tworzona sieć partnerów europejskich. Uzupełnieniem usług ma być doradztwo w zakresie cyberbezpieczeństwa, przechowywania danych wrażliwych oraz budowa rozwiązań IT spełniających najwyższe normy bezpieczeństwa.

 

Należy więc rozumieć, że firmę w najbliższych latach czeka pasmo sukcesów?


AKN: Każdy sukces wymaga niemałego wysiłku i konsekwentnego działania. Jesteśmy optymistami, ale opieramy się przede wszystkim na analizach i prognozach rozwoju rynku. Według Komisji Europejskiej rozwiązania cloud computing będą miały w latach 2015-2020 wpływ na wzrost europejskiego PKB o ok. 950 mld EUR. Ich wykorzystanie zwiększy wydajność i efektywność gospodarki nawet o 90%, w szczególności w zakresie oszczędności generowanych w administracji publicznej i firmach prywatnych. Przyczyni się to do utworzenia nowych przedsiębiorstw (wg szacunków powstanie ok. 400 tys. nowych podmiotów), a także nowych miejsc pracy związanych z chmurą obliczeniową (nawet o 3,8 mln). Jest to związane przede wszystkim z dynamicznym rozwojem e-commerce, a także usług typu e-government i e-health. Już ponad 200 mln Europejczyków kupuje on-line, a coraz więcej osób korzysta z różnych usług cyfrowych w urzędach czy służbie zdrowia. A dane przecież muszą być przechowywane i przetwarzane w bezpiecznych centrach danych. Podobnie Gartner szacuje, że po 2016 roku ponad 50% dużych przedsiębiorstw (pow. 250 pracowników) zainwestuje w rozwiązania oparte na cloud computing. Także światowy rynek Big Data osiągnie już w 2014 roku wartość ponad 16 mld USD, a rośnie ok. 6 razy szybciej niż globalny rynek IT.

 

Co to oznacza bezpośrednio dla Eficom i Sinersio? Czy można oszacować efekty rozwoju firmy?


MB: Sinerso posiada swoje Data Center w Poznaniu, rozpoczęło budowę nowego centrum w Białymstoku oraz tworzy sieć kolejnych 6 ośrodków w Polsce. Jedną z usług jest także platforma e-commerce, która rozwijana jest o system automatycznego backupu danych i cyfrową archiwizację. Spółka zawiera nowe kontrakty i rozszerza zakres działalności na rynku cloud computing, który rośnie o ponad 200% rocznie i jest warty 42 mld EUR w Europie i 73 mld USD w USA. Dodatkowo budujemy strukturę nowych usług w obszarach cyberbezpieczeństwa. Rozwijamy też sieć partnerów, co pozwoli nam stać się jednym z głównych integratorów usług cloud computing w Europie Środkowej, a docelowo zdobyć minimum 30% rynku w Polsce.

Jakie są Państwa plany na najbliższą przyszłość?


AKN: Plany zakładają przede wszystkim dalszy dynamiczny rozwój grupy kapitałowej i poszczególnych firm. W najbliższej przyszłości będziemy gromadzić nadwyżki finansowe, które będą skierowane na rozwój usług IT w modelach cloud computing oraz usług cyberbezpieczeństwa. Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, jakie miało miejsce w czerwcu uchwalona zastała mała emisja akcji dla inwestorów indywidualnych, która będzie zrealizowana do końca listopada 2014. Pozyskane z niej środki pozwolą m.in. na inwestycje Sinersio w platformę Saas, rozwój sieci data centers i budowę sieci partnerów firmy. Podczas kolejnego WZA będziemy też zastanawiać się nad nową emisją akcji, którą chcielibyśmy przeznaczyć na dalszą ekspansję w Europie Środkowej. Inwestycje będziemy wspierać także ze środków unijnych dostępnych w nowym okresie programowania nalata 2014-2020. Intensywnie szukamy też inwestorów instytucjonalnych w Europie i USA. Planujemy też stworzenie funduszu Cloud i Cyberbezpieczeństwo.


Jest to niewątpliwie dobra prognoza na przyszłość. Czego wiec można spodziewać się w dalszej perspektywie?


AKN: Spółka jest notowana na rynku NewConnect GPW, co jest oczywistym etapem na drodze na rynek główny. Inwestycja w aktywa i zwiększanie wartości całej grupy kapitałowej są aktualnie naszym głównym celem długoterminowym. Po osiągnięciu odpowiednio wysokiego poziomu kapitalizacji w perspektywie 3 lat planujemy więc przejście na główny parkiet. A w międzyczasie mamy nadzieję, że pozytywne i odpowiednio wysokie wyniki finansowe spółki pozwolą podzielić się zyskiem z naszymi akcjonariuszami.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie