Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGNiG – wyniki lepsze od konsensusu, czy będą odpisy w IV kwartale?

© Ericos - Fotolia.com

Wyniki PGNiG za III kwartał 2014 roku okazały się lepsze od konsensusu. Spółka wypracowała przychody na poziomie 6,44 mld zł, o 19% więcej od konsensusu i o 3,6% więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Zysk netto wyniósł 616 mln zł w porównaniu do konsensusu na poziomie 578,7 mln zł oraz 654 mln zł zysku netto przed rokiem.

 

Wybrane pozycje wynikowe [mln zł]

Wyniki

Konsensus

Różnica

r/r

q/q

Przychody

6 436,0

6 315,8

1,9%

3,6%

-6,0%

EBITDA

1 519,0

1 513,3

0,4%

3,2%

18,1%

EBIT

915,0

874,0

4,7%

3,9%

49,8%

Zysk netto

616,0

578,7

6,4%

-5,8%

82,2%

Źródło: biznes.pap.pl

 

Na wynik EBITDA największy wpływ ma segment Poszukiwania i Wydobycia. Wygenerował on ponad połowę skonsolidowanego wyniku – 59%. Kolejnymi segmentami pod względem udziałów w wyniku EBITDA są Dystrybucja (30%), Obrót i Magazynowanie (6%) oraz Wytwarzanie (6%).

 

W III kwartale bieżącego roku marża na sprzedaży gazu wyniosła minus 1%. Dla porównania rok temu w tym samym okresie marża wyniosła minus 3%. Miało to istotny wpływ na wynik segmentu Obrót i Magazynowanie. Biorąc pod uwagę trzy kwartały 2014 roku marża wyniosła 0% wobec minus 2% w analogicznym okresie roku poprzedniego. EBITDA tego segmentu wzrosła do 125 mln zł z 35 mln zł przed rokiem.

W IV kwartale mogą pojawić się odpisy

W wynikach za II kwartał 2014 roku spółka ujęła odpisy na kwotę 636 mln zł. Zarząd zwraca uwagę, że w IV kwartale mogą ponownie pojawić się odpisy, ponieważ spółka prowadzi testy na utratę wartości w drugim i czwartym kwartale.

 

„Patrząc na sytuację makro i otoczenie regulacyjne uważamy, że może być miejsce do zmian, jeśli chodzi o projekcje zdyskontowanego cash flow dla aktywów w segmencie poszukiwanie i wydobycie. Jest zbyt wcześnie, by wskazywać na kwotę, ale otoczenie makro wskazuje na takie rozwiązanie” – powiedział Adam Kucza z działu relacji inwestorskich na telekonferencji.

 

W efekcie liberalizacji rynku udział PGNiG w imporcie gazu do Polski zmniejszył się do 88,3% od początku roku, notując spadek o 6 punktów procentowych.

Komentarz analityków

 Dla analityka DM mBanku, Kamila Kliszcza, zaskoczeniem było przesunięcie premii rocznej dla pracowników z III na IV kwartał. Kolejnym zaskoczeniem było bilansowanie systemu w wysokości 58 mln zł, podczas gdy w przypadku ciepłego września spodziewano się ujemnego efektu. Analityk zwrócił jeszcze uwagę na dużej stracie na hedgingu, która była wzmocniona osłabieniem złotego. Wyniki ocenił neutralnie.

 

„PGNiG jest fakturowany przez Gaz-System za przesył po historycznych wolumenach. Te faktury są korygowane w momencie, gdy pojawiają się faktyczne odczyty przesyłanego gazu. Gdy przesył jest niższy iż historyczny, średni, jak to było we wrześniu tego roku z uwagi na wysokie temperatury, to koszty są zawyżone, niedopasowane do przychodów, co obciąża wynik dystrybucji. W III kw. nie dość, że nie było ujemnego efektu, to jeszcze pojawił się efekt dodatni.”

 

Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ ocenił wyniki neutralnie, czy nawet lekko negatywnie. Największym rozczarowaniem dla analityka był segment obrotu. Słabiej od prognoz wypadł upstream, a lepiej dystrybucja.

 

„EBITDA raportowana wyniosła 1,529 mld zł i była zbliżona do naszych oczekiwań na poziomie 1,547 mld zł, jak również do konsensusu rynkowego. Te liczby zawierają czynnik jednorazowy w postaci odwrócenia rezerw na kwotę 141 mln zł. Jeśli wyeliminować one-off pozostaje EBITDA w wysokości 1,384 mld zł, o 163 mln zł niższa od naszych oczekiwań.”

 

Z kolei Flawiusz Pawluk z UniCredit CAIB mocno zaakcentował wynik na hedgingu.

 

„PGNiG zaskoczył dużą stratą na hedgingu. Można się było spodziewać, że spółka będzie beneficjentem spadku cen gazu w segmencie handlu, ale tak się nie stało. Z jednej strony spółka zaksięgowała 141 mln zł in plus przeszacowania zapasów w segmencie handlu i magazynowania, ale z drugiej strony miała 205 mln zł straty na hedgingu. Ta strata była większa od moich oczekiwań, spodziewałem się że to będzie około stu, stu kilkudziesięciu niskich milionów. To trochę rozczarowało.”

 

Źródło: PGNiG S.A., PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

PGNiG – wyniki lepsze od konsensusu, czy będą odpisy w IV kwartale?