Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Na wyniku PGE ciąży odpis, zysk netto o połowę mniejszy od konsensusu

© Martin Capek - Fotolia.com

PGE opublikował wyniki za III kwartał 2014 roku. Wyniki na poziomie EBITDA i EBIT są równe konsensusowi. Niespodzianką jest wynik netto, na którym ciążą odpisy na obligacjach Autostrady Wielkopolskiej w wysokości 386 mln zł. Zaraportowany zysk netto wyniósł 387 mln zł, podczas gdy analitycy szacowali 743,7 mln zł.

 

Wybrane pozycje wynikowe [mln zł]

Wyniki

Konsensus

Różnica

r/r

q/q

Przychody

6 649,0

6 964,1

-4,5%

-11,1%

-8,7%

EBITDA

1 698,0

1 685,6

0,7%

-18,8%

20,3%

EBIT

930,0

929,7

0,0%

-30,2%

-56,7%

Zysk netto

387,0

743,7

-48,0%

-65,2%

-77,3%

Źródło: biznes.pap.pl

 

Wyniki osiągnięte przez PGE są zgodne z oczekiwaniami Zarządu. W III kwartale bieżącego roku rozstrzygnięto spory sądowe, co pozwoli spółce na rozpoczęcie w grudniu inwestycji w nowy blok na węgiel brunatny w Elektrowni Turów o wartości 4 mld zł. Rozstrzygnięte zostały również przetargi na farmy wiatrowe Lotnisko i Resko II. Prezes Zarządu PGE, Marek Woszczyk, komentuje wyniki w następujący sposób:

 

„Wpływ na wynik finansowy miały niższe zrealizowane ceny energii. Wolumen produkcji netto na poziomie 13,8 TWh odzwierciedla dobrą dyspozycyjność mocy wytwórczych w energetyce konwencjonalnej. W segmencie dystrybucji nie było niespodzianek. (…) Jesteśmy też w trackie reorganizacji naszego modelu handlu czego pierwsze pozytywne efekty widoczne są już w marżach sprzedaży detalicznej.”

 

Analitycy zwracają uwagę na nieoczekiwany odpis na obligacjach, który obniżył wynik netto i może mieć niekorzystny wpływ na wysokość dywidendy. Z tego względu w ich ocenie reakcja rynku może być negatywna. Andrzej Bernatowicz z DM BOŚ zwraca uwagę na dodatkowy czynnik, który może w przyszłości wpłynąć na dywidendę.

 

„Spółka zapowiada, że w przyszłości nie są wykluczone jakieś powiększenia rezerw związane z niskimi stopami procentowymi i obniżeniem stopy dyskontowej. To by też wpłynęło na dywidendę, a w spółkach energetycznych dywidenda jest bardzo istotna.”

 

Źródło: PGE S.A., PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Na wyniku PGE ciąży odpis, zysk netto o połowę mniejszy od konsensusu
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie