Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

LPP zaskakuje negatywnie poziomem zysku netto w 3q2014, akcje spadają

© Igor Mojzes - Fotolia.com

Opublikowane 7 listopada 2014 r. tuż przed sesją wyniki finansowe LPP mogły zaskoczyć rynek niższym poziomem zysku netto. W stosunku do konsensusu rynkowego był niższy o 23%. Zysk na poziomie EBITDA i EBIT był niższy od oczekiwań odpowiednio o 4,8% i 5,5%. Poziom przychodów ze sprzedaży był zgodny z oczekiwaniami.

  

3Q2014 [mln zł]

wyniki

kons.

różnica

r/r

Przychody

1234,2

1230,3

0,3%

11,4%

EBITDA

185,0

194,3

-4,8%

-9,8%

EBIT

134,4

142,2

-5,5%

-19,7%

Zysk netto

81,7

106,2

-23,0%

-26,0%

Źródło: biznes.pap.pl

 

Przyglądając się bliżej raportowi finansowemu za 3Q2014 można zauważyć, że sprzedaż w sklepach porównywalnych była niższa rok do roku o 6,7%. Przypomnijmy, że duży wpływ na poziom sprzedaży w trzecim kwartale bieżącego roku miała ciepła pogoda we wrześniu (w przeciwieństwie do września roku poprzedniego), co było widoczne w publikowanych przez LPP comiesięcznych wynikach przychodów ze sprzedaży. Spółka w komentarzu do wyników zaznacza, że osiągnięte wyniki ją niesatysfakcjonują i dodaje:

 

"Niestety, wyniki finansowe osiągnięte w III kwartale tak na poziomie operacyjnym jak i netto są niższe od osiągniętych w poprzednim roku. Podstawowa przyczyna to niedostateczny poziom sprzedaży, szczególnie zrealizowanej we wrześniu (niekorzystna pogoda). Pomimo utrzymywania jednostkowych (na m2) kosztów na niskim poziomie, wielkość sieci wymusiła wyraźnie wyższy wzrost całkowitych kosztów w porównaniu ze wzrostem sprzedaży i marży. To w konsekwencji spowodowało osiągnięcie niesatysfakcjonujących wyników nie tylko w III kwartale, ale także w okresie trzech kwartałów."

 

Negatywnie na wynik netto wpłynęły m.in. różnice kursowe wynikające z umocnienia dolara do złotówki oraz spadek wartości rubla względem złotówki. Ten czynnik będzie też wpływał zapewne na wyniki ostatniego kwartału tego roku patrząc jak szybko zmieniają się obecnie wyceny wspomnianych walut. Będzie to swojego rodzaju test dla spółki na stosowane strategie zabezpieczenia ryzyka kursowego oraz możliwości wdrażania korekt w cenach towarów na półkach sklepowych.

 

LPP zakłada wzrost powierzchni handlowej w przyszłym roku o 21% do 872 tys. m2. Na koniec tego roku zakłada posiadanie 720 tys. m2. Jednak założenia te mogą ulec zmianie, a precyzyjne plany zostaną zaprezentowane przy okazji wyników za ostatni kwartał tego roku.

 

Źródło: LPP S.A., PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły mocno spadać.

Zobacz więcej

LPP zaskakuje negatywnie poziomem zysku netto w 3q2014, akcje spadają
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie