Chat with us, powered by LiveChat

Grupa PZ Cormay - omówienie bieżącej sytuacji i perspektyw rozwoju

Źródło: emitent

 

czat inwestorski

Temat czatu:

Czat poświęcony omówieniu bieżącej

sytuacji i perspektyw Grupy Cormay.

Piątek, 21 listopada

godzina 12:00

CORMAY SA

 

Janusz PłocicaNa pytania inwestorów odpowie...

Janusz Płocica posiada wykształcenie wyższe, jest absolwentem m.in. Szkoły Głównej Handlowej. Sprawował następujące funkcje:  od kwietnia 2005 r. do maja 2014 r. był Prezesem Zarządu Zelmer S.A., w latach 2002 – 2005 był Prezesem Zarządu Rekopol Organizacja Odzysku S.A., w latach 1999- 2002 był Prezesem Zarządu Vistula S.A.. W latach 1996 - 1999 pełnił funkcję Wicedyrektora w Departamencie Zarządzania Spółkami Portfelowymi w Trinity Management Sp. z o.o. W latach 1993 – 1995 był Department Managerem w spółce Procter & Gamble.

 


Zapis  czata inwestorskiego


 

 

Moderator: Szanowni Państwo, witamy na czacie i zapraszamy do zadawania pytań.

 

 

Bartosz: Panie Prezesie, kiedy możemy oczekiwać zatwierdzenia prospektu emisyjnego?

 

Janusz Płocica: W 1Q 2015 roku.

 

 

igła: z czego wynikało rozszerzenie prac przy budowie zakładu, o czym informował ostatni komunikat bieżący?

 

Janusz Płocica: Rozszerzenie zakresu prac jest efektem ostatnich uzgodnień co do wykorzystania powierzchni oraz dodatkowo wcześniej nieprzewidywanych kosztów, np. związanych z rozpoznanym ryzykiem występowania niewybuchów.

 

 

max: co dzieje się ze sprawą rzekomych transakcji nieruchomości byłego prezesa a spółką? Czy będziecie dochodzić roszczeń?

 

Janusz Płocica: Sprawą tą zajmiemy się po przejęciu kontroli nad Orphee.

 

 

Prozerpina: Kiedy nastąpi przejęcie Orphee?

 

Janusz Płocica: Spodziewamy się, że Sąd szwajcarski wyda odpowiednie decyzje na początku 2015 roku.

 

 

Adam: Czy na targach Medica zostały zaprezentowane nowe analizatory? Można prosić o komentarz, czy targi zakończyły się dla Cormaya powodzeniem, czy stanowisko Cormaya cieszyło się dużym powodzeniem?

 

Janusz Płocica: Targi Medica mają 2 główne cele: kontakt z dystrybutorami - duża liczba odbytych dobrych spotkań oraz cel nr 2: budowa wizerunku firmy i prezentacja nowych produktów - Grupa Cormay (Cormay, Orphee, Audit, Diesse) wypadła bardzo dobrze na tle konkurentów i branży. Zarówno ze względu na wielkość i wygląd ekspozycji, jak i dwa nowe prezentowane urządzenia: Equisse i Hermes.

 

 

Preve: Nie wszystkie analizatory zostały pokazane na Medica 2014 - dlaczego?

 

Janusz Płocica: Nie pokazaliśmy Blueboxa, ponieważ jego finalny prototyp jest jeszcze w realizacji, a po rozmowach z dystrybutorami uznaliśmy, że pokazywanie tego samego propotypu drugi raz z rzędu nie jest właściwe.

 

 

Adam: Czy firma Wild wykonuje wszelkie czynności związane z Blueboxem zgodnie z harmonogramem?

 

Janusz Płocica: Nad wdrożeniem Blueboxa pracuje firma Wild, firma Scope oraz Cormay. Nasz wspólny plan zakłada rozpoczęcie produkcji do końca 2015 roku, rozpoczęcie sprzedaży w 2016 roku. Jest to bardzo napięty harmonogram, ale taki przyjmujemy.

 

 

mbla74: Czy proces industrializacji analizatorów Equisse i Hermes przebiega zgodnie z planem? Czy Cormay reguluje na bieżąco płatności do Wild Elektronik?

 

Janusz Płocica: Analizatory Equisse i Hermes zostaną wdrożone do produkcji w 2H 2015 roku. Pierwsze znaczące przychody związane z ich sprzedażą planujemy w 2016 roku.

 

 

mariusz: czy nowy zarząd opracował nową strategię rozwoju dla spółki? Na czym miałaby ona polegać? Na co będą nakierowane działania zarządu?

 

Janusz Płocica: Prace nad nową strategią trwają. Planujemy zaprezentowanie strategii w 1Q 2015. Dotyczyć ona będzie funkcjonowania zarówno spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej.

 

 

mbla74: Czy proces "czyszczenia bilansu" został już zakończony? Czy są pozycje które wymagają odpisów na dzień bilansowy jak np. wartość firmy?

 

Janusz Płocica: Zakładamy, że w sprawozdaniu rocznym zakończymy proces rozpoznawania sytuacji finansowej i majątkowej spółki. W przypadku sprawozdania skonsolidowanego możliwe to będzie po przejęciu pełnej kontroli nad Orphee.

 

 

Jazz: Jakiego rzędu finansowanie potrzebne jest do finalizacji wspomnianych projektów i czy spółka planuje pozyskiwanie środków poza emisją w 1Q 2015?

 

Janusz Płocica: Aby dokończyć projekty w 2015 oprócz wspomnianej emisji zakładamy dodatkowe finansowanie poprzez zwiększenie zadłużenia np. w formie kredytu.

 

 

Preve: Jakie największe zagrożenia widzi Pan dla rozwoju spółki/grupy?

 

Janusz Płocica: Dalszy rozwój spółki oparty jest na dokończeniu projektów strategicznych: akwizycja Diesse, budowa nowej fabryki, rozpoczęcie produkcji nowych analizatorów oraz oczywiście przejęcie kontroli operacyjnej nad wszystkimi spółkami w Grupie. Wszystkie te elementy będą realizowane na przestrzeni kolejnych kwartałów 2015 i w tym tempie zmniejszać się będą ryzyka z nimi związane.

 

 

Adam: W ostatnim czasie media informowały o nowatorskiej (i taniej) metodzie badań krwi zaproponowanej przez Elizabeth Holmes i jej firmę Theranos. Czy jest to zagrożenie dla powodzenia Blueboxa?

 

Janusz Płocica: Projekt realizowany przez panią Holmes postrzegamy jako pozytywny dla nas. Duży rozgłos medialny wokół badań krwi z jednej kropli pomagać nam będzie w szybszym wprowadzeniu produktu na rynek. Nasze urządzenie i model biznesowy skierowane jest na inny rynek i do innej grupy odbiorców.

 

 

Adam: Czy temat przeniesienia części produkcyjno-dystrybucyjnej do Orphee upadł, czy też dojdzie do skutku, gdy sytuacja w grupie się uspokoi? Czy w związku z tym Cormay będzie zwiększał udział w akcjonariacie Orphee?

 

Janusz Płocica: Odpowiedź na te pytania jest elementem przygotowywanej strategii.

 

 

Tomek: Co będzie z zakładem w Maryninie po otwarciu nowej fabryki?

 

Janusz Płocica: Produkcja z zakładu w Maryninie zostanie przeniesiona do nowej fabryki, natomiast nieruchomość przeznaczona zostanie do sprzedaży.

 

 

Waldi: Czy ma Pan wgląd w sprawę arbitrażową z Diesse czy całość rozmów prowadzi Pan Tuora? czy Orphee dysponuje środkami na wykupienie pozostałych 50 % Diesse

 

Janusz Płocica: W naszej opinii możliwe są tylko dwa docelowe scenariusze: 1. Grupa Cormay przejmuje pełną kontrolę nad Diesse, 2. w przypadku braku możliwości przejęcia kontroli Grupa Cormay odsprzedaje aktualnie posiadany pakiet Diesse. Grudniowy wyrok Arbitrażu włoskiego będzie miał duży, ale nie decydujący wpływ na realizację jednego z ww scenariuszy.

 

 

Jazz: Ciekawy wybór formy finansowania, czy oznacza brak zainteresowania ze strony inwestorów strategicznych?

 

Janusz Płocica: W opinii Zarządu kredyt bankowy jest obecnie najtańszą formą pozyskania finansowania.

 

 

Tomek: Czy na najbliższym WZA w Orphee jest planowane również odwołanie pozostałych członków zarządu poza panami Tuora?

 

Janusz Płocica: W celu przejęcia kontroli operacyjnej nad Orphee planujemy odwołanie co najmniej jednego z panów Tuorów.

 

 

Cora: Proszę o komentarz na temat konfliktu w spółce. Dziwne zresztą, że żadne pytanie o tym jeszcze się nie pojawiło. Spekuluje się, że do zmian władz w spółce doszło, aby ratować płynność głównego udziałowca Cormaya, Total FIZ. Jak skomentuje Pan ten zarzut i dlaczego zgodził się Pan na objęcie stanowiska w zarządzie?

 

Janusz Płocica: Trudno mi wypowiadać się w imieniu akcjonariuszy. Moim celem w spółce jest odzyskanie zaufania do spółki wśród akcjonariuszy oraz długoterminowa budowa wartości spółki.

 

 

mbla74: Panie Prezesie, na ile obecnie wycenia Pan wartość spółki Cormay?

 

Janusz Płocica: Aktualna wycena spółki odzwierciedla istniejące dziś ryzyka. Po pracowitym 2015 roku większość, a może wszystkie ryzyka zamienione zostaną w szanse, co - mamy nadzieję - zostanie na przestrzeni kolejnych miesięcy dostrzeżone przez aktualnych i potencjalnych akcjonariuszy.

 

 

sii_guest: Czy nie obawia się Pan problemów związanych ze sprzedażą produktów na rynek rosyjski w związku z ostatnimi wydarzeniami politycznymi? Czy szukają Państwo alternatywnych rynków?

 

Janusz Płocica: Ryzyka i problemy związane z działaniem na rynku rosyjskim spółka stara się offsetować na innych rynkach, m.in. w Polsce, Chinach, jednak wyraźnego przełomu w wielkości sprzedaży należy oczekiwać wraz z wprowadzeniem do oferty nowych produktów.

 

 

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie i liczne, ciekawe pytania. Postaramy się kontynuować regularnie ten sposób komunikacji.

 


 

Opis spółki

Grupa PZ Cormay to notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie producent i dystrybutor najwyższej klasy odczynników diagnostycznych oraz aparatury medycznej. Produkuje testy in vitro dla chemii klinicznej, elektroforezy, hematologii, koagulologii, serologii grup krwi oraz immunologii. W swojej ofercie posiada automatyczne analizatory biochemiczne, hematologiczne oraz immunologiczne. Oferuje w pełni zautomatyzowane systemy do analizy parazytologicznej, mikrobiologicznej i elektroforezy, a także próżniowy system pobierania krwi. Grupa PZ Cormay oferuje swoje produkty pod cenionymi markami PZ Cormay, Orphée (Szwajcaria), Audit Diagnostics (Irlandia) oraz Diesse (Włochy). Innowacyjność Grupy PZ Cormay wspiera doświadczony, międzynarodowy zespół badawczo-rozwojowy, a jej produkty są eksportowane do ponad 150 krajów świata.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie